Švédske umenie smrteľne vážneho upratovania
Margareta Magnusson
Aj vy žijete v byte či dome, ktorý sa postupom času zmenil z príjemného minimalistického bývania na sklad nepotrebných vecí vypadávajúcich zo skriniek alebo slúžiacich ako lapače prachu? Zhromažďujeme ich, lebo nemáme čas vyhodiť starú vec, ktorú sme vymenili za novú, lebo sme ich dostali do daru, alebo jednoducho z lenivosti. Našťastie je tu Margareta Magnussonová a jej nápad so smrteľne vážnym upratovaním. Vo švédčine existuje výraz döstädning, vznikol spojením slov dö - smrť a städning -upratovanie. Ide o odpratanie nepotrebných vecí, reorganizáciu a upratanie domova, keď pocítite, že váš odchod z tohto sveta sa pomaly, ale isto blíži. No netýka sa to len staršej generácie, aj mladším ročníkom môže smrteľne vážne upratovanie pomôcť zjednodušiť si život, inventarizovať, triediť, vyhodiť nepotrebné veci a zistiť, čo je skutočne dôležité. Proces selektovania a zbavovania sa vecí, ktoré už nechcete, možno vykonať v akomkoľvek veku, ale je rozumné radšej k nemu pristúpiť skôr ako neskôr, aby to za nás nemuseli urobiť iní. V príručke Švédske umenie smrteľne vážneho upratovania dáva autorka čitateľom návod, ako si pri organizovaní domácnosti osvojiť minimalizmus. Jej radikálna a povzbudzujúca metóda pomôže rodinám otvorene sa porozprávať na citlivú tému odchodu našich milovaných zo života a ohľaduplne sa ich pýtať, čo by chceli urobiť so svojimi vecami. Škandinávsky humor a múdrosť tému zasa nadľahčí, aby cez to dokázali prejsť s úsmevom. V ďalšej časti nám autorka dáva praktické rady, ako sa zbaviť nepotrebných vecí (nosených či nenosených šiat, nechcených darčekov, množstva nepoužívaných tanierov, šálok a pod.), a naopak, ako si ponechať veci spomienkovej hodnoty (fotografie, zaľúbené listy, detské kresbičky). Pri prezeraní vzorne usporiadanej dielne po nebohom manželovi a nazretí do vlastnej zásuvky zlozvykov vnáša M. Magnussonová štipku humoru do potenciálne znepokojujúcej úlohy. Čitateľ má popritom možnosť nahliadnuť do života vo Švédsku a zistiť, že príprava pred odchodom na večný odpočinok môže byť ľahšia, menej osamelá, zábavnejšia a vôbec nás nemusí deprimovať.... celý text
Literatura naučná Dům a byt Osobní rozvoj a styl
Vydáno: 2018 , Tatran (Bratislava)Originální název:
Döstädning: ingen sorglig historia / The Gentle Art of Swedish Death Cleaning, 2017
více info...
Přidat komentář
I když na trhu existuje mnoho knih o minimalismu a udržitelnosti, "Životní úklid" od Margarety Magnussonové se vymyká svým zaměřením na starší generaci, což autorka otevřeně přiznává. Ve věku mezi osmdesátkou a stovkou čerpá z vlastních zkušeností a nabízí hluboce pravdivé postřehy o tom, že si nepořádek do hrobu nevezmeme - a bere to s vtipem a nadhledem.
Kniha, až na níže zmiňovanou kapitolu o domácích mazlíčcích, nebyla špatná. Šla sice jen po povrchu a vlastně vychází z jiné knihy, jen téma ohraničuje úklidem před smrtí, ale k úklidu Vás namotivuje, což má správná kniha o úklidu způsobit a jako oddychové čtení super. Jen je za mě mnohem lepší kniha od paní Kondo, která poskytuje ucelenější a komplexnější příručku. Pro starší lidi, kteří se s knihou paní Marie Kondo nikdy nesetkali, ale není špatnou volbou (až an onu kapitolu o domácích mazlíčcích).
Životní úklid, kniha, která mě velmi zaujala větou, kterou má na obálce, tedy, že: „Do hrobu si ten nepořádek přeci nevezmete.“
Zpočátku mě čtení velmi bavilo, musím uznat, že během svého života hromadíme hodně věcí, které nám popravdě jen zabírají místo a k ničemu nám nejsou. Každopádně, jak jsem ve čtení pokračovala, našly se části, se kterými jsem nesouhlasila. Jak uvádějí jiné komentáře pod touto knihou na databázi knih, kapitola o domácích mazlíčcích pro mě byla hardcore a těžko jsem se jí prokousávala.
Myslím, že životním úklidem bychom se měli zabývat v každém věku, a nejen na stará kolena. Kdykoliv v budoucnu uvidím tuto knihu napadne mě jen „zbavte se všech krámů, aby po Vás pozůstalí nemuseli nic řešit“.
Knížku určitě nemohu doporučit.
Ze začátku milá knížka jedné starší paní, pojednávající o úklidu, hromadění a zbavování věcí, které nepotřebujete. Potom dojdete ke kapitole o zbavování domácích mazlíčků a autorka už vám jako fajn hodná babča nepřijde. Ze dvou hvězd u mě okamžitě klesla na odpad. Sorry not sorry.
Tak to je poprvé co dávám hodnocení knihy za odpad. Ztotožnuji se s komentářem..ladyfromskye. Že začátku docela dobrý čtení,ale kapitola domácí mazlíčci mě dostala. Vzhledem k tomu, že mi před 3 měsíci zemřela moje fenečka,tak o to víc mě to dostalo. Přes to vlak fakt nejede.
Na začátku to bylo moc fajn čtení. Rychle to utíkalo, autorka dává nahlédnout do svého života, což ve vás vyvolává pocit, že v tom nejste sami, rady a tipy, jak na ten životní úklid vlastně jít, byly logické a inspirativní... No jenže pak přišla ta kapitola o domácích mazlíčcích a já si jen říkala: To si .... děláš ...!? V tu ránu spadlo hodnocení knížky z krásných čtyř hvězd na odpad. A tam taky zůstalo. Protože já skousnu hodně. Ale tohle teda ani omylem.
Na knihu som sa tešila, ale až tak ma nenadchla. Mala som dojem, že je skôr pre staršiu vekovú kategóriu, síce človek nikdy nevie, dokedy tu bude.
Útlá, pěkná knížka. Na důležité téma - nenechat po sobě nepořádek.
Knížka je chytrá, stručná, čtivá.
Kniha vás podpoří i v mladším věku, v případě, že se rozhodujete pro minimalističtější způsob života. Není podle mě důvod čekat na "životní úklid" na dobu, až vám množství věcí v bytě přeroste přes hlavu. Právě díky odstrašujícím případům z rodiny jsem se začala pídit po podobných knihách. Takže jak M. Kondo, tak M. Magnusson mi mají co říct a obě dokázaly dodat kapku motivace k tomu, abych se do většího úklidu pustila.
Neděláte to jen kvůli pozůstalým, kteří budou muset po vás uklízet, ale hlavně pro sebe, pro život v lepším a vzdušném prostředí.
Kniha která říká ukliď si svůj bordel než umřeš, aby to nemusely dělat tvoje děti. Neumím si představit dát tohle někomu jako dárek.
Knihu bych doporučila generaci mých rodičů (tzn. min. pro věk 55+), jelikož je to skutečně celé o tom si uklidit ve svém domě a životě, aby vaše potomstvo nemělo s tím tolik práce (tak jak to autorka vysvětluje, tak je to zcela logické a podané citlivou formou). Navíc právě tyto generace mají největší problémy s hromaděním věci.
Mladší generaci bych doporučila spíše knihy o úklidu (nejen životním) Marie Kondo...
Kniha je krátká, jasná a zábavná. Přečetla jsem ji za jedno odpoledne. Oddechovka, která je místy satirická tak, že Vám až běhá mráz po zádech. Plna praktických tipů, jak si udělat v životě pořádek!
A mně se to líbilo. Život nahlížený z perspektivy starší paní. Většinou jsem četla knihy o úklidu a minimalismu od třicátníků plus minus. Tohle byl trochu jiný pohled, autorka víc než o sobě píše o své rodině a přátelích. Líbil se mi pohled na fotografie, dopisy.. I ty další konkrétní rady. A grafická stránka knížky.
Čtení jsem si užila. Odnesla jsem si pár myšlenek, ale není to kniha ke které bych se vracela.
Na začátku: Hezká úprava, čtivé. Bude se mi líbit.
Uprostřed: Pomalu by to mohlo začít o něčem být, co?
Na konci: To jsem zakřikla. Nového jsem se dozvěděla snad jen to, že od určitého věku by člověk neměl nic vlastnit, aby neobtěžoval. A to včetně fotografií, zálib, zvířecích kamarádů, čehokoli, co fyzicky existuje v prostoru.
Chápu, kam autorka mířila, i to, že méně může být více. Vážně jo. Ale tohle je fakt moc.
Zajímavá sonda do života ve Skandinávii i do způsobu uvažování o věcech. Mě to fakt bavilo a odnesla jsem si plno drobných tipů, jak přistupovat k domácnosti i věcem, a to i v mém mladším věku. Až jednou přijde to "předsmrtné" vyklízení a dávání si věcí do pořádku, snad budu na ně dobře připravená, i díky téhle knize.
Naprosto zbytečná kniha sepsaná z autorčiných názorů, kterakto se jako matka pěti dětí pasovala do experta na pořádek. Hlavní nosnou myšlenkou je, že každý by si před smrtí měl po sobě uklidit (tedy s tím trávit tu trochu života, co mu ještě zbývá), než to nechat po smrti na ostatních.
Odnesla jsem si z toho dvě moudra. První, že každá věc má v bytě své místo a to druhé si nepamatuju. Za mě ztráta času.
Taková oddechovka, ale grády jako Zbavte se nepořádku s feng šuej od K. Kingston ani na Marii Kondo to nemá.
Milá knížka na jedno odpoledne. Ráda si občas něco takového přečtu, abych si utřídila svoje myšlenky a nenechala se zlákat k nákupu nových věcí, které stejně nepotřebuji.
Štítky knihy
paměti, memoáry Skandinávie úklid hobby motivační knihy byt a dům - zařízení, vybavení minimalismus volný časAutorovy další knížky
2018 | Životní úklid |
2023 | Švédské umění dobrého stárnutí |
Zajímavě popsala pohled autorka na životní úklid s humorem:) Od Švédů bychom se měli občas něco přiučit:)