Ta přede mnou

Ta přede mnou
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/538270/bmid_ta-prede-mnou-6640adc235021.jpg 4 2724 2724

Temný psychologický thriller, který byl ještě před vydáním prodán do více než 30 zemí po celém světě a jehož autorem je úspěšný spisovatel, vystupující pod pseudonymem J. P. Delaney. EMMA se snaží vzpamatovat z traumatického přepadení a se snoubencem hledá místo, kde by mohla začít nový život. Ovšem žádný z bytů, které navštíví, pro ni není cenově dostupný – anebo se v něm necítí bezpečně. Dokud nenavštíví ten dům na Folgate Street. Je to mistrovské architektonické dílo – minimalistický design ze světlého kamene a skla se vzdušnými, otevřenými prostory. Ten dům má ovšem také svá pravidla. Tajemný architekt, který ho projektoval pro svou rodinu, má totiž pro nájemníky celou řadu nařízení a restrikcí – nesmí mít např. žádné knihy, ozdobné polštáře či jiné dekorativní předměty, dokonce ani fotografie. Tenhle prostor má totiž své nájemníky změnit – a také to udělá. JANE prožila osobní tragédii a také ona potřebuje nový začátek. Když objeví dům na Folgate Street, okamžitě ji uchvátí – stejně jako jeho sice trochu odměřený, ale přitažlivý tvůrce. Brzy po nastěhování se však Jane dozvídá o záhadném předčasném úmrtí předchozí nájemnice – ženě, která byla Jane podobná jak vzhledem, tak věkem. Čím více se Jane snaží v onom příběhu rozlišit pravdu od lží, tím více je nucena podřídit se stejným pravidlům, dělat stejná rozhodnutí, stýkat se s těmi samými lidmi a zažívat stejný teror jako ta předešlá…... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: audiokniha , Témbr

The Girl Before, 2017

Interpreti: Kristýna Podzimková , Máša Málková

lukozminova
09.08.2018 3 z 5

Přečteno za dva dny. Kniha je celkově velmi čtivá avšak konec mě trochu zklamal.

Beky
09.08.2018 5 z 5

Napínavé. Strhující. Překvapivé.
Od první stránky vás příběh nepustí, musíte číst až do konce ... A samozřejmě na konci, když si celou dobu myslíte, že je zcela jasné, KDO je "pachatel", vás autor vyvede z omylu, protože takhle to prostě u bestsellerů bývá. :-)

Mojepočteníčko
09.08.2018 5 z 5

Už dlouho jsem v ruce nedržela knihu, která by mě k sobě dokázala připoutat, ba dokonce vyvolala pocit, že prostě musím…potřebuji číst dál. Autorce J. P. Delaney se to s její knihou Ta přede mnou (nakl. Ikar, Knižní klub) povedlo. Paradoxem je, že jde o thriller, žánr, který nevyhledávám. Jsem totiž ukázkový strašpytel…

Emma prožila trauma. Byla přepadena zloději ve svém vlastním domě. Na stávajícím místě už se necítí bezpečně. Proto se snaží najít jiný byt, aby na ošklivou minulost lépe zapomněla. Žádný z nich se jim však nezamlouvá. Až na jediný. Strohý, minimalistický byt, v němž mohou bydlet za minimální poplatek a maximální dodržování všech pravidel. Podivný architekt, který jej původně navrhoval pro svou rodinu, totiž odmítá přijmout jen tak někoho. Chce si být jist, že jeho byt bude mít účinky, které se od prostor tohoto typu očekávají. A sice, že dokáže nové nájemníky změnit. Což se mu nakonec doopravdy podaří.
Jane prožila velmi osobní ztrátu. Potřebuje místo pro nový start. Její finanční možnosti, však jejímu rozhodnutí i potřebám stojí v cestě. A to až do chvíle, kdy objeví krásný byt, který může získat za nízké nájemné. Jane využije příležitosti, i když pobyt na tomto místě znamená dodržování ohromné spousty pravidel. Záhy se však dozvídá o ženě, která na tomto místě předčasně zemřela. A co víc, byla jí až nápadně podobná. Jane začne pátrat. Avšak čím víc se blíží k cíli, tím víc se její život začne podobat tomu, který žila TA PŘED NÍ…

Vy, co máte v tomto žánru načteno se mnou možná nebudete souhlasit. Možná pro vás byl tenhle příběh předvídatelný a měli jste hodně brzo ve všem jasno. Ale za mě je tato knížka vážně super. Dostala mě někde kolem padesáté stránky, a pak už mě nutila číst pořád dál a dál a dál. Nemohla jsem přestat a strašně se mi nechtělo ji zavírat. Po celou dobu čtení jsem vůbec netušila, jak se věci mají. A žádný z mých odhadů nebyl správný.
Líbila se mi atmosféra příběhu i způsob, jakým autorka všechno kolem postav vykreslila. Jediné, na co nemohu odpovědět, je otázka, která z postav se mi nejvíce zamlouvala. Protože jsem nefandila ani jedné z nich. Není to tak, že bych je nesnášela. Spíš jsem jen doufala, že některé nebudou takové, jak se po celou dobu prezentovali. Byly zkrátka jen nepostradatelnou součástí příběhu.

Takže, pokud knihy tohoto typu nepatří mezi vaše běžné čtivo a pokud neradi chodíte spát s hlavou pod peřinou, stejně jako já, můžete se do ní směle pustit. Všeho je tam tak akorát. A vám, kteří máte pro strach uděláno, ji k přečtení určitě doporučuji. Pokud vás neoslní, určitě si u ní minimálně odpočinete…

Zuzanka46
05.08.2018 5 z 5

Skvělá knížka, velmi čtivá a díky střídání krátkých kapitol z minulosti a přítomnosti děj velmi rychle ubíhal. Nečekaný konec, nemám co vytknout

reňa30
05.08.2018 4 z 5

Dobré čtení...jen na pět hvězdiček tomu přece jen něco chybělo

karbulka
04.08.2018 5 z 5

Člověk pořád přemítá, jak to tedy vlastně bylo a je. Dobré čtení.

lenka5954
31.07.2018 5 z 5

Knížku jsem zhltla jedním dechem, hezky se prolíná minulost se současností, zajímavé téma.

Bella09
28.07.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. I když se skáče v čase, tak je děj přehledný a jasný.

Sorrow
27.07.2018 3 z 5

Až tak do posledních padesáti stránek před koncem jsem byla nadšená. Bylo to napínavé, nepředvídatelné, opředené tak trochu magičnem. Po delší době se mi stalo, že mě autor pěkně zatahal za nos a své názory na postavy jsem měnila co pár stránek. Zakomponování budovy do děje mi přijde dost nápadité a ani zpracování tohoto motivu rozhodně nepokulhává.
Nojo, pak ale přišlo těch posledních padesát stránek. S tím, kdo za vším nakonec stojí, bych se ještě asi smířila, ačkoliv jiné rozuzlení by mě uspokojilo víc. Nedokážu ale prominout ten závěrečný patos, který (abych nespoilerovala) nemohu více rozebrat... 3,5 - ať nežeru :)

Dreisii
27.07.2018 3 z 5

Na knížku jsem se moc těšila už jen kvůli tomu jak jí všichni chválily,ale na pět hvězdiček to není,je super má pěkný čtivý děj,ale furt tomu něco chybí.Už jsem četla lepší knihy tohoto žánru.

Světnadhlavou
27.07.2018 5 z 5

Tohle je asi nejlepší kniha, kterou se dosud četla. Od začátku napínavá a velmi čtivá. Nedokážete se odtrhnout. Rozhodně doporučuju.

Teresita
26.07.2018 4 z 5

Trochu přeceňovaná kniha, která má rychlý spád a zajímavý námět. Podle anotace jsem čekala něco trochu jiného, mrazivějšího a tajemnějšího. Kniha se čte sama, děj ubíha příjemně, ale pořád čekáte na nějaký obrovský zvrat, na okamžik, kdy zůstanete s pusou dokořán, který, bohužel, nepřijde. Závěr knihy je pro mě trochu zklamáním. Každopádně Ta přede mnou rozhodně stojí za přečtení. Líbilo se mi kompozice knihy - prolínání současnosti s minulostí a vyprávění z pohledu dvou žen.

Chmelda1975
25.07.2018

Úžasná,čtivá,přečteno během dvou dnů,doporučuji !!!

Dixinka
25.07.2018 5 z 5

Dokonalý příběh. Nedoporučuji číst před spaním a v době, kdy na čtení nemáte moc času. Jak se zakousnete, tak musíte přečíst do posledního písmene. Čte se opravdu jedním dechem.

Restang
23.07.2018 3 z 5

Kniha se četla dobře,krátké kapitoly, zajímavý námět. Napětí tam bylo také, ale já bych možná trošku přidala. Konec se dal tušit, jeden z těch... Ovšem ty perly v závěru, no to už bylo trochu moc :) Určitě knihu doporučuji k přečtení, už pro ten námět.

EDAADA11
23.07.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila moc, pěkně napsaná, velmi čtivá, byla přečtena během pár dnů. :-)

ivousekk
20.07.2018 3 z 5

Nebylo to špatné, ale že bych byla vyloženě nadšená a hltala jednu stránku za druhou? To ne. Průměr, nic, co by extra vyčnívalo.

Nepochopila jsem, proč v kapitolách s Emmou chyběly uvozovky u dialogů, bylo to hodně nepřehledné.
Zajímavý námět, zajímavá zápletka, ale přišlo mi to docela roztahané. A závěr byl celkem zrychlený ve srovnání s tím, kolik stran trvalo se k němu dočíst.

Znám lepší a opravdu napínavé knížky, od kterých se nedá odlepit.

evca7271
18.07.2018 4 z 5

Kniha se me libila,ale cetla jsem lepsi.

Ráďa505
18.07.2018 4 z 5

Zajímavě napsané a velmi čtivé.

niki7763
17.07.2018 3 z 5

Přečteno za 2 dny jedním dechem ... No, co k této knize dodat. Moje pocity jsou víceméně smíšené ...
Oceňuji opravdu brilantní paralelní příběh obou hrdinek. To na knize přidává intenzitu a člověka to neustále nutí číst další a další řádky. Další věc, která je naprosto famózní, je klamání čtenáře :) Tolik různých vedlejších uliček, připomínek, překvapení a zjišťování ... Klobouk dolů. Rychlý spád, žádné zbytečnosti kolem a dokola.
Ovšem, to je z mého pohledu tak vše. Kniha je svým způsobem vynikající, ale po celý čas se moje intenzita tepu nijak zvlášť nezrychlila. Žádné ohromné "Boom" překvapení se nekonalo. Konec byl víceméně nijaký. Taky musím podotknout, že autor se možná snažil čtenáře vtáhnout do hlavy a myšlení sociopata a manipulátora, ale ani z toho člověku nepřejede mráz po zádech, protože nic tak "zvráceného" se podle mě v knize neodehrává. Dominance a submisivita v moderním podání. Dle mého názoru je to typ knihy, kterou si může člověk vzít v jakoukoliv hodinu, ať je doma sám či ne, a pocity bude mít úplně stejné, ale nebude si okousávat nehty a trhat vlasy z nervového napětí, co příjde na dalších stránkách. Je to spíš dílo k čaji o páté :)
Ještě dodám, že kniha je opravdu velice rychle přečtena a to hlavně díky kupě poloprázdných, či úplně prázdných stránek.
Nenudila jsem se, spíš jsem jen tak pohodově proplouvala dějem. Pokud se u knihy chcete třást netrpělivostí, chcete naprosto uniknout realitě, mít pocit srdce v krku a nemyslet na nic jiného, než kdy zase usednete ke knize (stejně jako já) ... Tahle není tou správnou volbou, bohužel.
Za mě 3 a půl hvězdy :)