Sväté patrónky Európy
Petr Piťha
V krátkych životopisoch svätíc sú vyzdvihnuté tie ich rysy, ktoré Jána Pavla II. zaujali pri jeho úvahách o nádeji a obavách európskej spoločnosti. Vo sv. Brigite vidí vzor ženy, ktorá žije sväto v manželstve, a stojí v úcte a úžase pred jej vizionárskym zjednotením s trpiacim Kristom. U sv. Kataríny vyzdvihuje jej apoštolskú horlivosť a starosť o verejné dianie, na čo dostávala silu zo svojho precíteného duchovného zväzku s Ježišom. Na sv. Edite Steinovej ukazuje príklad racionálne disciplinovanej, no horúcej viery a vidí v nej obraz návratu vyvoleného národa k Bohu. OBSAH: Európa a európanstvo Pápežský výrok Úcta k svätým patrónom Patróni Európy Sv. Benedikt Sv. Konštantín (Cyril) a sv. Metod Sv. Brigita Švédska Sv. Katarína Sienská Sv. Edita Steinová Spoločenstvo európskych patrónov... celý text
Přidat komentář
Štítky knihy
světice svatá Kateřina Sienská, 1347-1380 svatá Terezie Benedikta od Kříže, 1891-1942 svatá Brigita Švédská, 1303-1373
Na malém prostoru knížečky není dost místa pro podrobnější životopisy, jedná se vlastně o drobné medailonky tří evropských patronek, které mi spíš podráždily chuť k dalšímu studiu, než aby uhasily moji žízeň po vědomostech :-)
Autor nepíše o světicích s akademickým odstupem, ale s obdivem a zjevnou sympatií – to se mi moc líbilo. Mnohem smutnější jsem byl z rámcových kapitol, které se věnovaly evropskému sjednocování. Sice mons. Piťha nazývá křesťanství nástrojem smíření, ale příliš smířlivě nezní. Sekulární společnost nepokryté nazývá zlem a na modernitě nenachází nic pozitivního. Mluvit o sjednocování, ale přitom nepřiznat nic kladného tomu, s čím se plánujeme sjednocovat, to nemůže fungovat. Jak napsal papež František v Amoris laetitia: „Určitě nemá smysl zůstat u rétorického pranýřování dnešních nešvarů, jako bychom tím mohli něco změnit.“