Studio lásky k člověku
Jefim Davidovič Zozulja
Výbor povídek a novel, v nichž sovětský spisovatel vypráví o utlačených lidech velkoměsta a formou nadsázek, hyperbol, alegorií a filozofického podtextu předvádí odvěký souboj dobra a zla v lidské společnosti a odhaluje podstatu násilí a zrůdnosti.
Literatura světová Povídky
Vydáno: 1979 , PráceOriginální název:
Izbrannyje sočiněnija, 1926
více info...
Přidat komentář
Část díla
Číšník
1979
Duše filmového plátna
Gramofon věků
1979
Hrdinství občana Kolsuckého
1979
Jak přichází stáří
1979
Autorovy další knížky
1979 | Studio lásky k člověku |
1964 | Zkáza hlavního města |
2015 | Živý nábytok |
Tato kniha je v mé knihovničce jako "kniha s příběhem". A takové mám obzvláště ráda. Nejdřív někdo vložil na DK letošní slovenské vydání povídek tohoto autora, díky čemuž jsem se jednak dozvěděla o jeho existenci a druhak jsem zjistila, že v důsledku rozdílného přepisu jeho příjmení z azbuky do slovenštiny a do češtiny se zde autor pokaždé píše jinak. Proto jsem navrhla jeho sloučení a když už jsem si dala tu práci, tak jsem si sehnala i jeho knihu. Překvapení je to nesmírné!
Autor doslovu dělal, co mohl, jen aby tohoto spisovatele a hlavně jeho neuvěřitelné jasnozřivé příběhy "správně" zasadil do doby bolševické revoluce, jako jejího obdivovatele a vyznavače. Dnešní čtení těch příběhů ale svědčí o něčem jiném. Např. hodně specifické sci-fi "Gramofon věků" je hrozící prst míříci na všechny, kteří si myslí, že minulost (jednotlivců i národů) lze zapomenout, popírat, odstřihnout se od ní, a bez následků. Dvě originální fantazie - Studio Lásky k Člověku a Živý nábytek - to jsou obžaloby sociálního inženýrství, jaké (to inženýrství i ty obžaloby) se do té doby v literatuře nevyskytly.
A pokud by někdo jednou sestavoval knihu na téma "nejkrásnější povídky o koních", tak rozhodně, ale určitě by neměl zapomenout do ní včlenit překrásnou a dojímavou Limonádu Jefima Zozulji.