Svedectvo o živote v KĽDR

Svedectvo o živote v KĽDR
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487390/bmid_svedectvo-o-zivote-v-kldr-HGY-487390.jpg 5 3223 3223

Dianie v Severnej Kórei pozorne sledujú médiá a politici na celom svete, napriek tomu sa k nám z tejto krajiny dostáva len veľmi obmedzené a cenzurované množstvo informácií. Kniha koreanistky Niny Špitálníkovej, ktorá prináša sedem rozhovorov so severokórejskými utečencami, preto predstavuje mimoriadne cenný a unikátny príspevok k poznaniu jedného z najtuhších autokratických režimov na svete. Ako funguje severokórejská indoktrinácia? Čo pre tamojšie obyvateľstvo predstavuje trojica zbožštěných vodcov? Aký je rozdiel medzi životom na dedine a v meste? Na tieto a mnohé ďalšie otázky nájdete odpoveď v strhujúcich výpovediach siedmich silných osobností, ktoré sa rozhodli riskovať vlastný život, utiecť z KĽDR - a spoznať slobodu. Nina Špitálníková (* 1987) vyštudovala kóreanistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej, teraz študuje odbor orálnej histórie – súčasné dejiny na Fakulte humanitných štúdií Univerzity Karlovej. Ako prvá žena zo Západu absolvovala stáž na Kim Il-s?ngovej univerzite v Pchj?ngjangu a svoje zážitky pretavila do knihy Medzi dvoma Kimami (2017). V roku 2021 bola kniha Svedectvo o živote v KĽDR vyznamenaná cenou Magnesia Litera.... celý text

verciss
16.07.2021 5 z 5

Úžasná kniha! Než jsem si tuto knížku přečetla, věděla jsem o KLDR jen to, co člověk běžně slyší ve zprávách apod. Líbí se mi, že si pro rozhovory vybrala právě obyčejné lidi, byla tam pro mě tedy spousta nových a zajímavých informací. KLDR je zkrátka úplně jiný svět. Knížku můžu každému jen doporučit :)

Tave
15.07.2021 5 z 5

Okno do jiného světa. Neskutečné.

Moon23
15.07.2021 5 z 5

Skvělá kniha, neskutečné svědectví. Jedna k knih, kterou by měl přečíst každý.

Gabi13
13.07.2021 5 z 5

Neuvěřitelné. Nemám slov. Díky paní Špitálníkové za její sílu být nestranná a nechat si svůj názor pro sebe. Výpovědi byli skvělé a někdy se mi chtělo brečet a někdy křičet. Hlavně jsem ale viděla velké zlo a neskutečnou podobnost s knihou DÁRCE, která je fikcí. Kdežto zde se jednalo o realitu.

Zidanek
13.07.2021 5 z 5

Z pohledu nepolíbeného korejskou problematikou obecně vyjma veřejně dostupných informací musím uznat, že se jedná o dechberoucí publikaci kterou by opravdu každý nepolíbený měl přečíst. KLDR je exemplární a odstrašující případ toho jak se může zvrhnout komunisticko-autokratická ideologie. Sedm rozhovorů s uprchlíky nám poměrně detailně nastíní jejich životy, jejich utrpení ale i jejich šťastné chvíle, kterých sice nebylo mnoho ale o to víc jsou pro ně silnější.
Další dílo po kterém bychom si měli začít více vážit toho jaké štěstí máme kde žijeme, protože nikdo si nevybírá kde se narodí...
Autorku velmi obdivuji, že i přes fakt co se tam děje se rozhodla v KLDR studovat. Klobouk dolů paní Špitálníková!

Pivka1
12.07.2021 5 z 5

Tak tohle je bomba. To, že v KLDR je všechno jinak samozřejmě každý ví, ale svědectví několika uprchlíků mě doslova a do písmene posadilo na zadek. Tohle by mělo otevřít oči všem. Děkuji, velice silné svědectví.

DennisMoore
11.07.2021 5 z 5

Mohl bych leccos vytknout (například některé až příliš návodné otázky, na něž věci znalá autorka odpovědi sice zná, ale potřebuje je takzvaně předhodit čtenáři, nebo to, že příběhy zpovídaných lidí jsou přesně ty příběhy, po nichž média skáčou nejraději, ačkoliv Nina Špitálníková v úvodu tvrdí, že to chtěla pojednat trochu jinak než ostatní), ale povznesu se a nezbývá mi než uznale napsat, že je to dobře odvedená práce. Každý rozhovor ukáže KLDR trochu jinak, v každém je něco, nad čím se přinejmenším pozastavíte, pokud vás to přímo nešokuje, jsou to hnusné příběhy, ale zároveň obsahují i to něco navíc, co vás přiměje k zamyšlení.

gonga
09.07.2021 5 z 5

Nina upozadila sama sebe a nechala promlouvat obyčejné uprchlíky z jedné pro život nejhorších zemí světa. A je to vskutku výživné čtení. Každý blb, který obhajuje KSČ , by je měl číst, jakkoliv jsme se tady měli v porovnání s KLDR jako na Západě (Pravda, měli jsme se lépe i než v SSSR) Přesto mi leccos přišlo povědomé, byť to tady nebylo tak drsné jako v KLDR. V každém případě velice smutné a bezvýchodné čtení, každému čtenáři musí být jasné, že lidé v KLDR s tamním režimem nemůžou udělat vůbec, ale vůbec nic. Pokud někdy přijde změna, bude to buď shora nebo zvenčí.

Marcel7
09.07.2021 5 z 5

Velmi dobře nastudovaná a podložená práce na téma života obyčejných lidí KLDR. Jsem ráda, že autorka zahodila ego (jak zmínila v prologu) a napsala tuto knihu namísto stejných ohraných příběhu o dynastii Kimů. Protože tato kniha je speciální, vypráví nám příběh obyčejných lidí této neobyčejné země a máme šanci nakouknout za oponu a poznat jejich životy, názory na jejich zemi před a po útěku, jejich problémy, viny a naděje na lepší nový život. Je lepší, když před čtením knihy znáte aspoň základy o KLDR a o jejím fungování, aby vám to pomohlo utvořit větší obraz na celou knihu. Taky bych ráda vyzvedla práci Myokard, jejíž nádherné kresby pozvedly knihu na další úroveň, zvláště pak s jejím schématem vynechávání obličejů postav. Rozhodně tuto knihu doporučuju!

Rassmussen
08.07.2021 odpad!

Špitálniková zrecyklovala svoji předešlou knížku (jinak plnou gramatických chyb) Mezi dvěma Kimy? Holt, vypadá to tak... Nic nové, nic přínosné...

zuzu8480
07.07.2021 5 z 5

No....ještěže žiju kde žiju...

efka-m
04.07.2021 5 z 5

Skvělá a poučná kniha, myslím, že každý by si měl tuto knihu povinně přečíst! Je až neuvěřitelné, jak je s lidmi v "moderní" době zacházeno...Ani jsem netušila, jak těžký život severokorejci mají a vážím si svého vlastně bezstarostného života...Líbí se mi přístup autorky, nehodnotí, nic neodsuzuje, podává nezavádějící otázky. Doporučuji a važme si každého dne ve svobodné zemi!

Janina2609
03.07.2021 4 z 5

Možná je to odvážné tvrzení, ale zdá se mi, že autorka vychází z knihy “Není co závidět” americké novinářky Barbory Demick. Proto i mé hodnocení je tímto ovlivněno. Nepopírám kvality této knihy, ale více a lépe zpracovaná se mi líbila (kromě výše zmíněné, která u mne jasně vítězí) ještě Řeka v temnotě od Išikawy. Všechny tři knihy ale rozhodně doporučuji k přečtení.

Elimanh
29.06.2021

Super záležitost, prý už se dělá dotisk, co jsem četl na instagramovém profilu autorky. A ani se nedivím, protože knížka je chytlavá a rozhovory jsou neuvěřitelné. Líbí se mi, že autorka udělala rozhovory s různými vrstami. Ač k těm nejnižším a úplně nejvyšším se logicky asi nedostala.

XenasChakram
29.06.2021 5 z 5

U teto knihy jsem každou chvíli děkovala, že jsem se narodila jinde a mám se jak prase v žitě. Pro nás těžko pochopitelné .prostě mazec...

LenDa70
27.06.2021 5 z 5

Velmi zajímavá kniha, při čtení si člověk uvědomí, že by toto zažít opravdu nechtěl. Pro věčně nespokojené lidi by to měla být povinná četba. Ale i pro ty, kteří považují svobodu za samozřejmost. Je až k nepochopení, jak lidé v KLDR žijí. Autorku obdivuji pro její statečnost a styl, jakým knihu zpracovala.

Dani25
26.06.2021 5 z 5

No, asi by sme nechceli žiť v takomto režime. Mňa sa najviac dotkla tá nedôvera medzi ľuďmi, sú v neustálom strachu, kto na koho donáša, že nakoniec otec neverí ani svojmu štvorročnému synovi. :o :(

Irsaf
25.06.2021 4 z 5

Po přečtení této knihy si každý uvědomí co vše má… Poslech audioknihy se mi líbil…
Doporučuju všem…

Liss93
23.06.2021 5 z 5

Před touto knihou jsem četla 1984 a něco mi říkalo, že tohle bude stejné, jen z reálného světa. A nemýlila jsem se. Rozhovory jsou poutavé a čtivé. A s každým dalším rozhovorem bylo člověku čím dál tíživěji. Znovu a znovu si vážím toho, kde žiju a jak se mám. A i kdybych se měla 100x hůř, tak se pořád mám 100x lépe než většina Severokorejců.

SilviiM
23.06.2021 5 z 5

O KLDR již něco vím. Ale brutalitu režimu, kterou uprchlíci popisují, mě opět dostala do kolen. Děkuji Nině za tuto knihu, protože jsem šťastná v jaké zemi žiju.