Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/488890/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna--k91-488890.png 4 7299 7299

Stoletý stařík série

Vyprávění o veselém útěku svéhlavého muže. Alan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let. Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však docela jiné plány; jednoduše zmizí – a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Allan své zkušenosti – v mládí koneckonců uvedl do zmatku celý svět. Jonas Jonasson ve svém románu vypráví o jednom veselém útěku a také o šíleném životním příběhu svéhlavého muže.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

amcb
02.01.2015 4 z 5

Kniha mě pobavila, co mi zůstalo v mysli je: ... svědomí s určitým manévrovacím prostorem... o tomto výroku jsem dlouho přemýšlela. Nahlas mě mimo jiné rozesmála Kráska a její "neklejte" a Alan a jeho zásahy do vývoje historie jsou bezkonkurenční.

Grety
02.01.2015 3 z 5

Pro mě byl příběh až moc přitažený za vlasy, někdy to samozřejmě bylo vtipné ale přínos a námět k přemýšlení "0" !

Lenka_J
31.12.2014 5 z 5

Švédský Forrest Gump, který místo běhání vyhazoval do vzduchu mosty a všechno, co bylo potřeba. Sice mi chvíli trvalo, než jsem se do příběhu začetla, ale od setkání Alana s generálem Francem stály ty flashbacky za to. A hlavně od té doby, kdy se začaly čím dál víc prolínat a zmiňovat i v té současné dějové lince.
Celkově se jedná o nesmírně chytře napsanou knihu. Ale je třeba chápat souvislosti, bez znalostí průběhu španělské revoluce, korejské války, ale hlavně průběhu Studené války, asi spousta věcí a vtipů vyzní do prázdna. A samotná postava Alana je prostě dokonalá, chlapík, který nemá rád politiku a přesto do ní promluvil více než kdokoli jiný. Jeho hlášky o Stalinovi a dalších významných osobnostech a událostech mi budou ještě dlouho znít v mysli. Nejraději bych je tady rovnou vypsala, ale místo toho jen doporučím všem, které baví historie a mají rádi na jedné straně chytrý a na druhe straně naprosto absurdní humor, aby si to sami přečetli a mohli se při mnoha pasážích od srdce zasmát.

Sarri
30.12.2014 3 z 5

Pro mě osobně poměrně zklamání. Nechápu, že je to takový bestseller. Humorné a lehké čtivo, ale něčím obohacující? Ne. Nepřináší vůbec nic nového. Pro mě trochu lepší průměr...

von Bahnhof
27.12.2014 1 z 5

Originální a velmi slibný začátek se postupně zamotává do složitě vyumělkovaných kombinací, navíc vše říznuto opět tou jedinou správnou ideologií, až se nakonec z Alana stává učitel samotného Jamese Bonda a velkolepá hvězda jménem Alan Karlsson se tak zářivě rozprskne na jásajícím nebi - nejspíš vylezl z okna a jako už tolik jiných nadějných zmizel v Hollywoodu....
Alane, škoda, měl jsi na víc!

pink_ivy
24.12.2014 4 z 5

"Je tak, jak je, a bude tak, jak bude".
Asi jsem od knížky čekala víc, ty ohlasy, ta chvála všude. Já se ale nepobavila ani z poloviny tolik, jak jsem doufala. Rozhodně nebudu tvrdit, že jsem se nezasmála, to není pravda, u některých pasáží jsem se pobavila opravdu hodně, jen ne tolik, jak jsem čekala. Film mi, upřímně řečeno, připadal v tomhle ohledu vtipnější.
Každopádně knížka je absurdně originální. Alan Karlsson nechtěně ovlivnil světovou historii skrz na skrz (zvláštní, že v dějepise jsme se o něm neučili?? :D). Mě, teda hlavně ze začátku, dokud se na scénu nedostal Herbert Einstein, bavila především linie odehrávající se v současnosti, potom mi to přišlo víc vyvážené.
Rozhodně nelituji, že jsem si jí přečetla, ale jak říkám, čekala jsem trošku víc, za mě 4*

piliticek
23.12.2014 4 z 5

Kniha, která je od začátku do konce tak absurdní a přitažená za vlasy, že se člověk opravdu pobaví. Byly chvíle, kdy jsem se smála nahlas. Paráda.

Koza3
20.12.2014 5 z 5

Knihu jsem po několika doporučení dostal do rukou a vzal jsem si ji na dovolenou na Srí Lanku. Neprohloupil jsem, protože na těch pár dní na pláži byla úplně ideálním čtivem. Od první strany jsem to zhltnul za cca deset dní a ženu se sehnat další knihy J.Jonassona. Příběh děduly, který se do ničeho moc neplete ale zároveň ovlivňuje chod světa je naprosto báječný. Před pár dny jsem koukal na Járu Cimrmana a koukám, že každá země má svého Forresta Gumpa :-)

Selfinka
20.12.2014 5 z 5

Pěkné čtení. O trošku lepší než Analfabetka, i když hodně témat je v obou knihách podobných. U některých pasáží jsem se opravdu dobře bavila :D :) Zvlášť Soňa byla super! A navíc, kdyby se dějepis na školách podával touhle formou, myslím, že by mě bavil o dost víc. :D

Alex732
11.12.2014 5 z 5

Velmi jsem se bavil. Po těch všech detektivkách jsem chtěl něco bez superhrdiny a ejhle, on je tu taky, ale má 100 let. Děj za 5 hvězdiček a překlad rovněž, Moc dobře se mi to četlo.

martinstefko
10.12.2014 5 z 5

Asi za to může i trochu skutečnost, že jsem knihu fakticky nečetl, ale poslouchal ji v podání skvělého Martina Stránského, ale on ten příběh nenapsal, a ten je prostě skvělý. Miluju tyhle forrestogumpovské příběhy, hlavně pokud jsou vtipné a hravé. Navíc tomu nechybí ani přijatelná drsnost. V některých případech jsem se opravdu řezal. Paráda. Hned si musím dát Analfabetku.

Murysek
10.12.2014 5 z 5

Parádadní příběh, dost jsem se u toho nasmál, musel jsem cestou autobusem vypadat jako blázen. :)
Doufám, že film nedopadl jako spolupráce strýčka Stalina s Alanem Karlssonem. :)

Všem co se rádi zasmějí vřele doporučuji.

PS: Dávejte si pozor na faráře a na ty co nepijou kořalku a vůbec nejhorší jsou faráři co nepijou kořalku. ;)

tomvall
06.12.2014 5 z 5

Začátek měl pomalejší rozjezd, ale s každou další stránkou kniha nabírala grády. Vyloženě jsem si užíval Alanovy eskapády při historických událostech a hořel zvědavostí co se bude dít po jeho stých narozeninách.
Na mezníky dvacátého století už asi nikdy nebudu nahlížet jako dřív. :)
A obávám se, že po této knize, ani na jméno Einstein. :D
Navíc mne příjemnými pocity naplnila dějová linie stále se rozrůstající skupiny přátel kolem staříka.
Když se k nim přidal i poslední člen, úplně jsem zjihl. ;)
Jedna z knih, u které jsem si intenzivně přál, ať ještě nekončí.
Velice příjemné čtení, které doporučuji všem.

Ruouss
05.12.2014 5 z 5

Smysl pro humor v této knížce? Prostě k nezaplacení :D Od nepolitického rázu až k alkoholu... prostě pecka :)

sekec
04.12.2014

do vany dobrý...

stavlamich
01.12.2014 5 z 5

Jedna z nejlepších knih roku. Zároveň ten nejlepší průvodce po dějinách dvacátého století. :D Myslím, že odpůrci dějepisu by to měli mít povinné. :D

feex8
30.11.2014 4 z 5

Prijemna oddychovka, plna lahkeho humoru a la forrest gump. Storocny starcek berie veci ako pridu, velmi nad nimi nerozmysla a vdaka tejto jeho vlastnosti nejde iba o zabavnu knihu naplnenu mnozstvom hostorickych osobnosti, ale aj o dielko, ktore ma v sebe ukrytych aj zopar peknych hlbisich myslienok.
Dokonala kniha na dovolenku. Akcna, zabavna, nenarocna a lahko citatelna.

Moje hodnotenie: 75%

gallovl
27.11.2014

Jsem na rozpacích, něco bylo vtipné, něco se táhlo, ale jo, ještě se k tomu vrátím.
Konstatování, že absitenti ohrožují světový mír, mě dost pobavilo.

fiona007
27.11.2014 4 z 5

Tak jsem si pěkně zopákla dějiny a dozvěděla jsem se něco navíc. Byla to sranda, opravdu jsem se v několika momentech válela smíchy (třeba: A kolik lidí už jsi konvertoval?, No záleží na úhlu pohledu). Trochu mi to ovšem připomnělo Forresta Gumpa. Ale doporučuju a už se těším na Analfabetku.

čekanka13
24.11.2014 3 z 5

Prvních 50 -100 stránek mne bavilo, pak už jsem tušila, co mohu čekat a na konci jsem, přiznám, některé stránky přeskakovala.