Zväčša neškodná
Douglas Adams
Stopařův průvodce Galaxií série
< 5. díl >
V piatom dieli sa nestretneme s Marvinom (dosiahol prvý moment šťastia v živote, keď úspešne zosnul), ani so Zafodom, ale zato sa nám objavuje úplne nová Trillian (Tricia McMillanová, ktorá neodišla so Zafodom, lebo sa vrátila po kabelku) a Arthurova pubertálna dcéra, o mene ktorej prekladateľ zatiaľ nerozhodol. Arthur ju mal s Trillian, či skôr ona s ním, pretože k splodeniu došlo umelým oplodnením. Množstvo časových línií sa splieta a zamotáva, Ford bojuje proti korporácii, ktorá odkúpila novému majiteľovi Stopárovho sprievodcu a na rozdiel od toho pôvodného je stelesnením kapitalistického podnikania („ani časopriestor už nie je v bezpečí pred kapitalizmom“), a Arthur po tom, čo vďaka časopriestorovej anomálii príde o Fenchurch, hľadá šťastie na pokojnej, priam idylickej planétke, kde nájde uplatnenie jeho genialita pri výrobe sendvičov.... celý text
Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: 2005 , Slovart (SK)Originální název:
Mostly Harmless, 1992
více info...
Přidat komentář
Takže celá pentalogie dočtena. A musím bohužel napsat, že poslední dvě knihy jsem vlastně dočetl jen abych to měl dočteno. První kniha byla super. Ale postupně to uvadalo a uvadalo. Bylo tam rozhodně několik dobrých momentů, ale jako celek už to nebylo tak dobré. Ale rozhodně nelituji, že jsem se nakonec pustil po letech do celé série.
Kniha se ke mě dostala opět jako parádně zpracované audio hračičkovitě načtené kotkovitým tvorem zvaným Vojtěch a a a zajímalo mě, jak to asi celé dopadne... skončilo to převážně neškodně, ale tak nějak mi nevadí, že se k tomu poslednímu šestému dílu asi nedostanu, protože jsem si zvykl na audioknihy a ten v tomto formátu (zatím) neexistuje.
Je to totiž celé už tak trochu jiné. Fenchurch jsme se pro jistotu úplně zbavili, což byl sice dobrý krok vzhledem ke kvalitě předchozí knihy, ale rozbilo to kontinuitu série. Jako se vlastně stalo několikrát... A tady je to jenom takovej setrvačník. Pohybujeme se furt v tom samém univerzu, ale nemá to ty grády.
Už mě nebaví neustálé cestování v čase a paralelních světech, protože se z toho stává bordel a většinou to zmrví jakýkoliv děj. Ten bych tady přirovnal vtipností maximálně tak ke třetí knize. Vlastně mě to bavilo už jenom tak z povinnosti, než že bych se u toho nějak skvěle bavil. Ano, najde se pár míst k zasmání, ale těch hluchých je tam taky požehnaně.
Popis, jak sendvičář vyrábí dokonalý sendvič. Popis, jak Ford padá z budovy a před očima se mu zjevuje jeho předchozí život, který ho vždy inspiruje k nějaké záchraně.
Mám dojem, že za pár let, možná měsíců nebo úplně nejpravděpodobněji týdnů si snad ani nevzpomenu, o čem to vlastně bylo. Celé to tak nějak vyšumělo.
Arthura už mi bylo líto. Ptala bych mu klidnější konec života. Ale jinak není co vytknout. První díl je nejlepší a tenhle bych já dala na druhé místo
Když jsem Převážně neškodnou četl někdy v 17 letech při jejím prvním vydání (kdovíproč jsem přeskočil předchozí dva díly), byl jsem z toho lehce rozčarován. A to jsem byl obrovský fanoušek prvních dvou dílů, vydaných začátkem 90. let v jedné knize.
Tentokráte jsem se k tomuto heslu ve Stopařově průvodci dostal v podobě audioknihy, kterou jsem slupnul jako nic. Podobně jako u minulých dvou dílů jsem znovu rezignoval na nějaké vnímání děje, i když tady je ho možná o něco více a line se knihou podobně, jako když úplně normální zvěř traversuje vesmírem. A když jsem se zbavil této zbytečnosti, mohl jsem se nechat znovu unášet tou šílenou jízdou myslí pana Douglase Adamse. A při ní jsem potkal Elvise, seznámil se s fanoušky naší civilizace Grebulony, byl svědkem nastavování druhé verze průvodce na naši realitu (jedna z nejlepších scén celé série vůbec) a dozvěděl se něco mále i o sendvičích. 80%!
No, přece vám nemusím nic povídat o tom, co jste všichní četli, že? ... Zdá se, že musím. "Kdysi existovala jedna planeta, která byla tak pyšná na to, jak skvělé bytosti na ni žijí, že ji jednoho dne museli navštívit nejerudovanější pýchologové z galaxie a planetu pro jistotu vymazali z historie Vesmíru. No a pak odletěli jinam, někam, kde stojí za to, ještě něco mazat."
Skvelé humorne až parodicke scifi, výborne doplnené o film ktorý je Mix kníh, za mňa super zábava aj opakovane.
Tento koment plati pre každú z piatich kníh (k šiestej som sa ešte nedostal - neexistuje ebook tak možno raz kúpim tlačenú)
Ak by som nemal všetkých 5 častí v jednom zväzku, asi by som sa nedonútil dočítať sériu dokonca. Rovnako ako Kroniky Narnie - ma každá časť bavila menej a koniec - teda posledná časť, bola už iba ako nútená jazda. Nehovorím, že nápad z alternatívnimy vesmírmy nebol super, ale úprimne - mňa to už nebavilo.
Asi tu tri (penta) logii těžko nějak hodnotit, než předem plánovou střeštěnost. U každé z knih se člověk zasmál, někde více, někde méně. Ale asi nejsem zcela u vytržení. Nicméně kolem a kolem, dobrá záležitost.
O mnoho lepší než předchozí díl, akorát nevidím důvod pro zmizení Fenchurch a zjevení Čiry...
(SPOILER) Tenhle díl mi zpočátku připadal takový koncentrovanější, přehlednější, srozumitelnější, jako by se Adams po předchozích dvou dost chaotických dílech zklidnil. Ani jeho humor už nepůsobil tak výstředně, byl umírněnější a nemyslím si, že by mu to uškodilo. Pak ale znovu sklouzl k upadající kvalitě typické pro předchozí dva díly. Má oblíbená Fenchurch se zničehonic bez vysvětlení z knihy úplně vytratila, místo toho se nečekaně objevila Arturova dcera (skoro mi připadalo, že Adams měl rozepsány dvě verze tohoto dílu a pak je zcela nesystematicky spojil v jednu knihu). Docela dobrým ukazatelem kvality alespoň pro mě je, kolik pasáží z knihy mi po prvním čtení utkvělo v paměti (po 28 letech). První dva díly působily při druhém čtení jako staří známí, docela dost jsem si pamatoval i z toho čtvrtého, ale trojku a pětku jako bych snad ani předtím nečetl. Snad to bude tím, že sebejiskřivější humor v románu nestačí, pokud není naroubován na dobrý příběh, který od trojky sérii chybí. Samotný autor si asi těchto nedostatků byl vědom, což možná vysvětluje ten nekompromisní závěr, kterým s postavami a knihou definitivně zúčtoval.
Škoda, že autor nepokračoval ve vztahu Arthura s Fenchurch, jinak pohodová kniha, ale na první díl to nemá.
Podle místních recenzí jsem to čekal horší a depresivnější. Nakonec zlepšení oproti předchozím dvěma dílům. Jediné, co vlastně nedokážu odpustit, je absolutní kašlání na předchozí díl série. To, co tam zabere dvacet dlouhých kapitol a vytvoří perfektní ornou půdu, je tady smeteno ze stolu během jednoho kratšího odstavce.
Co se týče závěru, tak se mi už dlouho nestalo, že po přečtení poslední strany, bych se cítil tak neuspokojen, ale zároveň mi vyvstával spokojený úsměv na tváři.
Tentokrát názov celkom vystihuje aj povahu knihy, dej neurazil ale ani neoslnil, nič zásadné sa čitateľ nedozvie ale ako audio to celkom príjemne plynie...
Je trošku smutné, že se Douglas Adams vypořádal s dějem minulé knížky v krátkém odstavci, kterým ho trochu neuctivě shodil ze stolu. Pátý díl by v klidu mohl existovat bez předchozích dvou. Tedy, jak se to vezme. Příběh se chvíli zmateně motal, aby během posledních dvaceti stran uzavřel celou ságu téměř impozantním způsobem. Kdyby vzal Adams to lepší z trojky a čtyřky a přidal k tomu závěrečnou pasáž z pětky, tak bych prohlásil, že napsal špičkovou humoristickou trilogii. Takhle jsou z toho dva špičkové a tři průměrné díly, z nichž každý trpí něčím jiným.
Tak tenhle dil byl sice trosku lepsi, ale suma sumarum, cela serie nic moc. Cist znova uz urcite nebudu a zustanu u koukani na film. Asi vedeli,proc natocili jen jeden, ktery ale udelali naprosto dokonale,lepe nez knihy teda. Takze sbohem, a diky za ryby! Akorat ja je nemam rada...
Je to rozhodně o řád lepší než předcházející díl, který navíc k přečtení tohoto dílu vůbec nepotřebujete. Autor se s postavou, která vlastně děj předchozí knihy řídí, vypořádá asi ve dvou větách. Zaujme téma paralelních vesmírů a návrat Vogonů. Původní dilogii, Červenému trpaslíku anebo Avenue 5 to ale jen z dálky dýchá na záda.
(SPOILER) Je pravda, že tento poslední (pátý) díl kultovní trilogie je o něco slabší, než ty předchozí. Ale stále je hodně dobře poznat autorův "rukopis" ;-). Arthur Dent konečně našel planetu, kde by chtěl zůstat po zbytek svého života. Je opravdu tak klidná a pohodová, jak si přál. Může se zde totiž věnovat umění výroby sendvičů ;-). Jenomže potom zde ztroskotá vesmírná loď a všechno je jinak. I v této poslední knize se setkáme s Trillian a Fordem Prefectem, řeší se zde problematika nového Stopařova průvodce galaxií a také se docela nečekaně objeví něčí dcera :-). Musím uznat, že i přes permanentní nepřítomnost Zafoda Beeblebroxe a Marvina je autor zpět v plné síle - se svým obvyklým vtipem a humorem. Navzdory tomu ovšem zároveň převládá temnější a beznadějnější atmosféra. Protože ale jinak tuto sérii jako celek považuji za opravdu zdařilou, dávám této knize poctivé čtyři hvězdičky a určitě se časem poohlédnu i po šestém dílu, přestože ho už musel napsat jiný autor...
S přibývajícími díly trilogie to šlo celkově nějak ke dnu. Některé postavy najednou zmizely a jiné se objevily, ale už to nemělo tu šťávu co první tři díly.
(SPOILER) Důstojné zakončení série. Děda Melhuba a úplně obyčejná zvěř spolu s milovaným sendvičářem mě fakt bavili. Nečekané otcovství bylo nečekané. Ford na zabití. Vše jak má být. Jen úplná ztráta Fenchurch mě tedy velmi mrzela a nespravila to ani dvojtá Trillian…
Štítky knihy
humor parodie humorné sci-fi sci-fi romány
Autorovy další knížky
2003 | Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho |
2002 | Život, vesmír a vůbec |
2002 | Převážně neškodná |
2002 | Sbohem, a díky za ryby |
1991 | Stopařův průvodce po Galaxii / Restaurant na konci vesmíru |
Závěrečný díl s dědou Melhubou a sendvičářem Arthurem, bavila jsem se stejně, jako u předchozího dílu. První dva díly u mě jednoznačně vedou, jednak pro svou vtipnost, ale i postavy, které skvěle fungují společně. I tak doporučuji celou sérii, a to i těm, kdo sci-fi běžně nečtou, ale rádi se pobaví.