Svoboda! Fiktivní válečný deník příslušníka Československé legie: Rusko, 1914-1920

Svoboda! Fiktivní válečný deník příslušníka Československé legie: Rusko, 1914-1920
https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185388/bmid_svoboda-i-ii-ZUl-185388.jpg 3 18 18

Svoboda! – historické vyprávění i románová epopej – je imaginárním deníkem bojovníka Československých legií v Rusku v první světové válce popisujícím skutečnou železniční odyseu, která se odehrála v chaosu ruské revoluce. Svoboda! I - Z Prahy do Čeljabinska. Praha 1938. Josef Černý, židovský učitel výtvarné výchovy, se dovídá o Mnichovské dohodě. Hluboce ho zraní zrada Francie, jeho matky a adoptivní země, a okamžitě si představuje: smrt Československa, své republiky, které před dvaceti lety pomohl přejít ze snů o svobodě k realitě. Pepa objevuje své staré skicáky a vyprávění svého přítele, spisovatele Jaroslava Haška, a vzpomíná… Čeljabinsk, květen 1918, zde to všechno ve skutečnosti začalo. Regiment Jaroslava se konečně připojí k opožděné jednotce první České divize, která se na stanici zasekla na tři týdny. Mezi nimi je i jeho přítel Pepa, ale radost ze shledání je krátká. Dramatické události se dávají do pohybu… Svoboda! II - Jekatěrinburg. Svoboda! II plynule navazuje na první svazek. Čeljabinsk, květen 1918, zde to všechno ve skutečnosti začalo. Regiment Jaroslava Haška se konečně připojí k opožděné jednotce první České divize. Mezi nimi je i jeho přítel, projektant Pepa, který je zraněn kusem železa vyhozeného z projíždějícího vlaku plného Maďarů. Pepovi druhové vlak zastaví a viníka popraví. Krutý čin bude mít brzy děsivé následky. Zatímco se Pepa zotavuje ze svého zranění, Jaroslav a další čeští vězni jsou propuštěni generálem Čečekem, velitelem 1. Československé divize. Od této chvíle vzniká napětí mezi legionáři a vojáky Trockého Rudé armády...... celý text

Komiksy Válečné Historie
Vydáno: , Meander
Originální název:

Svoboda! Carnet de guerre imaginaire d’un combattant de la légion tchèque: Russie, 1914-1920, 2011


více info...

Přidat komentář

postoran-CZ
28.08.2022 1 z 5

Cože? To jako opravdu? Tak tohle byla solidní mimóza. Když už si vyberu historické téma, tak se aspoň podívám na dobové fotografie, ať nekreslím ptákoviny. Ale kdyby jen ty kresby uniforem a výstroje byly to jediné špatně ...
Nechci tady zaplácat půl stránky vyjmenováváním, co je tam špatně, tak to zkusme z druhé stránky - Co je na knize dobře? ... Hmm ... Aha, počkat. To taky nepůjde. Tam není správně zhola nic.
Zkusil jsem to dočíst. Dvakrát. Ale ono to nejde. Tohle se opravdu, ale opravdu nedá. To je taková slátanina, že to prostě dočíst nešlo. A to říkám jako člověk, který se daným obdobím amatérsky zabývá. Nebo možná proto? Důrazně nedoporučuji nikomu, kdo utrpěl alespoň malé historické povědomí.
Od "odpadu" to zachránila kresba, která není špatná (když se oprostím od toho, co má znázorňovat).

Tomas@S
18.04.2018 3 z 5

Tak trochu zvlastni pohled na dejiny ceskoslovenskych legionaru v Rusku. Velkoformatovy komiks jehoz pribeh je pomerne strucny, vetsi se do teto uzke publikace ani nevejde. Zvlastni je, ze se tematu chopili zrovna francouzsti tvurci. Zrejme mezi ceskymi neni o takove tema zrovna zajem, navic jsou v pocetni nevyhode. To ale prineslo ponekud tvurci pristup ke ztvarneni ceskoslovenskych vojaku a nejspise i k historickym udalostem. Je to cele spis takove usmevne az rekl bych naivni.


evelinaevelina
20.12.2013 3 z 5

Na základě jedné přečtené recenze jsem knihu koupila pod stromeček tátovi jako něco, co by mu mohlo zpestřit Štědrý den. S ním je to těžké, protože jinak si většinou buď koupí nebo půjčí v knihovně to, co chce číst a na Vánoce říká: "Zpestřete mi to pod stromkem nějakou knižní delikatesou a může to být i pokus, který přijde vniveč, ono to stojí zato, když jednou za čas tam najdu něco co bych si jinak nepořídil a sedne mi to."
Tento komiks, který i ve francouzštině nesl hrdě český název Svoboda! jsem si dnes přečetla také já, a přestože komiksy jinak nečtu (vyjma Čtyřlístku), tak tenhle se mi líbil. Téma, které nebývá časté ani v české beletrii (čeští legionáři na Rusi), se dostalo do komiksu a zpracoval ho Francouz. Určitě doporučuji (pro umírněnější příznivce komiksů třeba vypůjčit v knihovně), nenechte se odradit určitou chvilkovou stagnací děje v I. , můžete se zatím kochat Pendanxovou kresbou.

Autoři knihy

Kris (p)
francouzská, 1972
Jean-Denis Pendanx
francouzská, 1966