Stroje na smrt (Plynové vozy a nacistická technologie konečného řešení)
Vojtěch Kyncl
Prvé pokusy s hromadným usmrcením lidí za pomocí pojízdných plynových komor uskutečnili nacisté v roce 1939. Nejprve umírali duševně a mentálně postižení Němci a Rakušané, uprostřed války už byly vybíjeny celé tábory sovětských zajatců a civilistů. Plynové vozy se staly vrcholem mobility a efektivnosti nacistického vyhlazovacího systému. Statisíce lidí byly zavražděny v polském Chelmnu, běloruském Malém Trostinci či srbském Bělehradě, aniž by se jich musela dotknout ruka vrahova. Organizované smrti neunikly ani lidické děti, tisíce československých Židů, nebo stovky pacientů psychiatrické léčebny v Dobřanech u Plzně. Zvrácená tvořivost technologů konečného řešení fascinuje svojí jednoduchostí a chladnokrevnou účinností. Mnohé ze spáchaných zločinů se naplno vyjevilo až po desetiletích, během soudních procesů s dopadenými pachateli, kteří ale až příliš často unikli zaslouženému trestu.... celý text
Přidat komentář
Velice zajímavá a poučná kniha s přepisy vzpomínek pamětníků, která nám přibližuje hrůzy nacistického řádění.
Autor popisuje použití plynu a aut k vraždění tisíců lidí. Neskutečné čtení o konstruktérech i řidičích. Nejsilnější jsou autentické záznamy vzpomínek přeživších. Nepochopitelné je i nepotrestání většiny dohledaných pachatelů kvůli nedostatku důkazů. Prý jen plnili rozkazy.
Kniha o plynových vozech, potažmo nové metodě zabíjení nežádoucích osob, je rozhodně zajímavá. Mohl bych říct, že je to příprava na čtení rozhodně brutálnějších knih na téma Holocaust. Začátek je trošku popisnější, ale zase přínosný vzhledem k akcím T4 nebo 14f13,aby se čtenář seznámil se vznikem plynových komor, proč vznikly a kde vznikly. Zde například jsem se dozvěděl něco podrobněji o Chełmnu nad Nerem o tomto zařízení není nikde taková podrobnější zmínka jako zde. Osvětim bylo v porovnání s Chełmnem nebo Malým Trostincem pouze předpeklí.Pokud tuto knihu někde objevíte přečtěte si ji, fakt stojí za to. Ty tábory jako Chełmno, Malý Trostinec, Šepetovka atd. by neměli chybět v žádné knize o Holocaustu. Hvězdičku dávám dolů pouze za korekturu textu, chybí totiž v některých pasážích písmenka. Ale jinak klobouk dolů pane Kyncl.