Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152569/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-152569.jpg 4 7294 7294

Stoletý stařík série

Alan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let. Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však docela jiné plány; jednoduše zmizí – a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Alan své zkušenosti – v mládí koneckonců uvedl do zmatku celý svět.    Jonas Jonasson ve svém románu vypráví o jednom veselém útěku a také o šíleném životním příběhu svéhlavého muže, který se sice nikdy nezajímal o politiku, ale přesto byl vždy nějak zapleten do velkých historických událostí 20. století.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: ekniha , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

Ven_D
02.07.2014 5 z 5

Nechtěla jsem to číst, protože to četli všichni a jak je kolem něčeho velký šrumec, tak do toho nejdu už z principu. Nakonec po roce jsem podlehla a Stařík dostal šanci.

Nemůžu si pomoct, ale Alan je jako náš Jára Cimrman - za svůj život se nachomýtl snad ke všemu. Ale i přes tuto výtku mě kniha chytla a jsem z ní nadšená. Už jen jedna věc mi kazila radost z četby a sice nadměrné užívání slůvka "načež"... bylo minimálně jednou snad na každé druhé stránce!

Jinak opravdu jedinečná kniha, skvěle, vtipně a poutavě napsaná. Druhý díl - respektive druhou knihu J.J. - si nenechám ujít :)

cie
01.07.2014 5 z 5

Prostě super kniha! Dokonalý ironický a černý humor, vtipně pojatá historie i pro laika a i přes pár vražd a úmrtí skvěle pozitivně naladěna! :-)

greetchen
27.06.2014 5 z 5

Všichni o něm mluvili a já se přesto nechala Staříkem dlouho míjet. Pak mi ho půjčila kamarádka a já s každou stránkou víc a víc propadala kouzlu stoletého pána. Neuvěřitelný příběh, bezbřehá fantazie, pojící se s mistrovským citem všechny ty dějové nitky a nové a nové postavy logicky propojovat. Jonas Jonasson je borec, 400 stran knihy a ani jedna nenudí. Naopak! Nutí vás děj hltat, smát se, prožívat s hrdiny jejich příběhy k neuvěření. Poetický humor, černočerné vtípky, které v rukou vetchého starce mají přeci jen jakousi něhu... Neuvěřitelné. Možná s odstupem zjistím, že má pár slabin, ale nechce se mi je ani hledat, jsem naivně zaslepenou staříkovou fanynkou. :-)

Kniha mě naprosto okouzlila a potěšila. Naodolala jsem ani filmové verzi a i ta se velmi vydařila. Doporučuji prožít si obojí, protože film je spíše volnou verzí knihy, scénárista si s příběhem pohrál a přetvořil ho k obrazu svému, aby v 114 minutách řekl vše podstatné, ale přitom se nepříčil logice a humorné lehkosti. Kniha a film - každé je trochu jiné a jiným způsobem perfektní a vlastně je jedno, s čím se seznámíte dříve.

alis1
26.06.2014 3 z 5

Tak trochu "švejkovský humor", parádní úsměvné dílko, ale dle recenzí jsem čekala víc... Film je strašný! Koho pobavila kniha, na film rozhodně nechoďte, je to brak! Určitě si přečtu i analfabetku, humoru není nikdy dost :-)

LadyAnn
26.06.2014 3 z 5

Neskutečně vtipná knížka! Nechci se opakovat, takže si odpustím srovnávání s Forrestem i Saturninem. Nejsem žádný fanoušek humoristických knih, ale u téhle jsem se opravdu bavila. Vybrané pasáže jsem si četla několikrát za sebou a stále mě dokázaly rozesmát. S chutí si přečtu i další knížky od autora, pokud budou psané v podobném duchu, který mi sedl.

Sklenička
23.06.2014 4 z 5

Úsměvné, milé. Příběh nic moc, ale to autorovo podání je fantastické.

IvcaK98
23.06.2014 4 z 5

Stejně tak jako Stoletý stařík rozdělil čtenáře na ty, kterým bezmezně učaroval a považují ho za geniální počin, a na ty, pro které je jenom přeplácaný a nudný román snažící se napodobit Haška a jiné, tak ani já nemám na tohle dílo jednoznačný názor. Jako největší plus vidím autorův jedinečný a pro mě dokonale ironický humor, díky kterému jsem knížku neodložila a chystám se i na Analfabetku. Souhlasím ale i s negativy, jakými jsou jak přemrštěná délka, která dotlačí čtenáře až k odečítání stránek do konce, tak i přemíra politiky, která je sice mnohdy úsměvně zesměšněná a pobaví, ale místy je to jenom...politika. Takže tak jako všechno na tomhle světě i tenhle humoristický román má své klady a zápory, avšak v konečném důsledku u mě vychází jako vítěz.

michalka S.
21.06.2014 1 z 5

Bohužel mě tato kniha příliš nenadchla (čekala jsem od ni vice)sice jsem se párkrát zasmála ,ale jinak nic takže jsem ji v pulce odložila.

Janek
21.06.2014 3 z 5

Budu asi výjimka, ale po včerejším zhlédnutí filmu musím změnit své hodnocení knihy, kterou jsem v tu dobu už měla dočtenou. Scénárista je génius - skvěle dokázal vystihnout atmosféru knihy, ale není zbytečně tak rozvláčný, šel přímo k věci. Z textu na mě dýchal jiný typ humoru, který je na plátno zřejmě nepřevoditelný, ale občas se mi zdálo, že by román mohl být mnohem kratší. U filmu to bylo naopak: dvě hodiny utekly jako nic, mělo to spád. Je ale pravda, že pokud bych neznala předlohu, film mě asi moc neosloví. V knize se podle mého názoru psalo zbytečně moc o politice, scénárista se toho zdárně vyvaroval. Doporučuji knihu i film.

slezakmartajh
21.06.2014 3 z 5

Pro mě pěkné čtení k pobavení,jak tu někdo píše trochu to připomíná Foresta Gumpa.Samozřejmě jsem zhlídla i film a s knížkou se to nedá srovnat,ale film je také super je to taková rychlovka shrnutá do 1,5hodiny.Kdyby koukla jen na film a nečetla knížku tak by mi to ale moc nesedlo.Knihu doporučuji

aktak1203
20.06.2014 4 z 5

Velmi příjemné čtení. Kniha se čte sama a ač mi trochu připomínala příběh Foresta Gumpa, hlavní hrdina, nebyl retardovaný, ale příjemný, optimismem nabitý člověk.

chamyl
16.06.2014 2 z 5

Poslouchal jsem Martinem Stránským skvěle namluvenou audioknihu a nudil jsem se. Určitě oceňuji autorovu schopnost fabulace na pozadí reálných událostí a osob 20. století, která svědčí o jeho širokém rozhledu. Přesto jsem za celou dobu nebyl do děje hlouběji vtažen a popisovaný příběh ve mně nevyvolával žádné emoce. Ani smích. Tak trochu jsem se neustále rozhodoval, jestli mě víc nudí historické exkurzy nebo vyčerpávající a opakující se popis aktuálních událostí. Nakonec ovšem, jak děj postupoval, jsem začínal litovat, že Allan Karlsson nevylezl z okna a nezmizel už v padesáti... A tak pro mne jedinou opravdu vtipnou záležitostí byla věta, kterou zakončím i svůj komentář: "A zazvonil zvonec a pohádky je konec".

anais
14.06.2014 4 z 5

zajímavé čtení se spoustou zápletek, těším se na film

Haldasha
10.06.2014 2 z 5

Koupila jsem si knihu, protoze ji vsichni vychvalovali do nebes. Zacatek se mi docela libil, ale v pulce knihy me to prestalo bavit. Casti kde mluvi o historii me nezaujali. K docteni knihy jsem se musela nutit.

Iva-JU-KA
10.06.2014 2 z 5

Za mne dávám knize palec dolů. Knihu jsem dočetla kupodivu až do konce, ale větší bláznovinu jsem ještě nikdy nečetla. Příběh staříka, jeho život plný náhod na nejvyšších státních úrovních, bomby, Stalin, Čína, Bali, Amerika, mrtvoly, peníze, hodně peněz ....... vše co vás jen napadne. Snad možná proto, aby si čtenář mohl vybrat alespoň kousek z knihy, který by ho zaujal

technolog
08.06.2014 5 z 5

Musim priznat, ze po prectení hodnoceni tady na foru jsem o knize nemel dobrou predstavu. Jak jsem ale zacal cist bavila me od zacatku az do konce...autor ma skvely smysl pro humor. Doporucuji

Sabinea
06.06.2014 5 z 5

Je to pro mě úžasná knížka se suprovým humorem. Hodněkrát jsem se u ní zasmála. Doporučuji!

vrzd
05.06.2014 5 z 5

Pro mě jedna z nejgeniálnějších knih poslední doby. Ani ne tak děj odehrávající se v současnosti, ač také velice zábavný, ale provázanost historických událostí s všeobecně známými postavami. Velká zábava. U mě za pět hvězd a pokud bych mohl dát víc tak udělím.
p.s. zvláštní cena za částečně historicky přínosnou knihu,alespoň pokud zemí a osob se týče, více takových.

mpb1913
03.06.2014 4 z 5

Alan je takovej mix Járy Cimrmana a Foresta Gumpa. Prostě borec co hýbal dějinami 20 století, už mi tam chyběla jen večeře s papežem a anglickou královnou. :-)

LuckaH2
01.06.2014 5 z 5

Některé situace jsou absurdní, ale o to odpočinkovější a zábavné. Moc se u toho směju a bavím, zajímal by mě film, protože slonice ve žlutém autobuse musí být na plátně něco:-) čtu hodně trihlery a detektivky a tohle mezi tím je výborný relax. Doporučuju jako lehké čtení třeba na dovolenou. Za ten úsměv to stojí!