Šumperák - Ztráta plánu

Šumperák - Ztráta plánu
https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432764/bmid_sumperak-ztrata-planu-gvE-432764.jpg 3 7 7

Na podzim 2016 uplynulo přesně padesát let od doby, kdy na vesnici u Šumperku dostavěli první rodinný dům typu „V“. Pod obecně užívaným názvem šumperák se stal legendou, nejstavěnějším domem v Československu. Byl milován i nenáviděn. Naplňoval dobové představy o moderním bydlení, ztělesňoval úspěch modernizace venkova, architekti se od něj distancovali, památkáři se obá¬vali, že zkazí charakter české vesnice. Dnes upomíná na dobu socialismu, kdy jste si nemohli objednat architekta a najmout firmu, která by vám dům postavila. Vzniklo jich pět, možná také dvacet tisíc. Stavěny byly svépomocí, bezprostředně proto vypovídají o vkusu a schopnostech svých majitelů. Nelze se ptát, který z domů je originál. Aniž to jejich projektant Josef Vaněk na počátku tušil, vypustil do světa velice úspěšnou partituru. Autorská kniha Tomáše Pospěcha v grafické úpravě Milana Nedvěda je osobitou interpretací tohoto fenoménu. Autor se na příkladu šumperáku zamýšlí nad architekturou té doby, i nad otázkou originality a sériovosti. Společně s tím, jak se s každou novou realizací rozmazával plán rodinného domu typu V, se současně zpřesňuje fenomén šumperák.... celý text

Přidat komentář

valda
15.08.2021 1 z 5

Tato kniha navazuje na předchozí od stejného autora z roku 2015, kde byla stručně popsána geneze šumperáků. Už design nové knihy vtipně odkazuje na tvar šumperáků. Kniha neobsahuje skoro žádné informace, jenom umělecky poskládané střípky emailů apod. Naprostá většina knihy jsou prostě jenom nafocené šumperáky z různých stran. Protože tohle obsahovala už předchozí publikace, tak moc nechápu smysl tohoto pokračování. Pokud vám stačí tato forma katalogu šumperáků, tak budete spokojeni. Za mě je to ale bohužel pouze nastavovaná kaše.

muf-rodrigo
28.03.2020 3 z 5

Určitě zajímavý nápad, oprášit legendární stavbu minulých dob - Šumperák. Přispěl jsem na Hithitu na tuto knihu, zaujaly mne ukázky, ale ... celá kniha je ve tvaru šumperáku, což je velmi nevšední a opravdu pěkné, první cca desetina knihy je jakési artové zpracování designu domu, více než informace jsou tam kresby, citace e-mailů a několik půdorysů, bez nějakého většího informačního obsahu. Zbytek knihy pak jsou fotografie objektů ze tří směrů a na konci dvě stránky textu ... a jsem u toho, ukázky na hithitu byly prakticky všechno, co v knize bylo nejzajímavější, čekal jsem víc informací o fenoménu šumperák, o architektovi, jednotlivých stavbách, myslel jsem, že autor opravdu půjde do hloubky, ale tahle kniha je spíš takovým drobným uměleckým počinem s rozsáhlou fotografickou přílohou. Zjevně je to tím, že kniha má - dle doslovu - navazovat na autorovu knihu z roku 2015, kde je (údajně) problematika podrobně řešena, potom to má samozřejmě logiku, tato kniha je vlastně jen takovým fotografickým katalogem různých variant domů.