Svět na počátku

Svět na počátku
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/549037/bmid_svet-na-pocatku.jpg 5 4 4

Kniha přináší brilantní mozaiku myšlenek a objevů, které zásadně mění náš pohled na rané dějiny lidstva. Jejím autorem je přední odborník na datování prehistorických fosilií a jeden z aktérů revoluce, kterou umožnil prudký rozvoj archeogenetiky. Profesor Tom Higham po desetiletí pracoval na nálezech, které patří k nejvzácnějším, a jeho kniha je proto prodchnutá fascinujícími detaily ze zákulisí vědy. Nahlédněte do alba našich dávných předků a současníků moderního člověka: kromě neandrtálců v něm najdete také urostlé denisovce, jejich křížence, malé hobity, starobylé erekty či „populaci duchů“. Vstupte do laboratoře, v níž je rekonstrukce lidské minulosti možná na základě DNA z nepatrných kousků zubů a kostí, nebo dokonce i z hlíny z podlahy jeskyně, kde se žádné ostatky nenašly.... celý text

Historie Věda Přírodní vědy
Vydáno: , Lingea
Originální název:

The World Before Us, 2021


více info...

Přidat komentář

IHT
24.01.2025 5 z 5

Paradni kniha popisujici dechberouci dobrodruzstvi paleoantropologie. Je fascinujici cist, co vsechno se da zjistit z maleho ulomku kosti a jak se nase schopnost "vytezit" tyto informace postupne zvetsuje.
Tom Higham je predni expert na denisovce a osobne se podilel na rade prevratnych objevu - cteni je diky tomu skutecne poutave a napinave. Taky se mu tam obcas vloudily nejake drobne nesmysly (napriklad ockovani proti malarii - a ano, je to i v anglickem originale), ale celkvoe je kniha obravdu bravurni. I diky prijemnemu prekladu :)

O edici jsem zavadil nahodou, urcite ji budu venovat zvysenou pozornost! ;)

witiko
24.01.2025 5 z 5

Další kniha z výborné edice, tentokrát mimořádně důležitá, protože přináší aktuální zjištění a poznatky, které zatím v češtině nebyly publikované. I když je třeba si uvědomit, že už uplynuly 3 roky od vydání originálu, takže vždycky budeme trochu dobíhávat za vlakem. V každém případě je kniha velmi dobře a čtivě napsaná, která výborně propojuje dílčí poznatky, formuluje nejpodstatnější otázky a shrnuje varianty nejpravděpodobnějších odpovědí. Najdete tu nejen samotný příběh poznávání i s určitými osobními střípky ze zákulisí vědy, ale i podrobně vysvětlený princip nejrůznějších typů analýz, které se dnes v paleoantropologii, populační genetice a archeogenetice používají (byť musím přiznat, že i při snaze o srozumitelný výklad je to občas nad možnosti mojí představivosti). V každém případě jsou dnešní analýzy tak neuvěřitelně subtilní a sofistikované, že na jednu stranu poskytují poznatky nečekaně detailní a hluboké, ale současně vlastně stačí malá chyba nebo nedomyšlenost, aby nakonec vše bylo trochu jinak, než jsme si dříve mysleli – takto např. autor dochází k podstatně dřívějšímu vymizení neandertálců z Evropy, než se dosud běžně uvádí (už před 40 tisíci lety), s tím, že až 70% nalezišť bylo chybně datováno. To je na jednu stranu trochu frustrující, ale současně právě proto tolik dobrodružné. Pokud si autor předsevzal (jak píše v Úvodu), že se pokusí "zprostředkovat vzrušení z nejnovějších objevů z pohledu lidí, kteří tuto práci skutečně vykonávají, ať už na archeologickém nalezišti, nebo v laboratoři", pak se mu to rozhodně povedlo. Do této doby mě na lidské prehistorii příliš nezajímalo nic staršího než mladý paleolit, ale díky autorovi jsem přišel na to, že před více než 50 tisíci lety byl svět skutečnou "Středozemí" s řadou lidských druhů, cest, kontaktů, vymírání a přežívání, a to vše má svoje až tolkienovské kouzlo. "Staré modely lidské evoluce, které obnášejí izolaci a divergenci, musí být nahrazeny modely zahrnujícími genový tok, genetickou introgresi a příměs. Rozvětvený strom lidské evoluce by měla nahradit široká říční síť, jejíž přítoky se často spojují a zase rozpojují." A to se týká i počátků kultury, protože jak autor dokládá, "behaviorální modernita" se neobjevila náhle s naším druhem, ale byla právě výsledkem těchto dříve netušených kontaktů. Opravdu mimořádná kniha, která si zaslouží 110 %. Jen doporučuji přečíst pokud možno ihned, protože vzhledem k rychlosti vývoje metod a poznatků v této oblasti bude za několik málo let už beznadějně stará.