Strach nad Bobří řekou
Jaroslav Foglar
Hoši od Bobří řeky série
< 2. díl
Pokračování slavné foglarovky Hoši od Bobří řeky v novém vydání Nastaly těžké časy – zemi Hochů od Bobří řeky obsadil Nepřítel, který šíří strach a zakazuje různé spolky. Rikitan ale navzdory všemu pokračuje v činnosti a svému oddílu představí nových třináct bobříků pro ušlechtilý život. I přes ústrky ze strany kolaborantské organizace Prapor a Přístavních povalečů se hoši opět rozhodnou uspořádat tábor ve Sluneční zátoce. Dokážou v sobě najít odvahu a svornost tváří v tvář největšímu nebezpečí, které je kdy potkalo?... celý text
Dobrodružné Literatura česká Pro děti a mládež
Vydáno: 2024 , Albatros (ČR)Interpreti: Martin Zahálka
více info...
Přidat komentář
:( po přečtení 1.dilu jsem si objednal tuto "dvojku", ale díky válce se celý děj změnil a kniha (příběh) již nemá to kouzlo. Nechci přivírat oči nad minulosti, je třeba historii znát, ale od toho jsou jiné knihy a dokumenty, nechci si to spojovat s hochy od bobří řeky. Tedy po cca 1/4 knihy odkládám a dávám do neoblíbené sekce nedotčeno a nehodnotim...
Před časem jsem poslouchala knihu Hoši od Bobří řeky, která se mi líbila, tak jsem se rozhodla pustit se do pokračování. A opět se mi to líbilo.
Přiznám se, že jsem vlastně nevěděla, co od této knihy mohu čekat, a tak jsem byla docela překvapená tím, jak vážné téma tu autor přináší a jak moc je ten svět mládeže ovlivněn okolním světem dospělých. Je to o poznání napínavější, temnější, ale přitom docela dost epické.
Naši hrdinové tu sbírají nové bobříky, které mne osobně teda přišly trochu na sílu, ale celkově se mi líbilo, jak se snaží být vzhledem k situaci stateční, zůstat věrní a stát si za svým.
V určitém ohledu je to trochu jiné než ostatní Foglarovy příběhy, které jsem dosud poslouchala/četla - to pro ten odraz reálného světa, který se tu prolíná do děje. Ale je to pořád neuvěřitelně čtivé a chytlavé. A mne to bavilo.
Plný počet přesto nedávám, protože Stínadelská trilogie u mne zatím v rámci Foglarova díla prostě vede na plné čáře.
Tuto knihu jsem četl samozřejmě už jako kluk a to jsem si ji užil nejvíc...už jenom ten titul...Strach nad Bobří řekou ve mě vyvolával pocity nejistoty a nutkání si knihu přečíst. A bylo to skvělé...doteď si pamatuji ten pocit, když Jestřáb popisuje to smutné jaro roku 1939. Teď jsem si ji přečetl v dospělosti opět a to nadšení ze začátku opadlo, ale čím víc jsem se dočítal ke konci, tím víc mě kniha zase vtahovala do sebe. A to jsem úplně zapomněl, že jsou zde popsány dva tábory Hochů od Bobří řeky.
Už to není ono. Časový rozestup 50 let mezi napsáním prvního dílu a tohoto pokračování, se na kvalitě projevil. Nelze akceptovat Rikitanovo chování a v případě rodičů, tolerování tak nebezpečného a neuváženého počínání jejich dětí, za německé okupace. Navíc mi atmosférou a také dialogy příběh daleko víc pasoval do éry hluboké totality. Je velká škoda, že se v ní neodehrával. Nemusela bych být tolik kritická. Protože od vlastních lidí, taková zvěrstva nepředpokládáš. A tak by určitá bezstarostnost a porušování zákazů, byla akceptovatelná. Kniha bohužel nenabízí mnoho nového, ani co se děje týká. Pan Foglar z velké části pouze recykloval to, co se již odehrává v knize Hoši od Bobří řeky. Strach nad Bobří řekou, se tak stává jedinou knihou, kterou nemohu označit od pana Foglara za vydařenou. Dávám slabších 3,5. Audiokniha, je naproti tomu velice vydařená a načetl ji pan Martin Zahálka.
Čteno s 10letým synem. Na začátku radost, že jsme se s Rikitanem a hochy nemuseli rozloučit a znovu můžeme být u jejich dobrodružství. Pak napětí, jak a jestli se jim nepřihodí ve zlé době něco zlého. A na závěr trochu lítost, že konec je - z dětského pohledu - neuzavřený.
Zabudnuté pokračovanie? Chlapci od Bobrej rieky patria k absolútnym legendám. Foglar sa do ich sveta vrátil o viac ako polstoročie (!) neskôr a necelé jedno desaťročie pred svojou smrťou. To je badať z melancholických posledných strán. Škoda, že nezašiel ďalej, ale uznávam, že asi bolo lepšie ukončiť to romanticky a nie realisticky typu Rikitana doslova na krvavú kašu rozdrvil nemecký tank na fronte a polovica chlapcov skončila v Osvienčime. Čitatelia na sequel až tak nepočuli, čo dokazuje ostatne aj situácia na databazeknih: jednotka má aktuálne na konte 1900 hodnotení, kým sequel 489. Jasné, čo by iní autori dali za "iba" 489. Ale rozdiel medzi prvým a druhým dielom je proste priepastný, čísla neklamú. Dvojka je od prvých strán temnejšia, čo je logické vzhľadom na desivé obdobie, počas ktorého sa odohráva. Foglar a Rikitan sa síce spočiatku snažia pôsobiť tak bezstarostne, akoby od minulého dobrodružstva neubehol snáď ani týždeň, ale vieme, že je to len klam a že okolo chlapcov sa pomaly ale isto sťahujú ponuré mračná, ktorým sa nikto nevyhne. Dáva sa do pohybu bezcitná mašinéria, ktorá krvavo zomelie milióny ľudí na celom svete. Jestřáb sa našťastie na nič nehral a s prepáčením neotravoval nás s nejakou inou alternatívnou Zelenej príšery. Namiesto toho siahol po zle oveľa obludnejšom: po náckoch a ich prisluhovačoch. Do Slnečnej zátoky vďaka nim prenikajú ponuré tiene. Ako každá vojna, aj táto odhalí pravú tvár ľudí. Niekto je odvážny a radšej umrie, než by sa mal spreneveriť svojim ideálom. Ďalší je zbabelý a zákerný kolaborant. Atmosféru dokresľuje zopár čierno-bielych ilustrácii dvorného foglarovca Marko Čemráka (ktorý je podpísaný pod viacerými Jestřábovými komiksovými adaptáciami, viď. napr. Chata v Jezerní kotlině). Príbeh ponúka súťaže o získanie bobríkov, čo sú veľmi nudné pasáže. Našťastie, ako som napísal, celé je to značne temné a tiesnivé, na každom kroku číha zradný kolaborant a všadeprítomný udavač, dá sa veriť čoraz menej ľuďom a vojna je čoraz bližšie. Azda i kritizovaní bobríkovia tu napokon majú svoje miesto: Foglar ich sem zrejme umiestnil z dôvodu, že je to jedna z posledných istôt, o ktorú sa Rikitan a spol. môžu oprieť a tak sa jej držia stoj čo stoj, hoci samozrejme vidia, ako sa svet okolo nich mení k horšiemu.
K pokračování jsem se dostal nadvakrát - poprvé jsem objevil Strach vycházející na pokračování v časopisu Naše rodina, nastalo martyrium se sháněním starších čísel a jistý údiv, i když ne tak velký, že další příhody Hochů od Bobří řeky vycházely ještě před rokem 1989. Samozřejmě jsem nikdy všechny díly dohromady nedal a jak to všechno dopadlo jsem zjistil až z brožurky. Oproti prvnímu seznámení s Rikitanem & his twelve :-) byl Strach už poněkud dospělejší, výrazně temnější a ve snaze prokázat statečnost i méně pravděpodobný. Navíc už vyšel v době, kdy se mladá generace posouvala ve svých literárních zájmech někam jinam - což ale nijak neumenšuje Foglarovu fantazii, vypravěčské kvality a styl jako takový.
Vyslechla jsem audio a byl to očistec. 11,5hod. koktavé zadrhávající četby "pána", bohužel jsem nepřišla na to, kdo načetl. Asi nejstarší audio. Staženo z Ulozto.
No a ke knize samotné. Je to zdlouhavé, stále se opakující věty. Nejzábavnější bylo plnění zvláštních bobříků, vyzvednutí židlí, a tajné vyzvednutí stanů.
Ovšem je nutné se pozastavit nad tím, jak si kluci chodili nakupovat co libo. Chleby, maso. Když v té době bylo velmi málo jídla v obchodech a dokonce na příděly.
Hodně idealistické.
Druhé pokračování, napsané o 50 let později, lze považovat za poměrně zdařilé, nicméně je znát, že už Foglarovi psaní téhle knihy šlo hůře. Námět spojený s nebezpečím druhé světové války by mohl být super, ale pojatý byl trochu těžkopádně. Stěží šlo často uvěřit, že pokud je sdružení tak velkým trnem v oku mnoha lidí, že to stále hochům a Rikitanovi prochází a že na ně nikdo nikdy nepřišel.
Stále je to však pro mě fajn čtení, ale ve světle reálných dějin těžko uvěřitelné a nelze nesouhlasit s body “beníček” pode mnou, vnímal jsem stejné nelogičnosti.
Kniha, která obsahuje mnohé nelogičnosti a není dostatečně propracovaná. Jednou jsou odcizené židličky v kůlně, podruhé před kůlnou. Hoši s Rikitanem museli odevzdat klíče od věže, přitom později po zapečetění věže Stopař vytáhne klíče a věž a klubovnu odemkne. Sdružení Hochů od Bobří řeky má stále strach z Praporu a Přístavních povalečů a bojí se zákazu činnosti, přitom z jiného odstavce vyplývá, že Rikitan vyjednal s ústředím povinné mládeže nařízené Nepřítelem, že docházka do schůzek se jim bude počítat jako přítomnost v této službě. Proč by se tedy pořád báli zákazu, když de facto jim byla činnost povolena. Bobříci nejsou dost promyšlení. Z doby okupace rozhodně šlo napsat lepší příběh, než který je předkládán.
S postupem věku už to prostě není ono, což by mi až tak nevadilo. O to víc mě mrzí reakce mých vnoučat, které tento typ literatury už nebere téměř vůbec. Čtou sice poměrně hodně, ale úplně jiné knihy. Zkrátka jiná doba.
Hochy od Bobří řeky zná - aspoň z doslechu - snad každý. Ne každý ale ví, že vyšlo také pokračování, které je oproti dílu prvnímu mnohem vážnější a smutnější. Je to takový důkaz, že ani ve foglarovkách nemusí být vše úsměvné, milé a bezstarostné. I zde se můžeme (překvapivě) setkat s beznadějí a smutkem, který se ale netýká pouze hrdinů knížky, ale celé temné doby do které je děj posazen. U autora jako je Foglar mě takový námět dost překvapil, ale uměla jsem ho ocenit a dokonce se mi to líbilo více, než většina jeho dalších děl. Zanechalo to ve mě nečekaně hluboký pocit.
První díl byl pohodový a sluníčkový. Toho se zde nedočkáte. Autor zde až nečekaně přitvrdil, a zasadil děj do období druhé světové války, a pohled na ni očima mladých chlapců. Je opravdu zajímavé, a pěkně sepsané, jak se střetává jejich původně bezstarostný klukovský život s temnotou tehdejší zlé doby. Atmosféra udavačství, strachu a nejistoty je zde vypisována naprosto skvěle. Možná je škoda nových bobříků, přišli mi už takoví nezajímaví a místy i zvláštní. Kdyby byli z celé knihy vyškrtnuti, ničemu by to nevadilo. Celá kniha se ale kolem nich netočí, a tak se nejedná o tak moc rušivý element. Tím jsou spíš místy nedodělané dějové linky (požár ve věži) a vcelku blbá práce s charaktery. Šťouraje zde psán dosti nesympaticky, Drobeček, který mě v prvním díle bavil a získal si mé sympatie, zde působí jako až přehnaně moc velký trouba. Zbytek hochů jsou povahově stejní, nebo spíše z toho při čtení budete mít takový pocit.
Kniha má samozřejmě pár chybiček, ale jedná se o velice dobré pokračování skvělého prvního dílu, který u starších čtenářů sklidí úspěch. Celkovou kvalitou to nejspíš první díl nepřekoná, co se ale literární strany mince týče, je druhý díl jasně na vrcholu. Spousta akce a očekávaných i nečekaných zvratů. Dojemný konec je poté krásnou tečkou za povedeným čtivem!
Pokračování už nemělo takový úspěch jako první díl, ale pořád to byla zábava. Nové bobříky byli složitější, než předchozí. Člověk je ale soutěživý typ, tak se snaží co nejvíce to jde překonat překážky.
Pokračování hochů od Bobří řeky. Vcelku povedená kniha, nicméně kvality prvního dílu Hochů zdaleka nedosahuje. Příběh je psaný, zdá se mi, docela těžce, navíc i onen Nepřítel, jakožto Jestřábova reakce na období 2. světové války, je vylíčen v příběhu knihy dosti nejasně. Navíc jsem v příběhu narazil na drobné nesrovnalosti s první knihou Hochů, (např. Ludva měl při lovu bobříka odvahy zapadnout po pás do močálu, byť to ve skutečnosti byl Tichošlápek, apod.) Knihu lze samozřejmě doporučit k přečtení, nicméně já osobně ji řadím ke slabším foglarovkám. Howgh.
Skvělé pokračování Hochů od Bobří řeky. Foglar zde dávno před Hvězdnými válkami dokázal vytvořit tak temnou atmosféru, že by Darth Vader zbledl závistí. Černý nepřítel plný zla a nenávisti okupuje zemi Rychlých šípů. Množí se zatýkání, týrání i popravy celých rodin i s dětmi. Rikitan se svým oddílem statečných chlapců se musí ukrývat a oddíl je pronásledován nejen černým nepřítelem, ale i udavačem z Praporu (Vlajka) a udavači z řad nenávistných chlapců nazývaných hochy z oddílu "Přístavní povaleči", kteří se snaží klubu ublížit a vůbec si neuvědomují, že zrazují vlastní národ a mohou Rikatana a chlapce za nedovolenou činnost přivést až k trestu smrti. Foglar zde mistrně vykresleje temnou tvář starého města, věže, kde se klub tajně schází i odvahu s níž Rikatan a jeho oddíl pokračují ve skautské přísně zakázané činnosti. Pořádají dokonce letní tábory a nepřítel po nich usilovně pátrá. Temná, hrůzná doba a strach jako by utlumily i činnost oddílu, nové bobříky jsou snažší a rychlé a pouze hry v klubovně dokáží chlapce vyvést z temné skutečnosti. Pronásledování a hrůza z poprav chlapce ochromuje natolik, že ani důsledně nepátrají po tom, kdo je za záškodnickými akcemi proti jejich klubu (zapálení temné věže). Konec knihy, který je ve znamení naděje a hluboké víry Foglara v dobrý konec (stejně o něm píše i Škvorecký v Miráklu - jediného ho v knize uvádí pravým jménem a je fascinován jeho vírou (68 rok), že vše musí dobře dopadnout ... nedopadlo). Ale Rikitan tak dodá chlapcům potřebnou odvahu a víru a chlapci se nebojí postavit nepříteli i za cenu ohrožení vlastních životů. Po přečtení této knihy jsem začal číst tzv. severské krimi a uvědomil si, jak skvělý je Foglar vypravěč, jak temnou a hrůznou atmosféru ve své čtivé knize vytvořil a jak neuvěřitelně předběhl dobu. Severská krimi bledla závistí. Závěr Strachu nad Bobří řekou ocení spíše lidé starších ročníků. Úvahy nad mládím je naplní nostalgií a smutkem, nad tím, co nenávratně zmizelo. 5 hvězd je málo!
Pokračování Hochů od Bobří řeky, kdy fungování skautů za okupace bylo o velké odvaze, za mě dobře popsaná atmosféra Protektorátu. Ač trochu tísnivá a smutná kniha, za mě velmi čtivé
Štítky knihy
pro chlapceAutorovy další knížky
2003 | Záhada hlavolamu |
2007 | Rychlé šípy |
2005 | Hoši od Bobří řeky |
1991 | Dobrodružství v temných uličkách |
1990 | Boj o první místo |
V dětství mi tato Foglarova knížka jako jedna z mála unikla. Dnes jsem si ji dala se stejným potěšením jako první díl nebo Chatu v Jezerní kotlině. Atmosféra válečných dobrodružství jako u Rychlých šípů ve Stínadlech, vzestupná tendence napětí a zábavnosti (potvrzuji, že začátek je slabší - příručka pro skautské vedoucí kombinovaná s nepříliš povedeným KODem) a pokud přežijete nadměrné množství vykřičníků, užijete si dobrodružství na pomezí chlapectví a dospělosti se vším všudy.