Stvořitelé budoucnosti
Peter Haining , * antologie
Představte si, že máte možnost vrátit se časem do dob, kdy nejslavnější autoři science fiction byli začínajícími povídkáři, nezkušenými mladíky, kteří se snaží udat svá první díla laciným časopisům. A představte si, že neviděni proniknete až do jejich pokojů, pěkně potichu, aby nezavrzali, otevřete zásuvky psacích stolů a vytáhnete z nich povídky, které u nás ještě nespatřily světlo světa (nebo spíš tmu tiskařské černi). Proplížíte se k pracovnímu stolu naprosto neznámého mladíka (nějaký Isaac Asimov, vy ho snad znáte?) a s požitkem si přečtete jednu z jeho prvních prací. A tak bychom mohli pokračovat. Co se asi skrývá na dně skříní takového Raye Bradburyho, Arthura C. Clarka nebo Roberta A. Heinleina? První z nich vám v povídce Krysař přiblíží pochmurnou atmosféru kolonizovaného Marsu, kde zoufalá duše vzbudí síly pradávné temnoty. Druhý před námi rozvede neuvěřitelnou vizi o míjení, neporozumění a nemožnosti překročit omezené lidské obzory, zatímco s třetím se s trochou humorné nadsázky (nicméně docela vážně) můžeme otázat, zda Kolumbus náhodou nebyl pitomec. Zcela v duchu kvalitních crazy komedií se pak nese Leinsterova povídka o příliš dokonalém stroji, nepříliš dokonalých lidech a spoustě klokanů. Isaac Asimov se ve své líbezné naivní povídce, zcela poplatné pubertálním létům autora, naproti tomu smrtelně vážně zamýšlí nad pozemskou okupací Venuše. Pro ty, kdo mají raději mrazivější a propracovanější záležitosti, je tady Začátek bitvy od Roberta Sheckleyho a bizarní, lehce depresivní povídka o řidiči buldozeru uvázlém v časové smyčce, Odreagování, v níž Theodore Sturgeon jasně naznačil své budoucí kvality. A komu by tohle všechno snad ještě bylo málo, pro toho je na závěr celé sbírky připraveno dlouhé, napínavé a překvapivé vyprávění Briana W. Aldisse Rovník, v němž si můžete dosyta vychutnat přestřelky, honičky i podlé intriky mimozemských padouchů. Takže se pořádně připoutejte do svých velitelských křesel, nařiďte robotovi, aby vám donesl šálek oblíbené kávy, a – tři, dva, jedna, nula… Start!... celý text
Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: 2003 , MetaforaOriginální název:
The Future Makers, 1968
více info...
Přidat komentář
Antologie představující prvotiny velikánů světové sci-fi minulého století jenom potvrzuje, že autoři zde zastoupení si své výsadní postavení zasloužili právem. Všechny povídky naznačují výrazný potenciál začínajících spisovatelů, jejichž kariéra pak závratně stoupala. Je jenom škoda, že na rozdíl od Bradburyho, Heinleina či Asimova jsme neměli možnost blíže se seznámit s dílem Theodora Sturgeona nebo Murraye Leinstera, jehož úvodní povídka se mně líbila ze všech nejvíce.
Stvořitelé budoucnosti se prezentuje jako knížka, která vydala první literární pokusy dnes nejznámějších tvůrců sci-fi. A je to na ní docela vidět, protože kvalita jednotlivých děl je velice nestálá. Jsou tam dobré kousky, ale na většině je opravdu vidět, že to jsou prvotiny. Ale každý musel nějak začít, a proto je tato kniha především zajímavá pro fanoušky dotyčných autorů, protože ti znají styl psaní jednotlivých autorů a mají s čím srovnávat.
Úžasné a krásné, miluji tyhle sebrané sci-fi to máte od každého něco, vřele doporučuji :))
Část díla
Demonstrátor čtvrtého rozměru
1935
Kolumbus byl pitomec
1947
Krysař
1943
Odreagování
1939
Příliš strašlivá zbraň, než aby ji bylo možné použít / Zbraň příliš strašlivá
1939
Každý nějak začínal. Jako historický dokument v pohodě, čtenářsky ovšem silně "pro pamětníky".