Svoboda pod bodem mrazu
Martin Strouhal
Kdo se stal za svého života náčelníkem Eskymáků, námořním kapitánem, polárním průzkumníkem, vynálezcem a světoznámým spisovatelem? Kdo potřásal rukou prezidentu Tomáši G. Masarykovy a předváděl ve městě zlaté horečky Dawson City návštěvníkům fungující Perpetuum mobile? Kdo byl v USA prohlášen nejúspěšnějším autorem měsíce a současně žil v chudobě za polárním kruhem? Kdo byl za svého života považován za neexistující fikci Karla Čapka a současně posloužil Karlu Čapkovi jako předloha kapitána J. van Tocha ve Válce mloků? A kdo měl nakonec několik hrobů. Je to Jan Welzl, který byl snad mistrem ve vytváření záhad a jednou z nejkuriosnějších postav naší historie. Kniha Martina Strouhala je dle Rudy Krejčího, profesora Aljašské university ve Fairbansku, nejlepším a nejucelenějším dílem, které se zabývá osudy Jana Welzla. Po úspěchu I. vydání se čtenáři předkládá II. rozšířené vydání knihy, které přináší nové poznatky ze Sibiře a obsahuje také jedinou skutečnou knihu, kterou napsal Jan Welzl a která se jakoby zázrakem zachránila.... celý text
Přidat komentář
Docela obsáhlá kniha, která se vydává po stopách Eskymo Welzla od narození v Zábřehu po jeho smrt v Dawson City. Obsahuje mnoho krásných fotografií z míst, které se Welzla dotýkají, jako je Sibiř, Aljaška nebo Novosibiřské ostrovy. Vyvrací mnoho mýtů o něm a popisuje veškeré základní fakta, souvislosti a nejnovější poznatky (neshody s vydavateli, umístění hrobu, atp.), které je dobré o Welzlovi znát. Také obsahuje mnoho popisů míst a rozhovorů osob s Welzelem nějak souvisejících, ať už jeho kamarádů nebo Welzlologů. Autor sice není příliš poutavý spisovatel, ale pokud chcete získat základní přehled o prvním českém polárníkovi a nahlédnout do základů welzlologie, nebo si jen lépe přiblížit místa, kde se welzlovy příběhy odehrávají, tak vřele doporučuji.
Autorovy další knížky
2009 | Svoboda pod bodem mrazu |
2015 | O Šroubkovi a Matičce |
2012 | Pragovkou na Haiti |
Obsáhlá a poctivá kniha. Grafická úprava ovšem jak e-mail od seniora (jeden vykřičník nikdy nestačí, čím víc barev a fontů, tím lépe, a nezapomenout nechat občas zapnutý CAPS LOCK). Už dlouho jsem neměl v ruce knihu s tolika pravopisnýma i typografickýma chybama. Proto snižuju hodnocení.