Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/488890/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna--k91-488890.png 4 7296 7296

Stoletý stařík série

Vyprávění o veselém útěku svéhlavého muže. Alan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let. Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však docela jiné plány; jednoduše zmizí – a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Allan své zkušenosti – v mládí koneckonců uvedl do zmatku celý svět. Jonas Jonasson ve svém románu vypráví o jednom veselém útěku a také o šíleném životním příběhu svéhlavého muže.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

Beltrix
02.02.2020 5 z 5

Ač jsem se této knížce vyhýbala z obavy, že všechen ten boom kolem ní je zbytečný, tak opak je pravdou. Stoletý stařík zažívá úžasná dobrodružství v přítomnosti, tak jako je zažíval celý předchozí život. Lehce bizarní, ale přesto pořád na hraně reálnosti. Staříkův přístup k životu je sympatický. A navíc je tohle jedna z mála knížek, kde jsem měla opravdu radost, že všechno se tak nějak hezky vyřešilo, přestože jinak takovéto autorem uměle vytvořená řešení nesnáším.

kudrdlinka
01.02.2020 4 z 5

Kdyby mi knihu nečetl Martin Stránský (díky němu je i čtvrtá hvězda), tak nevím, jestli bych u ní vydržela, ale jsem ráda. Moc mě nebavily kapitoly z minulosti a politika, i když bylo opravdu neuvěřitelné co Alan za svůj stoletý život zažil, s kým se setkal a ovlivnil chod dějin. Ale že bych se u knihy kdovíjak bavila, jako někteří, to ne, ikdyž začátek byl celkem dobrý a ke konci jsem se fakt i zasmála. Možná se časem podívám, jak se Alanův život vyvíjel dal.

Maanna
27.01.2020 3 z 5

V knize se toho plno stane a přesto mi přišla taková roztahaná a rozvláčná. Když jsem přemýšlela proč, přišlo mi, že postavy, které jsou spíš zdařilými karikaturami než propracovanými hrdiny, tak dlouhý příběh neutáhnou. Mně by přišlo smysluplně z toho udělat dva na sobě nezávislé příběhy - jeden o staříkovi ovlivňujícím dějiny a jeden se zlodějskou zápletkou. Pak by si to udrželo lepší švih. Takhle jsem si někdy říkala, když už bude konec, protože zkrátka dobrá groteska ví, kdy skončit. Nápaditost autora si nicméně zaslouží upřímný obdiv.

Arev122
26.01.2020 5 z 5

Vtipně a humorně napsaná kniha, mě pobavila. Pěkná oddechovka.

Maryan
26.01.2020 5 z 5

Bol som skeptický k tejto knihe. Už len ten názov. Čo mi môže kniha dať? Ku knihe treba pristupovať takto. V prvom rade sa treba naladiť humorne. Na každej strane je množstvo jasných, ale i skrytých humorných situácií a výrokov. Druhá vec - kniha bude problémom pre málo rozhľadených ľudí, ktorí nemajú veľa informácií o 20. storočí. Dej je totiž rozdelený na súčasnosť - zápletku - a minulosť starca, ktorý bol pri veľkých dôležitých udalostiach v 20. storočí. Tieto dva deje sú pre znalých histórie tak vyvážené, že preskok zo starcovej minulosti, k súčasnej zápletke čitateľa až nahnevá, pretože spisovateľ urobí seknutie v tom momente, kedy je to najzaujímavejšie. To platí aj opačne. Samotná postava starca je fascinujúca. Je to flegmatik, ktorého nič nemôže rozhádzať, okrem smrti svojej mačky. Jeho odpovede a priebeh dialógov, zvlášť s vysokými politikmi, či svojimi mučiteľmi, totálne prekrúca bežné zmýšľanie človeka a jeho stádovitosť - predpokladané odpovede. Starca nevyvedie z miery vôbec nič. Ani to, že nemá vzdelanie, napriek tomu sa okolo neho točia milióny, že si ako špecialista na výbušniny odpáli dva krát dom, ani rokovania s najvyššími predstaviteľmi štátov. Napokon má charizmu, keď dokáže ľudí rôznych názorov a pohľadov, skĺbiť do jedného celku. Jeho heslo znie: všetko je tak ako má byť a bude tak, ako bude. :-) Ak sa chcete dozvedieť, ako bola vynájdená atómová bomba, prečo vyhorel Vlaidvostok, ako bol odhalený tajný Sovietsky agent v Paríži, prečo nevyšiel atentát na Churchila, ako a prečo zomrel Stalin, či kto zachránil fašistu Franka a mnoho ďalších pikošiek, nenechajte si túto knihu ujsť. Veľa vám toho odhalí. :-)))

Cinderella6
18.01.2020 5 z 5

Knihu jsem četla několikrát a stále se u ní směji. Rozhodně doporučuji!

Ksyu
13.01.2020 5 z 5

Vtipně napsána knížka, s neuvěřitelným životním příběhem. Za mě super oddechovka.

pencikjiri
10.01.2020 4 z 5

Stoletý stařík je dobře čtivá a zábavná kniha.

Aaloha
10.01.2020 3 z 5

Na knihu jsem se těšila, ale jsem zklamaná. Přeskakování do minulosti mi přišlo zbytečně zdlouhavé a plné politiky. Až neuvěřitelné setkávání s prezidenty různých zemí, vtipných situací tam moc nebylo, spíš těch rádoby přehnaně vtipných.

Jana-Marie
09.01.2020 2 z 5

Čekala jsem víc, knihou jsem se dlouho prokousávala - asi není úplně můj šálek kávy.

FofrNožka
08.01.2020 5 z 5

Stařík zasahuje do významných světových událostí, ale je to popisováno, jak když si jde koupit pár housek a noviny do místní večerky. Dokonalé. :-)

Knihobolka
06.01.2020 2 z 5

Já prostě čekala víc. Pozitivní recenze a nadšené okolí mě donutilo si knihu konečně přečíst.
A nějak jsem byla z toho v rozpacích. Úplně jsem tedy blahem nezářila.

Bohužel jsem se nezasmála ani jednou a navíc mi vadilo skákání mezi časem, byť to bylo oddělené díly.

PetrCepek
04.01.2020 5 z 5

Švédský Forrest Gump potěší a málokoho zklame (na rozdíl od slabší Analfabetky a mizerného Zabijáka Andrese). Vzhledem k silně sestupné kvalitě knih se bojím číst druhý díl staříka 101. Ale asi to zkusím

AnjaBo
04.01.2020 4 z 5

Tak už jsem se hodně dlouho nenasmála! Neskutečně promyšlené, takovou fantazii bych chtěla mít! Nekoukejte na film, ten se těžce nepovedl, zklame Vás.

DK_Ronie
02.01.2020 5 z 5

Odlehceny styl, zabavne, ctive a spravne bizarni.

stanislav0373
02.01.2020 5 z 5

Pecka! Dlouho jsem neposlouchal vtipnější audioknihu! 10 hvězd je málo :-D

jankor
30.12.2019 3 z 5

Tak tady čtu ty skvělé recenze a byla jsem velmi zvědavá. Můj dojem je nakonec takovýto:
Slušný začátek, nejlepší pasáže o Alanově otci, kdy jsem se taky smála nahlas a předčítala manželovi některé pasáže a potom po prvním mrtvém to pro mě začalo stagnovat. Současná dějová rovina mě moc nebavila a ve světové politice jsem se začala ztrácet ne snad z neznalosti, ale nějaké nahuštěnosti. Ke konci jsem se nutila knihu dočíst. Za mě to 5 hvězd není, lituji. :)

Ran
18.12.2019 5 z 5

Kniha je od začátku do konce skvěle napsaná a vypointovaná. Poslech audioknihy byl velmi dobrou volbou, jelikož je výborně namluvená.

fénix56
15.12.2019 5 z 5

Je to první z knih od Jonase Jonassona, které jsem četla a od té doby čtu od něj všechno, co se u nás objevilo. Líbí se mi jeho nezvyklý styl, kombinace současnosti s minulostí, okořená svérazným stylem humoru, někdy velice "nekorektním".

iLuciferie
15.12.2019 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a musím říct, že to byla první kniha, která se mi líbila, jak byla namluvená. Příběh byl vtipný, milý, zkrátka mě bavil.