Svět jako hra o trůny
Dominique Moise
Geopolitika v televizních seriálech aneb triumf strachu. Kniha francouzského významného politologa Dominique Moiseho se neotřelým způsobem zabývá otázkou emocí v dnešním světě, jež vysvětluje na podkladu současných nejpopulárnějších televizních seriálů (Hra o trůny, Dům z karet, Okupace, Homeland, ale i Panství Downton). Autor upozorňuje na to, že od 11. září 2001 zasahuje světová politika stále více nejen do našeho každodenního života, ale i do naší imaginace. Seriály se staly odkazem stejně tak kulturním jako politickým a skoro se přitom zdá, že jejich scenáristé se díky své intuici stávají lepšími analytiky současného světa než profesionální politologové. Na otázku, jaká emoce tedy nejvíce charakterizuje současnou společnost, Moise odpovídá: je to strach. Strach z barbarství a vítězství chaosu, jak jej zobrazuje Hra o trůny, strach z toho, že dosavadní řád a smysl světa mizí, jejž pociťují hrdinové Panství Downton, strach z terorismu, který je hlavním tématem série Homeland a konečně strach z ruské hrozby, již velmi realisticky zobrazuje norsko-švédský seriál Okupace.... celý text
Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy Sociologie, společnost
Vydáno: 2018 , ArgoOriginální název:
La géopolitique des séries ou le triomphe de la peur, 2016
více info...
Přidat komentář
Musím říct, že byť dávám tři hvězdičky, nejsem tak zklamaná jako ostatní (soudě dle komentářů).
Téma - geopolitika v seriálech - mi přijde originální a povedené. Kniha sama už tak povedená není... Samotná část se seriály sice nebyla úplně vyvážená, ale nekritizovala bych ji. Pravdou je, že fundovanou analýzou geopolitiky v seriálech bych to nenazývala. Spíše jde o sled úvah, které autora při sledování napadaly. Někdy jsou povedené, někdy spíše chabé (hlavně Okupace, ale to může být tím, že to je moje „srdcovka“).
Se zbytkem jsem ale moc spokojená nebyla. Úvod (tedy vše před rozborem prvního seriálu) mi přišlo jako plácání bez hlavy a paty, které je - na to, kolik se toho autor snaží říct - moc dlouhé. Ještě bych to asi odpustila, po celou dobu jsem lavírovala mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Ale poslední kapitola mi přišla taková veskrze zbytečná, nebo spíš nenaplňující svůj účel ...
Stopadesátistránkové tlachání a opájení se vlastním egem, v němž se místy objeví zajímavá myšlenka. Ale v zásadě se nic objevného ani nového nedozvíte.
Čekala jsem více a asi i něco jiného. Je to takové zamyšlení ani ne nad seriály, jako spíše nad světem. Ač je autor Francouz, řeší hodně Ameriku.
Knihu jsem si koupila zcela náhodně, zaujal mě název a krátký popis, který mě zaujal myšlenkou vyložit geopolitiku pomocí známých seriálů. Bohužel obsah mě příliš nezaujal.
Známý francouzský politolog se rozhodl, bez vynaložení velké námahy, napsat bestseller. Vzal tedy své téma geopolitiky, spojil jej se současným fenoménem, seriály a napsal krátkou populární brožuru. Svého cíle jistě dosáhl a knížka se určitě dobře prodávala, i Já jsem si ji koupil v knihkupectví zcela spontánně.
Bohužel doma už mi moc radost neudělala a můžu říci, že je slabá nejen rozsahem, ale i obsahem. V každé kapitole vezme autor jeden seriál a projektuje do něj některé současné geopolitické otázky. Paradoxně věnuje mnohem více prostoru rozboru seriálu, než daleko komplexnějším politickým fenoménům. Ty jsou redukovány na pouhé teze, nad kterými se už nijak nediskutuje. Zájemcům o politologii toho Svět jako hra o trůny moc nepřinese a i fanoušci seriálů udělají lépe, když si raději pustí nějaký seriál.
Dle mého nijak zvlášť objevné, nicméně poměrně čtivé cvičení na zadané téma. Autor se pokusil najít rámec pro své úvahy, vyplnil jej a odškrtnul si další publikaci, přičemž populární kniha/seriál v titulu jistě napomohla zviditelnění v regálech. Není to špatné, ale nevyčnívá.
Autorovy další knížky
2018 | Svět jako hra o trůny |
2002 | Karty Francúzska v hodine globalizácie: Rozhovor s Dominiquom Moïsim |
Žádná převratná odhalení ani hloubkové analýzy nám tento pán nepředkládá. Ale že by mu šlo jenom o to, vytřískat nějaký kapitál z momentální popularity seriálů, to bych neřekl. Zkrátka se dělí se čtenářem o postřehy týkající se paralel se současnou geopolitikou. I když asi nepřichází s ničím, co by průměrně bystrý divák v dotyčných seriálech sám nevypozoroval.