Sto pohledů na Japonsko
Vlasta Winkelhöferová , Jan Winkelhöfer
V patnácti kapitolách knihy provádějí autoři, povoláním japanologové, čtenáře Japonskem a seznamují jej s jeho přítomností i minulostí, kulturou, hospodářstvím, politikou, každodenním životem, rozmanitými tvářnostmi země a příznačnými pro ni protiklady.
Přidat komentář
Autoři - čeští japanologove - strávili v Zemi vycházejícího slunce během šedesátých let několik roků a své zážitky zpracovali do skutečně výjimečné knihy. Je samozřejmě třeba mít na zřeteli fakt, že vyšla v době tuhé normalizace - proto asi bylo potřeba do textu vložit trochu rozhořčení nad prohnilym kapitalismem či nadšení nad jistými díly poválečné japonské literatury hlasici se k marxistickému odkazu.
Je zajímavé prostřednictvím knih sledovat změny v japonské společnosti, ať už popsaná šedesátá léta v knize Winklehofferovych, léta sedmdesátá očima fotografa Zdenka Thomy ve Sto pohledech na Japonsko, osmdesátky v Japonském zážitků izraelské autorky Shifry Horn,která v Japonsku rovnez stravila pracovně několik let,nebo davadesata léta v Japonské mozaice manželů Thomovych.
Úžasná a nádherná kniha manželů Winkelhöferových, našich předních japanologů. Moje první kniha o Japonsku, nalezená u mého dědy, když mi bylo asi deset let. Japonsku jsem úplně propadl a dokonce se mi po mnoha a mnoha letech podařilo do Japonska odcestovat a setkat se s paní Vlastou Winkelhöferovou na českém velvyslanectví v Tokiu.
Kniha splňuje to, co jsem od ní čekal - rozšířila mně obzory o tehdejším Japonsku. Schválně píši tehdejším, protože od vydání knihy uteklo v Tichém oceánu mnoho vody a řada věcí se změnila, například se Japonsko z rozvojového státu stalo jedním z ekonomických gigantů. To zapříčinil právě kapitalismus, nad kterým se autoři tolik rozhořčují.
Kniha, která je opravdu, jak ostatně píší autoři v závěru, míněna vážně. Podrobně podrobný popis toho, jak se Japonsko jevilo dvěma Čechům, kteří v něm žili ve třetí čtvrtině minulého století. To, co považují za podstatné, své dojmy, zážitky, poznatky, to vše sem zapsali a podělili se o to se čtenářem. Potud není co vytknout. Nesmírně otravně působí jejich ideologické "ťavky", které nevím jestli jsou úlevou době, nebo ne. Pokud ne, přinejmenším některé si mohli odpustit.
Omlouvám se za chybu, knížka pana Thomy se jmenuje Toulky po Japonsku.