Střední tanky
Ivo Pejčoch
Další díl knižní řady, zaměřené na historii obrněných vozidel od jejich počátku až po současnost, je věnován na snad nejvýznamnější kategorii, středním tankům a jejich následovníkům, nazývaným dnes MBT (Main Battle Tanks). Během století, které uběhlo od nasazení prvních strojů tohoto druhu, prošly střední tanky bouřlivým vývojem a již za druhé světové války představovaly jednu z nejdůležitějších zbraní, která vybojovala většinu pozemních tažení. I v následujících desetiletích představovaly střední tanky, které se postupně přerodily v současnou kategorii MTB, páteř armád téměř na celém světě. Střední tanky vybojovaly po roce 1945 nesčíslné množství pozemních bitev, od skutečně velkých válek, jakými byly válka v Koreji, řada arabsko-izraelských konfliktů nebo války Indie s Pákistánem, až po lokální války i občanské konflikty. Mnohokrát se nechali slyšet někteří analytici, že nastal soumrak obrněnců a budoucnost patří mobilitě a moderním technologiím, praxe však ukazuje, že údernou sílu pancéřových monster lze těžko něčím zastoupit. Nejméně v tomto století tak mají tanky budoucnost prakticky jistou a armády by se bez nich jen těžko obešly. Střední tanky prošly mnoha proměnami, od prvních neohrabaných krabic přes stroje, které v ohromných počtech vybojovaly druhou světovou válku až po současné MBT, chráněné technologicky pokročilými pancíři, vyzbrojené výkonnými kanóny velkých ráží a nejnovějšími modely elektronických systémů. Téma středních tanků je natolik rozsáhlé, že bylo nutné text rozdělit do dvou dílů, neboť jediná kniha by byla příliš objemná a čtenářsky nekomfortní. Druhý díl je rovněž připraven pro tisk a bude první následovat v dohledné době. Do textu jsou zařazeny státy, kde probíhal komplexní vývoj středních tanků i některé další, jejichž podniky dokázaly provést na zahraničních vzporech takové technické změny, že je proměnily ve v podstatě nový typ.... celý text
Přidat komentář
Poslední dílo pana doktora historie Pejčocha. Jak píšou zde Perseus a TomHagen, opravdu kniha končí u písmena P, nedotýká se tak spousty velkých národů. Bohužel pokračování se nedočkáme protože pan Pejčoch zemřel.
Kniha stejně jako další knihy z této série rozhodně stojí za to.
Pěkná encyklopedie, ale nekompletní. Že jde o první díl se z obálky nedozvíte, takže to zjistíte až když vám kniha dojde domů a otevřete ji. Nevím, proč se tak rozhodli, rozhodně nejsem fanoušek rozsekávání encyklopedií na zbytečné části. Co nadělám. Jinak je to zajímavé a informativní, pro nadšence dobrá věc do knihovny.
Název knihy je zavádějící. Nejedná se ani tak o popis vývoje a historii středních tanků jako spíš o encyklopedii. Historii a vývoji se věnuje pouze prvních asi 15 stran. Zbytek knihy je encyklopedie většinou moderních tanků (MBT) seřazených abecedně podle zemí.
Každému tanku jsou věnovány asi 2-3 strany (u známějších typů více) stručné historie, 1-3 černobíle fotky a parametry.
Podstatné také je, že se jedná o první díl (končí písmenem P). Takže tu nenajdete dvě hlavní tankové mocnosti (USA a Rusko/SSSR). Druhý díl je údajně připraven, ale kdy a jestli vůbec bude vydán se neví.
Celkově si myslím, že kniha je zajímavá, ale čekal jsem něco trochu jiného.
ps. na konci knihy je dokonce takový malý vtípek.
Ačkoliv mám rád tuto sérii o obrněných vozidlech od pana Pejčocha, tak knihu sráží opravdu velké množství pravopisných a gramatických chyb.