Sychrovská chudoba
Oldřich Kovalčík
Šestý svazek edice Laterňa přináší 408 stran krásných, laskavých a také humorných vzpomínek na dětství – od jara do zimy – prožité ve Valašských Kloboukách v letech krátce před Velkou válkou, za války a těsně po ní. Na dětství prožité v poměrně chudých poměrech, v kloboucké „čtvrti“ Sychrov. Knížka nabízí mezi jiným jedinečné, velmi autentické, živé a konkrétní popisy lidových zvyků. Že který Kovalčík? Autorovým tatínkem byl hasič Karel Kovalčík, jenž mimo jiné léta stál v čele místní hasičské župy, autorovým bratrem byl Bohumil Kovalčík, železniční zaměstnanec, popravený za tzv. první heydrichiády 29. října 1941. A sám autor? Oldřich Kovalčík (1906–1992), učitel: krátce učil ve Smolině, pak byl řídícím v Lipině (za války), od roku 1945 pak strávil čtvrt století na škole ve Slavičíně, závěr života prožil v Gottwaldově/Zlíně. Knihu, jejímiž vydavateli jsou Muzejní spolek ve Valašských Kloboukách a Městské muzeum Valašské Klobouky, doprovází třicítka fotografií Miroslava Šomana.... celý text
Přidat komentář
Knížka se čte, jak se říká, jedním dechem. Vtáhne vas do dětství autora, dovoli vám nahlédnout do života a her děti na Valašsku.
Mne obrovský zaujalo, jak se autor zajima o přírodu a jaký vřelý vztah měli s hajným, některé veci jsem ani nevěděla.
Další veci, co mě v knize zaujalo byl popis vztahu mezi lidma, napr. vážená osoba místní lékař, jak se staral o chude lidi, nikoho neodmitl a každému poskytl pomoc, placeni odmítl s tím, ze to zaplatí někdo bohatší.
Knihu vřele doporučuji přečíst a autorovi dekuji za napsani.