Střepy z královské číše
Jiří Hanibal
Ve svém novém románu líčí oblíbený autor život českého krále Jana Lucemburského (1296 – 1346) od sňatku s Eliškou Přemyslovnou až po jeho smrt v bitvě u Kresčaku. Čtenář přímo vstupuje do neklidného třináctého století, zmítaného boji o titul římského císaře.
Přidat komentář
Dobře napsaný román z dob vlády a panování Jana Lucemburského. Pravdou je, že místy to bylo líčeno až moc podrobně, ale pokud vám historie není cizí, budete si četbu užívat.
Mě osobně bavila více druhá polovina knihy, kde do příběhu čím dál více promlouvají i činy Janova syna Karla IV. Tomu České království, narozdíl od krále Jana, přirostlo k srdci natolik, že je ochoten jeho zájmy sveřepě hájit a pustit se s otcem mnohdy i do vášnivých slovních rozepří.
Tato kniha dle meho nazoru doplnuje knihu ,,Velmoz tri kralu,,od tohoto autora.kniha byla opravdu dobra
Na tuhle knížku mě nalákal Jan Lucemburský. Mám ho zažitého od paní Vaňkové a mám ho ráda. Pan Hanibal ho pojal trochu jinak.
Přijde mi, že nadržuje Karlovi. Taky si nemyslím, že by se král snad nějak často styděl před svým synem. Co ale "Střepům" u mě škodí je jejich... roztříštěnost? Asi mi to při autorově volbě názvu mohlo dojít dřív!
Příběh je vypravován více osobami a v další kapitole se jiný vypravěč vrátí třeba o dva roky a já jako čtenář to pochopím až ve chvíli, kdy dojde ke stejné situaci na stejném místě.
Nicméně, nedám se odradit a přečtu si i další Hanibalovu knížku.
Rozesmáli mě komentáře o napětí.... A copak naše dějiny nejsou napínavé- čtete sice detektivku, ale se známým koncem. Všichni, kdo píší o našich dějinách a není to strohá řeč dějepisných údajů a má to jakýsi spád si zaslouží obdiv. Už jen to pátrání po historicky správných údajích musí být naprosto vysilující, natož to napsat zábavnou formou.
Moc hezky se mi kniha četla, už i pro tu možnost nahlédnout a ponořit se do čteni,které vás dostane do děje a najednou jste svědky dětství Karla IV a docela mě dostaly ty intriky středověku. Neustále dokola mě udivuje,jak před tolika sty lety byli lidé stejní,jak dnes a to co nás na dnešní politice děsí a štve,tak děsilo a štvalo lidi i tenkrát.
Tohle není beletrie, spíš kronika na způsob Palackého. Určitě je to poučné, hodně vypovídá o době vlády Jana Lucemburského, ale že by se člověk začetl, to ne...
Na můj vkus příliš zdlouhavé, bez spádu. Ještě nikdy jsem knihu tak dlouho nečetla.
Události líčeny až moc podrobně (zbytečně protahováno), z pohledu několika osob.
Životopisný román o historické postavě nutně postrádá část napětí - čtenář samozřejmě dopředu ví, jak to celé dopadne, kdy hlavní postava zemře, co se stane s potomky, manželkou atd..
Také je během knihy potřeba odvyprávět spoustu vlastně dost nezáživných faktů.
Na druhou stranu se při četbě člověk ponoří do poměrně spletité středovéké evropské politiky i do myšlení, postojů a motivů hlavní postavy - Jana Luceburského.
Osobně mne bavilo občasné uvědomění si paralely historie a současnosti - např. "malý čecháček" vs. pro-evropský nadhled, rozmach a velkorysost.
Poutavě napsaný historický román především pro ty, pro které cesta do historie je přes suchopárný dějepis obtížná nebo dokonce neprůchodná.
Štítky knihy
Eliška Přemyslovna, 1292-1330 14. století Česko, Česká republika Jan Lucemburský, král český panovníci
Autorovy další knížky
2006 | S pečetí viny |
2014 | Kat lidumil |
2017 | Mrazné květy na skle |
2013 | Neklidná duše Evy z Rožmberka |
2008 | Velmož tří králů |
S panem Hanibalem si asi nikdy nebudu rozumět. Toto je třetí kniha, kterou jsem od něj četla, a jsem zase zklamaná. Přitom to téma je fakt zajímavé, ale to zpracování prostě kulhá a zamotává se do obrovského nepřehledného klubka.