Světy bez hranic
Bertil Mårtensson
Příběh se odehrává v pohádkovém světě království Kamwarlu a Denety. Hlavní hrdina, Carli, má zachránit princeznu Deneé ze spárů prince Cabala. Odkud však Carli přišel? Z Časového ústředí vybudovaného kdesi mimo prostor a čas? Skutečně na jeho úspěchu závisí rovnováha celého vesmíru? A který svět je vlastně ten skutečný?
Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: 1989 , Albatros (ČR)Originální název:
Detta är verligheten, 1968
více info...
Přidat komentář
(SPOILER)
Tohle se mi hodnotí opravdu obtížně.
První část byla sympatická pohádka pro odrostlejší děti. Celkově moc hezky napsané s (za mě) velmi propracovanými popisy prostředí a okolí (konkrétně tma jeskyně nebo skalní strž byly popsány opravdu na jedničku).
Část druhá už byla o dost složitější a přiznám že jsem se v ní častěji ztrácel. Bylo to něco jako když si laboratorní králíček uvědomí svoji vlastní existenci a začne se ptát: Proč? Což neúprosně míří k existenciální krizi a rozkrývání pravdy o skutečnostech světa.
,,Jsem cizinec někdy i tady, napadlo ho. Někdy se cítím cizí i tady, ve světě, který jsem já.''
Závěrem musím podotknout jednu věc. Nejsem si jistý jestli bych druhou část knihy zařadil do sekce Pro děti a mládež.
Působí to na mě spíš jako dlouhá povídka... nicméně moc dobrá. Autor podle mého názoru exceluje v popisu přírody svého světa, podobně je tomu u pocitů hlavního hrdiny i vytváření napětí. Prostor má ale v podstatě jen hlavní hrdina - i proto je to za mě spíš povídka. Nepochybuji o tom, že ve větším formátu by autor zvládl obdobně prokreslit i další postavy. Děj se odehrává v horizontu dní a týdnů a pokládá spoustu a spoustu nezodpovězených a pravděpodobně i nezodpověditelných otázek. Moc by mě zajímalo, jaké by to mělo pokračování. Poprvé jsem to četla jako dítě a už tehdy mě to dost uchvátilo. Takové moje entrée do fantasy a sci-fi literatury. Možná mi z toho zůstalo to nadšení při objevování nových světů v knihách a odhalování toho, jak fungují (právě to mám na sci-fi a fantasy vlastně úplně nejvíc ráda).
Knížka, kterou jsem přečetla jako malá holka asi před třiceti lety … Dodnes pro mě nezapomenutelná, chystám se na opakované přečtení. Pro mě nezapomenutelní ferdi, bytosti podobné koním nadané telepatickými schopnostmi. Dnes, po té hromadě let, jako vlastník několika huculských koní, se k téhle knížce vracím. Protože stejně jako ferdi i moji koníčci jsou velice empatičtí, jakoby byli příbuznými ferdů z toho překrásného příběhu :-)
První příběhová linka zajímavá, symptatičtí hrdinové, svěží dobrodružství. Pak však přijde filozofování, kterému jsem místy jakž takž rozuměl, jindy jsem se v tom zase ztrácel a pak už jen rychlý konec. Ve výsledku lepší 3*.
Nesmírně sugestivní fantasy pro děti a mládež, nejpůsobivější sci-fi mého dětství (i když... SF jsem jinak příliš nečetla). Svět popisovaný v knize jsem viděla přímo před očima, byla jsem skoro součástí popisovaného příběhu. Velice ráda bych se do této skvělé knížky zase opět podívala a připomenula si děj, který mě kdysi tolik uhranul.
Komentáře ke knihám, které mám opravdu hodně ráda, se píšou těžce.. A stejně tak je to i u Světů bez hranic. Knihy z této edice jsem neměla moc v lásce, ale tahle je výjimkou. Je v ní od všeho něco – klasický romantický příběh, dobrodružství, nádherné popisy scenérií, science-fiction, úvahy a filozofování... Dostala jsem ji, když mi bylo asi deset, a když jsem ji přečetla po několika letech znovu, překvapilo mě, kolik úvah a myšlenek mi z ní zůstalo v hlavě; jen jsem netušila, že tolik z nich je právě z téhle knihy.
Je pravda, že narozdíl od Carliho charakteru je postava princezny poněkud.. prázdná. Má sice své nenahraditelné místo v příběhu (je to vlastně hned druhá hlavní postava), ale je trochu škoda, že si s ní pan Mårtensson trochu nevyhrál.
A co se mi na tom celém příběhu líbí úplně nejvíc (a proč je vlastně jeden z mých nejoblíbenějších), je právě závěr. Ta konečná Carliho volba, která ho odlišuje od všech správných a tuctových románových hrdinů. Zároveň si nemyslím, že ho autor nechal rozhodnout se právě takhle, jen aby to bylo originální nebo zajímavé – skoro celou druhou polovinu knihy Carli k téhle volbě směřuje. Myslím, že já bych se nakonec rozhodla stejně (a určitě bych nebyla jediná). A to té knížce dává ještě takový punc opravdovosti, navíc k tomu všemu.
Nakonec dávám pět hvězdiček. Kdybych to teď četla poprvé, asi by byly jen čtyři. Ta pátá je za nové drobnosti při každém dalším čtení a za nostalgii z dětství.
Rozhodně stojí za přečtení. První část, která se týká záchrany princezny Deneé, mne celkem zklamala - především díky absolutně nezajímavému charakteru samotné princezny. (Upřímně, kdyby Carli zachraňoval ještě akvárium s rybičkami, záleželo by mi jako čtenáři mnohem více na rybičkách, než na této zbytečné dívence.) Druhou část knihy jsem naopak doslova hltala - ani jsem nestíhala obracet stránky; taková to byla smršť myšlenek.
Trochu mne sice štve Carliho volba ve finální části příběhu (kdo četl, ví; kdo nečetl, určitě si přečtěte!), ale požitek z grandiózního závěru mi to rozhodně nezkazilo.
Světy bez hranic jsou dílem, ke kterému se i po letech ráda vracím. Při každém čtení jsem schopná objevit něco nového, co mě při předchozím čtení "netrklo". Čtyři hvězdičky si zaslouží naprosto oprávněně.
tato kniha mne v dětství velice oslovila... Co je sen a co realita...to vlastně nikdo neví. A Carli už vůbec nee... Ale nakonec volí tu rovinu života, která je mu bližší... a tímpádem ústředí přichází o jednoho z pracujících... Carli odchází žít svůj sen...
Žeby záblesk inspirace pro "světy JFK?"
Bylo tam pár indicií :).
Příběh spíš volně plynoucí pohádka.