Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/488890/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna--k91-488890.png 4 7297 7297

Stoletý stařík série

Vyprávění o veselém útěku svéhlavého muže. Alan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let. Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však docela jiné plány; jednoduše zmizí – a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Allan své zkušenosti – v mládí koneckonců uvedl do zmatku celý svět. Jonas Jonasson ve svém románu vypráví o jednom veselém útěku a také o šíleném životním příběhu svéhlavého muže.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

Luccinda
19.01.2018

Schválně jsem si tuto knížku nechala na zkouškové období jako oddechovku, po které s radostí stáhnu v pauzách mezi učením. Bohužel musím říct, že mě příběh natolik nudil, že jsem téměř vždy zůstala u skript a kniha dál ležela na nočním stolku.

První dvě až tři kapitoly ještě šly, o nějakém humoru ovšem nemůže být řeč, a to jsem člověk, který se obvykle směje každé hlouposti. Je možné, že se příběh časem rozjede a začne být i trochu vtipný, ale to se já už nedozvím, protože jsem knihu po téměř padesáti stranách zaklapla s tím, že to asi není nic pro mě. A to se mi stalo skutečně poprvé. Příběh mne absolutně nazujal, postavy jakbysmet. A když se do toho všeho ještě začaly míchat kapitoly z minulosti, to byla ta pomyslná poslední kapka.

Dávat knize nějaké hodnocení by asi nemělo smysl, vzhledem k tomu, že jsem přečetla jen pár stránek. Nicméně až se ke Stoletému staříkovi někdy v budoucnu vrátím (a věřím tomu, že ode mě druhou šanci dostane), budu se nesmírně snažit dostat se alespoň do poloviny a třeba mě ještě mile překvapí.

Rania
16.01.2018 3 z 5

Stoletého staříka jsem četla jako první knížku od Jonassona. Pobavila, jako oddechové čtení dobrá, no moc nenadchla.

Veronicess
15.01.2018 5 z 5

Geniálna kniha. Každú chvíľu som sa smiala a neverila vlastným ušiam, čo to zase ten Alan vyviedol. (Počúvala som audioknihu a môžem len odporučiť, bolo to super). Veľmi podarené, zábavné, chytré.

Klichem1
13.01.2018 4 z 5

Skvelá knižna plná inteligentného a vlastne aj menej inteligentného humore. Každého je tam tak akúrat - vyvážene. Trosku tazke mena a nazvy takze zo zaciatku ma to trochu miatlo, ale potom som si knižku ozaj zamilovala.

PetrDohnal
10.01.2018

Krásná odpočinková četba. Jonas Jonasson nezklamal :-)

Vlk.kh
10.01.2018 2 z 5

No, tak jak to jen zaobalit? V knize bylo pár dobrých fórů, resp. situací, co se dají brát, jako zábavné a povedené. Pak tam bylo docela dost takových, co na mě zapůsobilo spíš trapně a zbytek, to mě už jen nudilo. Nejvtipnější na knize jsou snad jen ty komentáře na přebalu, jaká je to neskutečná psina a nejvtipnější kniha dekády a kdo ví, co ještě - myšleno ironicky. Ale soudě podle hodnocení si v tom dost lidí to své najde, takže chyba asi nebude tak úplně v knize, když si našla tolik svých nadšených čtenářů. Mě se to každopádně moc nelíbilo.

Lavin
09.01.2018 5 z 5

Kniha plná ptákovin, které člověk jen tak nevymyslí. Viděla jsem i film, který byl rovněž super.

Arlienen
08.01.2018 5 z 5

Líbil se mi nejvíce začátek knihy. Stařík, který utekl z domova důchodců a ukradl mladíkovi kufr. Poté už to nebylo tak vtipné, ale dějově to bylo zajímavé.

katallinka
06.01.2018 3 z 5

Nechápu, že je tato kniha označována jako vtipná. Nebyla úplně špatná, ale podle ohlasů jsem čekala něco jiného, což mi asi hodně zkazilo celkový dojem z knihy.

teakristof
06.01.2018 3 z 5

Ze začátku vtipné, ale postupem knihy jsem se do děje úplně zamotala, kapitoly byly dlouhé, ale protože se střídaly období, tak jsem během jedné kapitoly pomalu zapomněla, co se děje v druhé době, takže jsem potom musela listovat zpátky. Asi to nebude úplně můj styl.

meluzena
02.01.2018 5 z 5

Úplně skvělá ptákovina!
Představte si, že vezmete Járu da Cimrmana šmrncnutého Forestem Gumpem, proženete ho příběhy a là Čtyři vraždy stačí, drahoušku nebo povídkami Šimka a Grossmanna a svěříte to spisovatelskému umu Terryho Pratchetta...
Jenže tenhle Švéd nikoho a nic nekopíruje - je naprosto originální a suše vtipný, semele páté přes deváté, jednu blbost na druhou, do toho mistrně přimíchá historická fakta a výsledkem je úplně dokonalá pitomost v tom nejlepším slova smyslu, nadupaná velmi inteligentním humorem.

Asi v půlce knížky už jsem z těch nesmyslů byla trochu unavená asi jako bych sledovala už čtvrtou hodinu filmu Jára Cimrman ležící spící a chtěla jsem knihu odložit, když vzápětí jsem se zas řehtala jako kůň další poťouchlosti.

Nutno dodat, že to není jen prostoduchá řachanda pro pobavení mas. V té spoustě postav, švédských jmen, dějových linií a retrospektiv sešmodrchaných do jednoho velkého propletence je třeba se orientovat, abyste si mohli řádně vychutnat, jak je tohle soukolí dokonale promyšlené a jak každé kolečko zapadá přesně kam má.
Jak to ten chlap dělá, že se to čte tak skvěle?! No, asi má talent, že..

jaroiva
01.01.2018 3 z 5

první půlka mě vůbec nebavila, dala jsem na radu helca.sz a raději to poslouchám jako audioknihu.
Nevím, jestli je to ještě zbytkovým alkoholem po Silvestru, ale dneska u poslední třetiny knížky prskám smíchy. Možná si to zkusím pak poslechnout ještě jednou :)

Plague
29.12.2017 5 z 5

Mít možnost dát šest, dám je. Že by z anglického suchého humoru vznikl nový, švédskoanglickýpolosuchýastředněmorbidní? Proč ne, já osobně jsem se HODNĚ dlouho tak nezasmál. K mému zážitku přispěl i fakt, že jsem do toho šel spíš obavami, co to bude. "všichni" to hrozně chválili a já se málokdy shodnu s názorem od "všichni". Výsledek - byl jsem ze začátku překvapen - nečekal jsem takovou zábavu, ale rychle jsem se naladil na správné FM a pak už sem se jen nechal unášet. Postava Alana mě hodně bavila - ne opravdu mi nepřipomínal toho retarda Foresta Gampa! Jak přibývaly zážitky z Alanova života, čím dál tím víc mi jeho postava připadala jako povedená kombinace Járy Cimrmana a Švejka - a protože mám oba hodně rád, začal sem mít rád i Alana a jeho zážitky. A jak postav přibývalo(i ubývalo), ocenil jsem autorovu kreativitu, se kterou jednotlivé charaktery vytvořil.
Palec nahoru má i pomalý rozjezd celého absurdního příběhu - za mě dobře, čtenář se hned na začátku nelekne, co to je za bejkárnu a knihu neodloží. A pak se to pomalu začne stupňovat - ale to už víte (nebo aspoň tušíte), která bije a a nekoukáte jako z jara. A i když o absurdní zvraty a obraty není nouze, vždycky jsou zábavné a ne až tak přehnané, aby to nebylo ani trochu možné.
Jestli si dal autor za úkol pobavit čtenáře a i ho trochu poučit v dějepise, uspěl na 1 s *
No a konec .... nevěřil bych, že to kdy řeknu .....jo, tady sem si hepyjendík užil, sem prostě patřil.

DOPORUČUJI

Simy
28.12.2017 5 z 5

První polovina mi připomněla Forresta Gumpa ve Švédském podání. Druhá polovina do sebe krásně zapadla. Celkově velice příjemné čtení, které nenudí.

Nikol1010
27.12.2017 4 z 5

Kniha byla velmi chválená, líbila se mi, ale nebylo to nic z čeho bych si sedla na zadek úžasem, ale velmi mě bavily historky z minulých let staříka.

Dakarianna
24.12.2017 3 z 5

Knihu jsem četla kvůli čtenářské výzvě a nebýt jí, asi bych knihu ani nedočetla. Vzhledem k tématu byla šíleně dlouhá a byly tam pasáže, které byly absolutně nečtivé a nezajímavé. Na druhou stranu mě bavil ten nápad, postavy byly sympatické a občas jsem se i usmála, přestože mi tento styl humoru rozhodně není blízký a často to bylo spíše trapné.

lenka7348
22.12.2017 2 z 5

Příběh staříka mě absolutně neoslovil. Nic vtipného jsem v knize nenašla, za to tam bylo příliš mnoho náhodných úmrtí a jiných podivností. Kdyby to nebylo do výzvy, odložila bych to již dávno.

kdu
21.12.2017 4 z 5

Všude byl, všechno zažil, všechno viděl. Švédská verze Forresta Gumpa (ale ta americká je prostě lepší). Bylo to fajn, ale mohlo to být lepší. Na severský druh psaní a humoru jsem si chvíli zvykala. Knížka založená na absurdních náhodách a štěstí hlavní postavy, ale o to tady asi jde.

PavlínaAlžběta
20.12.2017 3 z 5

Opět zapůjčená kniha, po které jsem pokukovala a zvažovala o koupi. Nyní vím, že knihu jistě kupovat nebudu. Vychvalovaná super komediální kniha, mě nijak na zadek neposadila a chvílemi jsem knihu číst ani nechtěla. Kniha je sice čtivá, nic těžkého. Začátek mě velmi bavil, ale to po stránkách začalo polevovat. Scény vtipné samozřejmě nechyběly, i když asi mám podivný humor, nezmocnil se mě smích jako u ostatních čtenářů. Námět knihy je opravdu vydařený, zápletky nechybí, přesto pasáže současnosti, nemusely v knize vůbec být. Za mě maximálně tři hvězdy.

helca.sz
15.12.2017 5 z 5

Začátek super, pak tak nějak a v polovině jsem knihu odložila. Každopádně jsem na knihu nezanevřela a pořídila jsem si jí jako audioknihu a to bylo jiné kafe :) Nasmála jsem se neskutečně :D komu se špatně četla, ať zkusí audioknihu. Stojí to za to :)