Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152569/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-152569.jpg 4 7294 7294

Stoletý stařík série

Alan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let. Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však docela jiné plány; jednoduše zmizí – a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Alan své zkušenosti – v mládí koneckonců uvedl do zmatku celý svět.    Jonas Jonasson ve svém románu vypráví o jednom veselém útěku a také o šíleném životním příběhu svéhlavého muže, který se sice nikdy nezajímal o politiku, ale přesto byl vždy nějak zapleten do velkých historických událostí 20. století.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: ekniha , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann, 2009

lusila
22.04.2014 3 z 5

Táto kniha, napriek veľkej reklame, ma nenadchla. Občas vtipné a občas nudné pasáže, po jej prečítaní, netúžim vidieť filmové spracovanie.Ešte dobre, že som si ju len vypožičala z knižnice.

vakkets
20.04.2014 4 z 5

Velmi originální, lehké a hlavně zábavné čtení.

eraserhead
18.04.2014 4 z 5

Jedním z nejoblíbenějších autorových spisovatelů je Jaroslav Hašek. Představte si, že by Hašek napsal Forresta Gumpa. Jonasson to udělal za něj. V Haškových povídkách je toho tak akorát, ve čtyřsetstránkové knize už je toho ke konci možná trochu moc. Ale ta hra se slovy, významy, situačním a slovním humorem je výborná.

pobijecmuch
11.04.2014 5 z 5

Vynikající román současnosti, kterému nechybí humor a výborný děj. Prvně jsem četl knihu, potom poslouchal audio, které čte pan Stránský a teď se těším na film, který má teprve v květnu přijít do našich kin.
Prosím nesrovnávejte Alana Karlssona s nějakým Forrestem Gumpem. Ten nesahá stoletému Alanovi ani po kotníky,.

Jannisa
09.04.2014 5 z 5

"Zazvonil zvonec a pohádky byl konec." Pokud si chcete přečíst nějakou knížku pro radost, je to ta pravá.

lucifrid
07.04.2014 4 z 5

Tak v tomto případě musím říci, že více se povedl film než kniha. Film je jeden nepřetržitý gag za druhým a vše dává smysl, nenudí a vy sotva popadáte dech. Kniha je více rozvláčná a řekla bych, že některé scény jsou i zbytečné. Ve filmu byly vypuštěny dvě velké pasáže, Čína a Írán a pak i Bali (které se sice konalo, ale trochu jinak) a příběhu to vůbec neuškodilo. Stejně tak vypuštění myšlenkových pochodů Alana, které naopak v knížce působí tak nějak rušivě. Naopak v knize jsem ocenila příběh, jak vlastně Benny skoro vystudoval. Opravdu jeden z mála případů, kde neuškodilo filmové krácení, naopak. U knihy jsem se zasmála párkrát, u filmu neustále. A jinak souhlas, je to takový švédský Forrest Gump. Akorát že lepší. V tomhle případě, opravdu výjimečně, raději doporučím film.

Vavrec
07.04.2014 5 z 5

naprostá bomba

T.Louie
05.04.2014 4 z 5

Trochu mi to připomínalo Forresta Gumpa (všude byl, všechno viděl, ke všemu se nachomejl... a to vše tak nějak náhodou), ale bavila jsem se od začátku až do konce. Doporučuji :)

Kmotr99
03.04.2014 4 z 5

"Nikdy nezávoď v pití se Švédem, pokud zrovna nejsi Fin, nebo aspoň Rus."

keduler
02.04.2014 5 z 5

Báječná kniha, s báječným humorem.

pettulka.t
02.04.2014 2 z 5

Tak nevím, kde se stala chyba.. Nečekané mě v knize vždy nadchne, ale tentokrát se nic nekonalo. Příběh mi přišel nudný, prázdný a horkotěžko se přes 400 stran plazící se ke konci. "Nejzábavnější kniha"? "Velká zábava a obrovské potěšení ze čtení"? V téhle knize?!To asi ne..

pajuu
27.03.2014 4 z 5

Milá kniha, sice žádné záchvaty ani výbuchy smíchu se nekonaly, velmi mě ale zaujalo, jak autor dokázal Alana napasovat do každé události světového formátu :) Vzhledem k tomu, že světová politika mě zajímá, tyto části Alanovy historie mě opravdu bavily

jardazemak
27.03.2014 5 z 5

Neskutecne vtipna knizka, kterou jsem precetl behem vikendu. Opravdu vyborny dej, kde se ten historicky (bohata znalost dejin autora a krasne shrnuti 20. stoleti) stava casem lepsi nez ten aktualni.

kočičí anus
24.03.2014 2 z 5

Nuda s tragicky debilním koncem.

Aniga
23.03.2014 5 z 5

Skvělý děj, moc se mi líbilo prolínání minulosti a současnosti.
V některých chvílích jsem se ztrácela, no jo, to je ta neznalost dějin :o)
Bylo pár okamžiků, kdy jsem se opravdu zasmála, líbil se mi černý humor v případě smrti.
Alan byl chlapík, který prožil neuvěřitelné situace, bral život takový jaký je a snad díky této povaze zažil neuvěřitelný příběh plný zvratů, setkání, práce a nakonec i užívání nicnedělání.
Skvěle zpracovaný děj, jen zhruba v 2/3 knihy jsem chvíli měla pocit, že už toho bylo dost, ke konci mi to však zase začalo bavit. Doporučuji.

gacie
16.03.2014 3 z 5

Na knihu jsem se opravdu těšila, bude to taková ležérní humorná oddechovka. Oddechové čtení se změnilo v nudné. Humorné taky na nudné. Jen to ležérní zůstalo. Knize by neuškodilo, kdyby byla o kapánek kratší, stačila by klidně polovina. Možná by to autora donutilo k větším dějovým zvratům. Též musím podotknout, že na začátku knihy jsem se několikrát pousmála nad skony některých postav. Kladla jsem si otázku, jak toho autora tohle zrovna mohlo napadnout - musím uznat, že má velkou fantazii. Všechna čest.... Někteří lidé ji označují za "nejzábavnější knihu" - pro mě určitě ne. Záchvaty smíchu se nekonaly. "Bláznivá kniha" - označení, které je pro "staříka" nejtrefnější. "Překonávající všechna očekávání" - má očekávání bohužel nebyla naplněna.

Natique
15.03.2014 3 z 5

Tak nevím. Vtipné chvilky střídaly nudné chvilky. Knize bych dala tak 2,5 hvězdičky, bez kapitol popisujících Alanovu minulost bych se obešla.

mimidra
13.03.2014 5 z 5

O této knize bylo už myslím mnoho napsáno a tak své pocity shrnu jednou větou. Paráda, skvěle jsem se bavila!

LenkaKa
13.03.2014 5 z 5

Už strašně dlouho jsem se u žádné knihy nesmála nahlas. To se nedá popsat, to se musí přečíst. :)

Nifredil
12.03.2014

Na začátku čtení jsme měla pocit jako bych četla scénář k filmu bratří Coenových. Podobně absurdní situace, gradace jedné věci za druhou. Takový pocit jsem z knihy měla a protože mám filmy Coenů ráda, užívala jsem si to. Přibližně od poloviny se začalo čtení ale trochu táhnout a přiznám se, že na konci jsme byla i trochu zklamaná. Tak nějak jsem čekala větší bombu, absurditu i sevřenost děje. Tady jako by panu spisovateli některé dějové linky spíš vyšuměly. Nicméně platí, že jsem ráda, že jsem si staříka přečetla a času s ním stráveného nelituji.