Svědectví z nemocničních bloků Osvětimi
Stanisław Głowa
Očitý svědek vzpomíná na čtyři roky strávené v osvětimském pekle. Zdálo by se, že o tomto táboře už bylo řečeno mnoho. Avšak vzpomínky Stanisława Głowy dokazují, že toto téma je stále nevyčerpané. Nikdy nepřestává udivovat a šokovat. Głowa v táboře strávil téměř čtyři roky a během těchto let se mu podařilo získat lepší postavení. Díky svým schopnostem, obratnosti a hlavně příznivým okolnostem, štěstí a kamarádům „povýšil“ na vyšší pozice. Ty mu umožnily přežívat v lepších podmínkách, ale zároveň mu nabízely větší možnosti pomáhat druhým a stát se pozorovatelem s širším rozhledem, proto může čtenářům předat detailní popis toho, čeho byl svědkem. Autor samozřejmě nepodává kompletní obraz táborového života, přináší výseč, která je zaměřena především na fungování táborové nemocnice a na její personál. Jeho popis je velmi věcný, jasný a autentický. Hlavní text knihy doplňují autorovy vzpomínky, které vznikly pro účely osvětimského muzea, tyto zápisky obohacují a rozšiřují popisované jevy a události v táboře.... celý text
Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: 2022 , VíkendOriginální název:
Mrok i mgła nad Auschwitz: Wspomnienia więźnia nr 20017, 2019
více info...
Přidat komentář
Jsem fanoušek knih podobného žánru, čili výpovědi přeživších lidí, kteří prožili druhou světovou válku.Tato kniha je napsaná dobře i když je tam hodně vynechaných písmenek, ale to se dá prominout.Je to svědectví pána Głowy který pracoval jako sanitář na infekčním bloku 20 kmenového tábora Auschwitz I.Stojí za to si knihu přečíst.
Toto očité svědectví je dalším střípkem do mozaiky všech dalších, které už byly napsány. Prostě hlas každého přeživšího vězně je jedinečný.
Stanisław Głowa převážnou část svého pobytu strávil na nemocničním bloku. Jako nejpůsobivější a nejohavnější pro mě bylo čtení o skupině chlapců, která do nemocnice přišla, aby podstoupila smrt fenolovými injekcemi. Než k tomu došlo, čekali na smrt mnoho hodin a personál (polští vězni) ty malé kluky bavil a snažil se je všemožně rozptýlit, dokonce pro ně zorganizoval nějaké jídlo.
Otřesné vyprávění holocaustu začíná v současnosti na tom nejméně příjemném místě. Na hřbitově, kde stojí před hrobem padlých přicházejí vzpomínky. Kruté, nenápadné s úmyslem udeřit zas a zas. Stanisław je jako důchodce chce potlačit a na ta léta mučení, nucených prací a věznění za ostnatým drátem zapomenout. Jeho kamarád, spoluvězeň ho k tomu nenásilně donutí. Při hraní karet popisuje svůj život v několika větách. Větší důraz dává na věznění v krakovské věznici Montelupich, pokračuje převozem do KT Osvětim. Z "pobytu" v něm nevynechá tu nejmenší podrobnost. Z hodně vět si čtenář určitě pomyslí, že nacisté využívali každou příležitost, aby mohli nevinné vězně mlátit, kopat nebo jinak fyzicky napadat.
Autor to nepochybně " servíruje" spolu s tvrdou realitou táborových nemocnic, které k tomu, aby se daly srovnat s dnešními, měly hodně daleko. Na vlastních a jiných případech popisuje krutost SS, vysokou úmrtnost nebo například nenápadné formy pomoci (pár misek polévky navíc, ukradené léky, jidlo, pašování cigaret a jejich výměny na černém trhu) díky kterým se předešlo několika stům úmrtí navíc. Většina takto zachráněných lidi přežila a vrátila se do své vlasti za rodinami.
Dílo kromě několika fotek ze Stanisławova osobního archivu obsahuje vysvětlení slov přejatých z němčiny a táborový slang.
Jak bych mohla zapomenout na zmínku o Witoldu Pileckém, o kterém je známo, že se dobrovolně nechal zavřít do Auschwitzu jako vězeň a po osvobození podával svědectví o tom, co se v táboře dělo. Stanisławovo je jedno z nich.