Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152569/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-152569.jpg 4 7294 7294

Stoletý stařík série

Alan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let. Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však docela jiné plány; jednoduše zmizí – a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Alan své zkušenosti – v mládí koneckonců uvedl do zmatku celý svět.    Jonas Jonasson ve svém románu vypráví o jednom veselém útěku a také o šíleném životním příběhu svéhlavého muže, který se sice nikdy nezajímal o politiku, ale přesto byl vždy nějak zapleten do velkých historických událostí 20. století.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: ekniha , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

Georgik
01.06.2014 2 z 5

Podle ohlasů lidí okolo jsem čekal asi něco jiného. Po padesáti stránkách odloženo, možná tomu dám ještě někdy šanci.

Addie
31.05.2014 5 z 5

Prvních pár stránek na mě působilo poněkud naivně a ptala jsem se sama sebe na otázky typu proč to či ono, ale během čtení jsem postupně získala odpovědi na vše, co mi vrtalo hlavou. Velmi mě bavily flešbeky a věrohodná zobrazení historických postav. Moje pobavení s každou stránkou gradovalo, takže přešlo od prvotního cukání koutků koutků v slzy smíchu.
Ano, je až s podivem, kam to se svým štěstím zprvu nevzdělaný gumpovský hrdina dotáhl, ale, a můžete mě za to kamenovat, já tuhle poněkud nereálnou část příběhu nehodlám autorovi zazlívat.

jajade
30.05.2014 5 z 5

ze začátku jsem taky měla problém se začíst, ale pak...už jsem se pořád jen smála nad absurdníma situacema, jak v Alanově minulosti, tak i přítomnosti...a Alanovým mottem - „věci jsou tak, jak jsou a budou tak, jak budou“ - bychom se mohli čas od času řídit, než se kolikrát zbytečně dopředu stresovat...super oddechovka a teď jsem ještě zvědavá, jak se podařilo natočit film:-)

Skawin
30.05.2014 4 z 5

Ze začátku jsem měla s touto knihou trochu problém - asi proto že jsem se na ni těšila a čekala jsem od ní nějakou pecku, ale časem jsem se s ní sžila. Ona to vlastně pecka je - Alan je tak trochu švédským Járou Cimrmanem :-) Jde o vtipné i poučné a hlavně pohodové čtení. Lze v ní najít spoustu životní moudrosti ve smyslu nic neřeš - však ono se to samo vyřeší líp, než kdyby ses do toho pletl :-)

Anre3
29.05.2014 3 z 5

Knížka mě trochu zklamala, ze začátku jsem si říkala, že ji odložím, ale dala jsem ji šanci a jsem ráda, že jsem ji dočetla. Místy jsem se i smála. Klobouk dolů před Jonassonem a jeho fantazií. Co všechno prožil Alan je neuvěřitelné :-)

miasa01
25.05.2014 3 z 5

Knížka mě mírně zklamala. Podle recenzí a ohlasů na ní jsem čekala něco většího, zábavnějšího. Nad některými až absurdními pasážemi jsem se pousmála, ale bohužel, nepřišlo mi v ní nic strhujícího, nic od čeho bych se nemohla odtrhnout. Je to ale pohodové čtení, ideální podle mého třeba na cestování a do čekáren...

eLeR
19.05.2014 5 z 5

Dočítané a všetkým odporúčam!
Klobúk dole pred Jonassonom. Ako toto, môže niekoho napadnúť? Nasadil si latku naozaj vysoko a som zvedavá na ostatné jeho knihy. A ešte k jeho štýlu písania - to, že k jeho naj spisovateľom patrí Jaroslav Hašek hovorí za všetko.
No a k samotnému príbehu - jedným slovom - plnotučný a tempo počas celej knihy vôbec neustane. Hlavné postavy neskutočne sympatické. Výborné pasáže, ktorými som bavila celú rodinu.

JoH
18.05.2014 4 z 5

Trochu mi to připomíná Cimrmana,moc se mi líbil slovní humor,s dějem už to bylo horší

JitkaJak
17.05.2014 1 z 5

Nadšení touhle knihou jsem nepochopila, já ji vnímám jako slátaninu, bohužel. Jedna hvězdička za to, že jsem ji v autě vydržela (v bláhové naději vývoje k lepšímu) poslouchat skoro do půlky.

el@
17.05.2014 5 z 5

Knihu jsem zakoupila hned první den po vydání - zcela náhodně. Předčila mé očekávání o tisíc procent. Smála jsem se hlasitě a do posledního momentu. Chystám se plna očekávání na film, který je již od 15.5. v kinech... Moc se těším. Za chvíli prchám na Knižní veletrh a je snad jasné, která expozice bude mojí nejvyhledávanější. Knihu všem moc doporučuji. Přesně, jak píše LGP. Koktejl z Forresta a Švejka, i mne toto srovnání napadlo. Seveřani nás zahlcují krásnými knihami, ale to není nic nového. Také se zde píše o "velké reklamně", to mi nějak uniklo...

Hokkejka
15.05.2014 5 z 5

Kniha, která mě opravdu dokázala rozesmát. Jsem zvědavá na film. :)

Modrina
14.05.2014 5 z 5

Miluju Skandinávii, takže byla jen otázka času, kdy se dostanu i k její literatuře. O téhle knížce bylo už napsáno všechno, takže já se jen hlásím do tábora těch, kdo byli Alanem a jeho životem nadšeni. :) "Nikdy nesoupeř se Švédem v pití, pokud nejsi Fin, nebo aspoň Rus." :)

LPG
12.05.2014 4 z 5

Vemte mixér. Vložte tetralogii Švejka. Přidejte DVD Forresta Gumpa. To celé zalijte vodkou a na závěr nechte ovanout severským větrem. Zaručeně vznikne toto dílo.

wiix
11.05.2014 4 z 5

Pripomína mi to Foresta Gumpa s jeho nereálnymi a náhodne sa udianými príbehmi, keďže všade bol, s každým sa stretol a všetko videl pričom nevie ako a prečo. Vtipné, trefné, trúfalé, ale k dokonalosti tomu chýbal hlbší zmysel. Ale ako oddychové čítanie vhodné :)

Bezantina
05.05.2014

Mě kniha nijak nenadchla.. Nebo spíše vyloženě nebavila.. Absurdní situace se mi nijak vtipné nezdály, knihou jsem se musela vyloženě prokousávat a ani jsem ji nedočetla.. Totální blbovina..

Chanterelle
02.05.2014 5 z 5

Perfektní kniha, bavila jsem se od začátku do konce, ač jinak nemám humorné knihy v oblibě.

marataheja
28.04.2014 5 z 5

Bomba oddychovka ... a hlavně ty absurdní situace... :-) Jsem zvědavá na film.

lenkaknel
24.04.2014 5 z 5

Forresta sice neznám, ale tohle byla vážně sranda... =D

Grejdus
24.04.2014 5 z 5

Velice humorná oddechovka, autorovi se dokonce podařilo vpravit do mne kus dějepisu, kterému jsem nikdy neholdoval. Laťku humoristické literatury u mne držel Donald E. Westlake, nyní ji převzal Jonas Jonasson.

danipos
23.04.2014 4 z 5

I mě to připadá jako Forrest Gump, byť mírně zestárlý:)) příběhy hlavního hrdiny jsou místy tak absurdní, že jsem se musela nahlas smát ... někdy mám pocit, že se k daným situacím prostě jen tak nechtěně přichomýtnul, ovšem vyřešil je vždy naprosto suveréně. Začátek knížky mě mírně nudil, od třetiny to ovšem chytlo spád a pak už jsem četla jedním dechem.