Ta přede mnou

Ta přede mnou
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/538270/bmid_ta-prede-mnou-6640adc235021.jpg 4 2724 2724

Temný psychologický thriller, který byl ještě před vydáním prodán do více než 30 zemí po celém světě a jehož autorem je úspěšný spisovatel, vystupující pod pseudonymem J. P. Delaney. EMMA se snaží vzpamatovat z traumatického přepadení a se snoubencem hledá místo, kde by mohla začít nový život. Ovšem žádný z bytů, které navštíví, pro ni není cenově dostupný – anebo se v něm necítí bezpečně. Dokud nenavštíví ten dům na Folgate Street. Je to mistrovské architektonické dílo – minimalistický design ze světlého kamene a skla se vzdušnými, otevřenými prostory. Ten dům má ovšem také svá pravidla. Tajemný architekt, který ho projektoval pro svou rodinu, má totiž pro nájemníky celou řadu nařízení a restrikcí – nesmí mít např. žádné knihy, ozdobné polštáře či jiné dekorativní předměty, dokonce ani fotografie. Tenhle prostor má totiž své nájemníky změnit – a také to udělá. JANE prožila osobní tragédii a také ona potřebuje nový začátek. Když objeví dům na Folgate Street, okamžitě ji uchvátí – stejně jako jeho sice trochu odměřený, ale přitažlivý tvůrce. Brzy po nastěhování se však Jane dozvídá o záhadném předčasném úmrtí předchozí nájemnice – ženě, která byla Jane podobná jak vzhledem, tak věkem. Čím více se Jane snaží v onom příběhu rozlišit pravdu od lží, tím více je nucena podřídit se stejným pravidlům, dělat stejná rozhodnutí, stýkat se s těmi samými lidmi a zažívat stejný teror jako ta předešlá…... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: audiokniha , Témbr

The Girl Before, 2017

Interpreti: Kristýna Podzimková , Máša Málková

Kaik
15.07.2018 5 z 5

Obdivuji autory, kteří dokáží dějové ingredience dávkovat tak citlivě, že nenaruší uvěřitelnost příběhu a čtenář se zároveň nenudí. Delaney tuto schopnost vynásobil dvakrát. Moc mě bavil paralelní příběh obou dívek, který se v krátkých kapitolách jakoby proplétal a opakoval, ačkoliv v jiném čase. A moc jsem přál "té druhé", aby se vymanila ze svého předurčení.

Přečteno během pár dní systémem "už jen jednu kapitolu a pak končím... dobrá, tak ještě jednu zvládnu... ale ta další už bude opravdu poslední...", znáte to. :)

Příběh nakonec nebyl tak strašidelný jak bych si přál, ale pár mind twistů mi sebevědomím pocuchalo. Skvěle napsáno a skvěle se to četlo. Za mě plný počet.

radka8970
13.07.2018 5 z 5

Kniha je naprosto originální psychothriller. Kniha má zajímavě zkombinované dějové linky dvou žen, jejichž příběh se odehrává na pozadí moderního domu ve Folgate Street, který ovlivňuje životy svých nájemní více, než je zdrávo. Osudy obou žen se v průběhu knihy stále více prolínají a podobají jeden druhému a čtenář je tak nucen číst stále dál, s každou další kapitolou je těžší knihu odložit. Kniha je velice čtivá, krátké a přehledně členěné kapitoly jsou rozhodně přínosem, stejně tak jako samotné místo děje.

Rodaw
09.07.2018 5 z 5

TA PŘEDE MNOU
Má mamka z ní byla nadšená a tak jsem si byla jistá tím, že taky budu... a ano, jsem! :-D
Skvělý thriller, opravdu. Nejvíc se mi líbila celá kompozice a stavba knihy - to, jak byl příběh vyprávěn. Minulost (příběh Emmy) se střídá se současností (příběhem Jane) a tvoří jeden souvislý celek. Skvělý přechod a zpracování a styl vyprávění - fakt mě to bavilo!
Krátké kapitoly tomu všemu udávaly ještě rychlejší tempo. Četlo se to samo. Moc se mi líbilo i vymyšlení postav a jejich psychologie. V podstatě nikdo nebyl buď hodný a nebo zlý. Nebo spíš takhle - asi u žádné postavy bych nemohla říct "Tento člověk je mi na 100% sympatický".
Samotný konec možná mohl být více... strhující? Nervy-drásající? Samotný závěr mi přišel trošku spíš jako psychologické drama, ale i tak - proč ne. Nemusí být všechno vygradované až k prasknutí :P.
Stále jsem nepochopila, proč v kapitolách Emmy nebyly u přímé řeči uvozovky. Časem jsem si na to zvykla, ale i tak... proč? :D Kvůli originalitě?
Taky mě hodně zaujaly otázky z dotazníku... nejraději bych znala od všech odpovědi:) Zkusím vyzpovídat časem aspoň svou mamku... :P
Jinak ještě jedna věc - je to thriller, ale já bych to označila přímo za erotický thriller. Ale tady ta kombinace erotiky a napětí/děsu vážně fungovala a bylo to naprosto super.
Za mě velké doporučení! :o)
Hodně zajímavá knížka, jsem moc ráda, že se mi dostala do rukou.. (díky, maminko! ❤️)

Romžiry
09.07.2018 4 z 5

Velmi dobře napsaný napínavý příběh. Postupné odhalování minulosti, která se prolíná do současnosti. Přečtené jedním dechem.

koki.veru
29.06.2018 5 z 5

Velice povedený příběh. Střídání Emmy a Jane a střídání minulosti a přítomnosti mi nevadilo, dalo se v tom lehce vyznat. Pěkný nápad na příběh a nádherně zpracovaný. Nemohla jsem se od knížky odtrhnout.

VeronikaStan
28.06.2018 4 z 5

Zajímavý příběh, ze začátku jsem ani nechtěla číst. Nakonec mě to celkem rychle do děje vtáhlo a na rozdíl od jiných knih, jsem se zde neztrácela v ději (přelety od přítomnosti do minulosti). Ale závěr jsem si představovala trošku jinak - zajímavěji.

91pometlo
27.06.2018 4 z 5

Ze zacatku jsem mela trochu problem, pletly se mi postavy. Pak jsem se nechala pohltit dejem a probihal muj vnitrni boj s tim kdo bude vrah. A konec? Naznak opakujiciho se deje me trochu zklamal, ale mozna jsou to otevrene dvere k pokracovani, to uz bych asi nemela chut cist... Kniha se mi libila, dobre se cetla, ale Edwarda je mi vlastne trochu lito

romca3001
26.06.2018 4 z 5

Kniha mě dějem velmi zaujala a líbil se mi přechod mezi minulostí a budoucností. Ale musím říct, že konec mě lehce zklamal, čekala jsem lépe promyšlený závěr.

cmelda26
25.06.2018 5 z 5

Rozhodně doporučuji , nemohla jsem se od knihy odtrhnout .

Marekh
21.06.2018 3 z 5

Knihu bych zařadil jako lepší průměr, nic převratného, co bych musel číst znovu. V některých místech jsem se nutil do čtení. Kniha je vyprávěna z pohledu hlavních hrdinek - Emmy a Jane.

Líbily se mi otázky včetně výběru odpovědí, které se v knize vyskytly. Líbilo se mi, že se v knize také řešila problematika kontrol při těhotenství žen.

Co jsem si odnesl po přečtení této knihy? V první řadě bychom si měli uvědomit, že člověk by měl mít vládu nad věcmi, nikoliv naopak, aby byl jejich sluhou. Dále by se ženy neměly bát říci svůj názor muži, ačkoliv je odlišný od jejího muže, kterého miluje. Pokud žena se vším souhlasí, jen aby byl klid, od takové vztahu raději pryč, je to cesta do pekel.

IAmLoverOfBooks
20.06.2018 3 z 5

Čekala jsem od této knihy trochu víc. Chvíli trvalo, než jsem se začetla, v kapitolách u Emmy mi hodně chyběla přímá řeč. Nicméně příběh začal být napínavější a napínavější, až se člověk nemohl dočkat, jak to teda skončí. Nakonec mě závěr ale zklamal, a vlastně nevím, zda jsem ho vůbec správně pochopila..

Ketrin.TR
17.06.2018 4 z 5

Perfektně napínavá knížka, kterou jsem přečetla doslova za pár hodin na lehátku u moře. Zajímavý námět, jenom jsem možná trošku čekala víc jeho využití, mrazivější atmosféru a promyšlenější konec. I tak doporučuji přečíst!

micha-ella
16.06.2018 4 z 5

Ze začátku tajemné, uprostřed trochu matoucí (obě ženy se mi pletly), pak napínavé a konec hodně rozporuplný... Ale neodtrhnete se od toho, dokud nedočtete!

Dobby888
16.06.2018 5 z 5

Po dlouhé době opět jeden z knižních titulů, který mě opravdu pohltil a nadchnul. Přečteno během dvou dní, kdy jsem opravdu netrpělivě čekala na rozuzlení děje. Za mě paráda :-)

kastma
15.06.2018 5 z 5

Ze začátku jsem se nemohla nějak začíst, ale později jsem se nemohla odtrhnout... Rozhodně doporučuji dočíst do konce. Skvělá kniha.

Zazinka
14.06.2018 4 z 5

Kniha se mi četla skvěle, vtáhla do děje, nechybělo napětí a zvědavost, co se z toho nakonec vyklube :-) Hodnotila bych jí spíš na takovou oddychovku. Nápad dobrý, střídání dějů bylo oživení, ale konec byl zbytečně protažený a nic se nedělo. Netuším zda se jednalo vyloženě o otevřený konec, nebo jen konstatování, že se děj prostě bude opakovat... Každopádně za mě dobrý a doporučuji přečíst ;-)

Lunitka
12.06.2018 3 z 5

Kniha, i pres dve casove roviny, se cetla velmi dobre, presto jsem dejove cekala vic. Konec mi pripadal nedomysleny. Jednou a staci.

Mandlevest
11.06.2018 4 z 5

Knížka nezklamala, bavila mě velmi. Střídání minulosti a současnosti v krátkých kapitolách mi vůbec nevadilo, naopak, knize to přidalo na dramatičnosti. Jen ta poslední kapitola mě zklamala, nemám tyto otevřené konce ráda. Ale jinak super počteníčko, určitě doporučuji.

Evka27
10.06.2018 3 z 5

Líbilo se mi střídání děje tehdy a teď, zdálo se mi však nevyužité tajemno domu a čekala jsem daleko mrazivejší atmosféru, která by mě nutila knihu neodložit.

kap66
06.06.2018 5 z 5

Rozdílné komentáře svědčí o tom, že v knížce každý hledal (a našel) něco jiného: milostnou linku, kriminální zápletku a řekněme nadpřirozeno (v souvislosti s domem).
Já také oceňuji formální stránku - výstavbu - opravdu výborně řazené kapitoly, v nichž se objevují motivy spojující příběhy obou ženských postav; jedna z nejlépe vystavěných kompozic tohoto typu, jakou jsem četla.
Pro mě byla ale tato knížka nejzajímavější tím, že je to sonda do hlavy sociopata a manipulátora: architekta, který nestaví dům podle přání klienta, ale postaví dům podle sebe a nutí obyvatele se mu přizpůsobit. Člověka, který musí mít vše pod kontrolou - i ženino sexuální prožívání. Muže, který svou partnerku podrobuje neustálé kontrole a experimentuje s jejími reakcemi (zdánlivé pozapomenutí tragické okolnosti z minulosti milenky a její připomenutí v opravdu nechutné souvislosti). Jeho pedantství a maximální nároky na pořádek v domě jsou zdánlivě v protikladu s jeho chováním na veřejnosti ("odvázaná" scéna s vyvoláním orgasmu u partnerky, ačkoliv jsou blízko další lidé); ve skutečnosti další důkaz jeho kontroly - nad partnerkou i situací. A reakce jedné z těch žen? "Projede mnou radostné uspokojení, že jsem jeho majetek."
Právě v tomhle se pro mě projevovala síla této knížky - a zároveň mě tohle nejvíc děsilo. A psychothriller takto působit má, ne? Jsem spokojená (s četbou) a trochu znepokojená (z reálné existence takových mužů i žen).