Stín Kilimandžára
Rick Ridgeway
Pěšky východní Afrikou. Velmi zajímavý literární cestopis s pěknými fotografiemi. 1. vydání. Horolezec a dobrodruh Rick Ridgeway se rozhodl společně se svými přáteli podniknout pěší výpravu po východní Africe, aby cestovatelé byli v co největším kontaktu s africkou přírodou. Ve své knize přibližuje nejen dobrodružtví, která je na cestě potkala, ale zamýšlí se nad stavem Národních parků Tsavo a seznamuje nás s řadou osobností, které se starají o záchranu afrických zvířat, především slonů.... celý text
Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Vydáno: 2000 , BB artOriginální název:
The Shadow of Kilimanjaro, 1996
více info...
Přidat komentář
V stínu Kilimandžára právom patrí k (imho) najlepším cestopisom.
Skutočná hodnota knihy netkvie v samotnom zaujímavom popise 500 km pešieho safari z vrcholu Kilimandžára k Indickému oceánu (ktorý by sotva vydal na tretinu knihy).
Tá sa skrýva v neraz krvavej histórií národného parku Tsavo od jeho založenia, popísanej cez príbeh rodiny Woodleyovcov a ďalších osobností, ktoré mali vplyv na formovanie parku až do dnešných dní – detailne hlboká sonda do života v africkej divočine.
Autor zoznamuje čitateľa s pôsobením KWS (Kenya Wildlife Service), pôvodných kmeňov (napr. Walingulovia), či pytliakov na rovnováhu fauny v Tsavo. Kladie otázku, ktorý zo spôsobov riadenia parku štátom historicky pomohol a ktorý ublížil (pytliacky odstrel slonov až na pokraj vyhynutia, následná ochrana vedúca k premnoženiu a zase späť ku riadenému odstrelu, atď.).
V kľúčových pasážach filozoficky premýšľa, kde je miesto človeka v rámci prírody a čo človek potrebuje, aby s prírodou splynul a rezonoval..
Poznámka na okraj: niektoré dobové čiernobiele fotky majú neskutočné genius loci.
Ve stínu Kilimandžára zařadil NY Times mezi 10 nejlepších cestopisů roku 1998. Dobrák, který knihu zařadil zde, ji nejenže nečetl, ale ani nedržel v ruce. Hlavně že "utrhl" pár bodíků, však on to za něj nějaký moula dodělá tak, aby to mělo jakous takous informační hodnotu.
Sloni, kam se podíváš. Dokud je člověk skoro nevyhubí.
Indové, kam se podíváš, dokud je nesežerou lvi (vis. zmínka o skutečných událostech, z nichž vznikl film "Lovci lvů."
Původní kmeny, kam se podíváš, dokud... a tak dále.
Zkrátka národní park Tsavo, kde se už odpradávna mísí osudy člověčí a zvířecí, je i na to, co se v něm za posledních xy desetiletí stalo, pořád zajímavý.
Komentář přede mnou to vystihuje dokonale.