Svědomí liberála
Paul R. Krugman
Předmluva známého českého ekonoma Tomáše Sedláčka. Kniha světoznámého amerického ekonoma a nositele Nobelovy ceny P. Krugmana se brzy po svém vydání roku 2007 ve Spojených státech zařadila mezi nejprodávanější knihy. Autor v ní, podobně jako v jiných svých publikacích určených širší veřejnosti, opět prokazuje vzácnou schopnost jasného a jednoznačného podání mnohdy obtížných otázek. Promýšlí zde posledních osmdesát let amerických dějin v kontextu ekonomicko-sociální nerovnosti ve společnosti.... celý text
Literatura naučná Ekonomie a obchod
Vydáno: 2011 , VyšehradOriginální název:
The Conscience of a Liberal, 2007
více info...
Přidat komentář
Čtivě napsaná kniha, poskytující zajímavý pohled na vývoj americké politiky posledních 80 let a filozofické a politické posuny obou hlavních amerických politických stran - to vše z hlediska liberálních názorů na společnost. Zajímavý je obzvlášť vývoj republikánské strany a její postupný příklon ke značně destruktivní politice známé z doby Bushe juniora.
Doporučená četba pro každého, koho zajímají politické procesy, zásadně ovlivňující společenskou atmosféru na celém světě.
První polovinu knihy jsem přečetla jedním dechem. Krugman se narodil v r. 1953 a možná i proto je jeho popis poválečné středostavovské Ameriky něčím víc než jen analýzou dat a statistik. Vnímám zde jeho osobní zkušenost a prožitek té doby, který byť je subjektivní, nemanipuluje s názorem čtenáře a v mnoha případech je podložen emipirickými daty. Krugman představuje několik zajímavých faktů. Za jeden z nejzajímavějších považuji skutečnost určité blízkosti republikánské a demokratické strany z pohledu absence neshod v oblasti hospodářské politiky v padesátých a šedesátých letech 20. století. Velmi zajímavý mi přijde jeho snad až nekriticky pozitivní pohled na roli odborů. Velmi blízké je mi jeho vnímání problematiky zdravotní péče a nutnosti její reformy, která by měla vést k snazšímu čerpání a dostupnosti a k vyšší kvalitě života. Poměrně významnou část knihy zaujímá kapitola vzniku konzervativního hnutí, vzájemné propojenosti médií a republikánských fondů až po tradici volebních podvodů. Právě zde se ale ztrácí Krugmanova objektivita a práce s fakty. Některá jeho konstatování mi připomínají konspirace a nemají daleko k pomluvě. Jsou nepodložená, příliš jednostranná a to bez ohledu zda s ním souhlasím či nikoli. I přesto však knihu považuji za velmi zdařilou. Mně osobně přinesla spoustu nových informací a faktů a všem zájemcům o historii, politické a ekonomické souvislosti doporučuji.