Synové Marie Terezie
Friedrich Weissensteiner
Ze šestnácti dětí, které Marie Terezie přivedla na svět mezi svým dvacátým a devětatřicátým rokem, bylo pět synů. Na rozdíl od svých sester všichni úspěšně přežili dětský věk. Marie Terezie se chovala k synům stejně jako k dcerám. Věnovala jim mateřskou péči, lásku a přízeň. Dostali ovšem důkladnější výchovu a pečlivější výuku, protože se měli připravovat na postavení panovníků.Své syny a dcery kárala Marie Terezie i v době jejich dospělosti. Vytýkala jim nedostatky a málokdy je chválila. Starala se o jejich vývoj a zajímala se také o jejich pozdější osudy. Byla s nimi v pravidelném osobním nebo písemném styku. Nejhůře vycházela se svým spoluvládcem Josefem, který se měl stát jejím nástupcem. Bylo to nejspíše tím, že mezi nimi bylo více třecích ploch než u ostatních synů, protože působil v její bezprostřední blízkosti.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: 2017 , Ikar (ČR)Originální název:
Die Sohne Maria Theresias, 2004
více info...
Přidat komentář
Opět dobře a čtivě napsaná kniha o ne tak známých postavách. Přeci jen, kromě Josefa, se lidé moc o další syny Marie Terezie a Františka asi nezajímají a nebo o nich rovnou vůbec nic neví. Já už něco málo četla o některých z nich, ale tady jsem si slušně doplnila informace.
Pěkně, jasně a čtivě napsané životopisy pěti synů jedné vyjimečné panovnice. Jednoho, který zemřel mladý, dalšího průměrného a tří vyjimečných (Josefa, Leopolda a Maxmiliána Františka) Protože všechny, kteří v této převratné době (2. polovině 18. století) přijali za své myšlenky osvícenství a měli upřímnou snahu měnit svět k lepšímu, považuji vlastně za vyjímečné.
Pěkná kniha a spoustu dalších zajímavých informací ze života synů Marie Terezie. Nejvíce se mi líbila část ze života Leopolda II.
Príjemne sa čítajúca populárno-náučná knižka so životopisnými medailónmi synov Márie Terézie. Pri Jozefovi (a možno i Leopoldovi) ostávajú ostatní trochu v tieni, takže bolo zaujímavé prečítať si aj o ich osudoch. Najviac som ocenila opis Leopoldových rokov ako toskánskeho veľkovojvodu a životopis najmladšieho z bratov na poste kurfirsta.
Velice zajímavá kniha - pomáhá osvětlit společné dějiny s našimi sousedy. Dobře popsaný je i systém reforem císaře Josefa II. Reformy se týkaly všech obyvatel říše - a bylo jich asi tak 25 milionů. Jeden císař to dokázal za necelých 10 let.Vládci to tenkrát neměli jednoduché
Dozvěděla jsem se historické souvislosti, skvěle jsou popsány reformy a život v době Marie Terezie. Jen bych v knize uvítala nějaký strom rodiny (i když by musel být minimálně na formátu A3 a malým písmem, aby se tam všichni vešli :-)).
Čtivé a přehledné doplnění ke knize Dcery Marie Terezie. Oba tituly mi pomohly urovnat si informace o osudech dětí Marie Terezie, které jsou velmi různorodé a rozhodně ne nudné. Weissensteinerovy knihy jsou kvalitní z historického i literárního hlediska - nemůžu než doporučit.
Marie Terezie měla mnoho dětí, ale synů jen pět. Každý měl svůj životní příběh..... Kniha je moc hezky zpracovaná.
Marie Terezie porodila šestnáct dětí z toho pět chlapců, které porodila mezi dvacátým a čtyřicátým devátým rokem. Na rozdíl od svých sester přežili dětský věk. Dva ze synů se stali za života císaři. M. Terezie se chovala ke svým synům stejně ,jako k dcerám. Jejich výchově se však věnovala důsledněji a pečlivěji ,než u dcer. U synů byl předpoklad ,že se stanou vladaři a syn Josef II. jejím následníkem. Velmi dobře popsaný život a osud pěti synů.
Štítky knihy
Habsburkové Marie Terezie, královna, 1717-1780 Josef II., císař, 1741-1790
Znova som sa s obrovským záujmom ponorila do príbehov a som naozaj rada, že mám doma jak "dcéry", tak "synov" Márie Terézie. Bavili ma všetky životné púte arcivojvodov, o niečo viac tých menej dominantných a známych, o ktorých sa človek bežne nedozvedá, stáli na pozadí svojich cisárskych bratov, a pritom to boli veľmi zaujímavé osobnosti. Obe časti o deťoch "matky pluku" doporučujem!