Stíhací peruť na Guadalcanalu
Frederick Schiller Faust
Dramatické svědectví o mužích vynikající 212. stíhací perutě námořní pěchoty a všech, kteří s nimi bojovali na Guadalcanalu - Ti kteří porazili v nerovném boji japonské jednotky, fanaticky bránící své pozice na Guadalcanalu. Též o jejich legendárním veliteli Haroldu Bauerovi, jemuž byla posmrtně udělena Medaile cti. Rukopis vznikl na základě rozhovorů s účastníky bojových operací o strategicky důležitý ostrov Guadalcanal v roce 1942 krátce po jejich návratu domů. Zachycuje autentické příběhy vzrušujících, smrtelně nebezpečných vzdušných soubojů, jak mu je vyprávěli ti, kteří byli v centru dění. Svěřují se se svými nejniternějšími pocity - se strachem i odhodláním porazit Japonce. Tento unikátní rukopis se po smrti Maxe Branda (F.S.Fausta) ztratil a teprve po půlstoletí se ukázalo, že jedna kopie existuje.... celý text
Literatura faktu Vojenství
Vydáno: 1999 , Ivo ŽeleznýOriginální název:
Fighter squadron at Guadalcanal, 1996
více info...
Přidat komentář
Četl jsem jako oral history doplněk k Hubáčkovu Vítězství v Pacifiku. Na knize je cenné, že vznikla krátce po nasazení 212. stíhací perutě námořní pěchoty na Guadalcanalu a obsahuje proto syrové a neupravené svědectví o bojích na tomto tichomořském ostrově. To je ale paradoxně i slabinou knihy, která je vlastně takovou neučesanou reportáží se všemi nedostatky, které k tomu patří: neobjektivitou a značnou roztěkaností. Z toho důvodu se kniha nečte zrovna lehce, je mírně zmatená a krapet propagandistická. Výsledku nepřispívá i dost kostrbatý překlad (letadlo opravdu nemá poklop, ale kryt kabiny) a některé faktické chyby (zero není typově G4M, ale A6M a japonská puška Arisaka opravdu nemá ráži 25 mm). Takže jako doplněk k jinému textu zajímavé, jinak ale v rámci oral history válečných knih spíš slabší.
Tak tohle je přesně ten druh knih, které mám rád. Zkraje jsem si zvykal na autorův styl psaní, ale pak se to najednou poddalo. Kniha je sice o letecké jednotce, nicméně nechybí krom vylíčení bojových akcí i trochu té omáčky okolo. Tudíž se čtenáři dostane i širšího pohledu na věc než jen suchého konstatování, že "toho a toho dne bylo sestřeleno XX nepřátel při ztrátě XX vlastních". Nejlepší je pak fakt, že je to víceméně vše pravdivé.
Štítky knihy
válka v Tichomoří stíhací letouny Guadalcanal válka s Japonskem japonští stíhači američtí stíhači
Autorovy další knížky
1993 | Hvízdavý Dan |
1931 | Noční jezdec |
1931 | Sedmý muž |
1992 | Bílý Čejen |
2000 | Alcatraz |
Obětavost a absolutní nasazení těchto chlapíků na jednom z rozhodujících míst bojů v Pacifiku. Dvěstědvanáctka má své hrdiny a velká jména, díky kterým se tento ostrov udržel a nemyslím pouze piloty ale i celou pozemní posádku a všechny ostatní.