Superman Nespoutaný: Kniha první
Scott Snyder
Superman Nespoutaný série
1. díl >
Když se během jediného dne zřítí do moře třináct umělých družic, hlavním podezřelým je zcela logicky Lex Luthor – navzdory tomu, že je stále ještě za mřížemi! Vyvstává však ještě podivnější otázka: pokud pádu posledního satelitu nezabránil Superman... tak kdo? Tajemství se skrývá na místě, kde ho ani Superman neuvidí – dokáže Muž z oceli vysvětlit záhadu starou desítky let?... celý text
Literatura světová Komiksy Sci-fi
Vydáno: 2014 , BB artOriginální název:
SUPERMAN UNCHAINED vol. 1-5 - NEW 52, 2014
více info...
Přidat komentář
Poměrně uzavřený příběh Supermana New 52, který je takový poněkud drsnější než klasický Superman. Tenhle Superman nejdřív praští a až pak se ptá. Je to jeho mladší tvrdší varianta, která neoplývá takovou neotřesitelnou morálkou a vždy pozitivní tváří, ale přesto je to Superman a všechny archetypální prvky v něm stále jsou. Proto je to osvěžující, ale nezklame to žádného kryptonského fanouška.
Děj je docela průměrný, záchrana světa,k tomu tajemný mimozemšťan, který je zjevně mocnější než Superman, generál Lane, Vzestup, no jako nic extra nového. Základní prvky supermanovského komiksu - cosi mimozemské, cosi co porazí jen Superman a rasismus vůči němu. Originálním prvkem je čistě lidská organizace Vzestup, u které je docela těžké pochopit, proč chtějí, co chtějí. Za to generál Lane, u toho je to lehké, to je prostě blb. Pozitivní je postranní příběh Lois, negativní je postranní příběh Lexe, který je sem nacpaný tak nějak násilím, prostě jen aby nechyběl.
Co vystupuje je kresba, na které se podílel i Jim Lee, což je záruka kvality a té nejlepší komiksové klasiky. Celkově se nedá říct, že to je nějaký extra příběh, jaký by svět neviděl, ale určitě je to jeden z těch lepších. Co mě ovšem fascinuje je galerie obálek na závěr, ve které ani jedna jediná není s tímhle Supermanem, ale s tím klasickým osmdesátkovým... Proč tam tohle dávají? Chápu alternativní obálky aj. podobné kresby, ale tady jen ukázali pár kreseb starého Supermana a konec?
"End Of The World - Armor for Sleep"
Klasický koncept, kdy musí Superman zachránit svět. A to doslova. Úplně celý. Celý tenhle příběh se dostane ale na úplně jinou úroveň pomocí jedné důležité věci. Kresba. Ta byla naprosto ohromující. Barevná. Až skoro Supermanovi bude přát, aby to nezastavil. Proč? Protože budete chtít vidět všechny ty barvy, až bouchnou všechny atomovky světa...přece, ne?
Hodně mě překvapil vznik dost neobvyklého přátelství. A linka Jimyho? Hmm...
Jenom jsem na to potřebovala dost klidu. Příběh dobrý, ale značně ukecaný. Ale to mi nevadí, alespoň to vydrží dlouho :)
PS: ta kresba minulosti? Když to čtěte, napadne vás: "Ne, už nic lepšího nemůže přijít!" No, přijde flashback a vy si řeknete: "Fakra, fakra, mýlila jsem se!" No, já si to řekla, vy nemusíte...
PS2: jsem si ale jistá, že to není příběh pro každého. To, jak se tam furt něco děje, někomu může evokovat akci jenom na oko, aby se schoval děj, který není až tak moc originální, jako se to děje v filmech. Pochopím ho...
Komiksu "Superman: Nespoutaný 1" nelze vzít, že má docela dobré nápady (psychologická hra s Jimmym je výborná). Děj je takový, že se pořád snaží držet vaši pozornost a ujistit se, že se nebudete nudit. Tohle je celkem sympatické, protože některé linie by se daly roztáhnout do klasického příběhu v rámci standardní série. Scott s Jimem chtějí nabídnout hodně, ale je toho až moc. Vytváří se další tajné společenství, přidávají se nové postavy. V tomhle směru je to pro mě jen další příběh se Supermanem, kterých je strašné množství. Více: http://www.comics-blog.cz/2014/12/808-superman-nespoutany-1-60.html
První opravdu dospělý komiks o Supermanovi, na který jsem zatím natrefil (když pominu skvělý úlet z jiné galaxie Rudá hvězda). Krátké shrnutí (spolier included): Hlavním problémem je teroristická organizace Úsvit, jejichž motivem je zbavit lidi jha "Stroje", organizace využívající mimoplanetárního dárečku, jakési rovnice, jíž začala americká vláda používat ke globální kontrole politického vývoje na Zemi. Vrchním dohlížitelem nad "strojem" je - světe div se - otec Lois Laneové. Superman zatím bojuje proti akcím úsvitu po boku s mimozemšťanem, který byl součástí dárkového balení, Wraithem. Tenhle sympaťák ale Supermanovi suše sděluje, že ho stejně časem zabije pro americkou vládu a vmetá mu do tváře, že stejně nemůže být nikdy úplně člověkem, protože nestárne. Mezitím se ocitá Lois v područí Úsvitu s posledním kouskem Zeměkamu v kabelce a Jimmy Olsen je vězněm Lexe Luthora, který ho chce přetvořit v smrtonosnou zbraň proti Supermanovi. Úsvit vysílá jaderné hlavice na různé části planety a...
Tohle je Superman pro 21. století, dospělej, konfrontační, plnej špinavé zákulisní politiky. Asi nejlepší pasáž, symbolickou pro celý komiks, představuje moment, když generál nazývá Supermana zbabělcem, protože ten svůj talent používá k zachraňování koček na stromě a nechává diktátory na celém světě popravovat a znásilňovat tisíce lidí.
Snyder vážně mění na co sáhne v DCčkovské stříbro. Nespoutaný Superman má velmi dobře načrtnutý hlavní konflikt - milice vs. Kal - kolem něj pak nezbytná gigantická akce, pro uspokojení oka (ehm) perem Jima Lee. Tajemná organizace se stará nezbytné mystično a pak je tu nečekaný parťák z vesmíru. No a Lex, samozřejmě Lex připravující si půdu pro druhé dějství. Je potěšující, že scénář nikam nespěchá, stíhá bavit, vysvětlovat i přinést akci v dostačujícím tempu. Závěr s flashbackovou vychytávkou je otevřený jak huby fandů pana pláštěnky. Nečekal jsem že to řeknu, ale opravdu se nemůžu dočkat dalšího Supermana.
Autorovy další knížky
2013 | Americký upír |
2013 | Batman: Soví město |
2013 | Batman: Soví tribunál |
2016 | Joker: Oslava 75. výročí |
2013 | Americký upír 2 |
Toto ma neoslovilo. Pravdupovediac to na mňa kvôli celkovej preplácanosti a šialenej prehustenosti pôsobilo skôr ako scenár od Geoffa Johnsa, než od Scotta Snydera. Ten sa skvele chopil reštartu Batmana v rámci New52. Časom síce upadol, ale minimálne Soví tribunál, Soví město, Smrt rodiny, Černé zrcadlo a Batman, který se směje, sú čisté bomby. Z toho dôvodu som mal nemalé očakávania od jeho uchopenia Supermana, takisto v rámci New52. Žiaľ, je tam toho narvaného skutočne strašne veľa. Na prvé čítanie to nemáte šancu všetko vychytať. A ani v tom nevidíte zmysel. Každý komiks čítam dva razy, ale nemôžem povedať, že tu sa situácia po repríze zlepšila. Naopak, bolo to snáď ešte slabšie, ako na prvé čítanie. Som vo všeobecnosti sklamaný, akým štýlom Snyder uchopil legendárnu postavu s veľkým S na masívnej hrudi. Je to ako keby nikdy nekončiaca akcia a to zvykne v komiksoch, dokonca i v mainstreamových, málokedy dopadnúť dobre. Od istého momentu je to proste len otravné a všetkou tou svojou nekonečnou, prehnane bombastickou akciou monotónne, stereotypné a teda paradoxne únavné. Kým Batmana Scott prinútil siahnuť na dno vlastných síl a k akcii sa uchýlil až v neskorších dieloch a dovtedy ho psychologicky nie že deptal, ale rozkladal na atómy, tak u Supermana siahol proste po nespútanej akcii. Viac ma oslovila kresba Jima Leeho (batmanovky Ticho alebo Metal), ktorá je síce klasicky „komerčná“, ale zároveň predsa len predstavuje istú nadstavbu v kvalite oproti zameniteľnými ilustrátorom, ktorí sa presúvajú z jednej komerčnej série do druhej a ich práca je navzájom nerozpoznateľná. Po výtvarnej stránke na mňa najlepším dojmom zapôsobili žlté nostalgické scény z letného poľa od Jima Lee a neprehliadnuteľných pár strán zo štetca hosťujúceho vietnamského ilustrátora Dustina Nguyena. Škoda, že DC nemalo odvahu najať ho na celý tento komiks, spravil by z toho výnimočné dielo aspoň po vizuálnej stránke, keď už po scenáristickej je to ukážkový priemer. Je to škoda, lebo si stále myslím, že Muž z oceli je napriek istej skostnatenosti skvelá postava.