Tajemný dr. Sorge
Jurij Michajlovič Korolkov
J. Korolokov si zvolil pro svou knihu postavu, která vzrušuje celý svět, o níž koluje množství fantastických pověstí a legend, o níž bylo napsáno již několik knih na Západě i na Východě a natočen úspěšný film. Tajemný dr. Sorge se zcela vymyká běžnému pojmu vyzvědač a špión. Autor se pokusil nastínit neobyčejný život tohoto špičkového agenta a kde fakta nestačila dotvořil děj pomocí fantazie.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1972 , SvobodaOriginální název:
Человьек, длйа которого нье было тайн, 1965
více info...
Přidat komentář
Docela zajímavá kniha o životě a aktivitách sovětského agenta v japonském týle za dob druhé světové války. O jeho nenápadném shromažďování informací je radost číst, přestože, jak kniha zmiňuje, na ně v klíčový moment nebyl brán zřetel.
Samozřejmě, vzhledem k době vydání musí člověk přetrpět dobové rudé fráze o mírumilovnosti, pokrokovosti a prosperitě komunismu (na rozdíl od různých barbarských a reakčních frakcí).
Zajímavý příběh důmyslných praktik špiona který dokázal informovat ruské špičky o plánovaných útocích ze strany Číny v kooperaci s nacistickým Německem. Bohužel Stalin tyto zprávy bagatelizoval. Každý agent je po čase odhalen a tak končí i tento příběh.
Velice pěkná knížka o ruském špionu působícímu za druhé světové války v Japonsku. S hlavním hrdinou se hned sžijete a v knížce jsou i skutečné dobové fotografie. Doporučuji !
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) Japonsko historie, dějiny špionáž autobiografické prvky Sovětský svaz literatura faktuAutorovy další knížky
1960 | Pavouci. Díl 1 |
1975 | Přísně tajné, v nebezpečí znič |
1972 | Tajemný dr. Sorge |
1963 | Pavouci. Díl 2 |
1974 | Případ Alta |
Velmi dobrá kniha, kde kromě aktivit Dr. Sorge a jeho skupiny Ramsey se seznámíme s politickou situací v tehdejším Japonsku , Číně. Hegemonie Japonska byla zjevná už za vlády císaře Meidži koncem 19. století, prohlásil že národ Jamato může začít s dobýváním světa až po dobytí Číny, Koreji, Ruska, Japonci považovali Evropu za poloostrov Asie. Vytvořením loutkové státu Mandžusko v roce 1932 začala jejich invaze v Asii. Setkáme se v knize také se japonským záškodníkem, superšpionem Kendži Doihara, který vyprovokoval invazi do Mandžuska , operací , která vstoupila do dějin jako Mukdenský incident, předem připravená akce Doiharou. Zmínka i o ruském atamanovi Semjonovovi a komunitě bělogvardějců v Šanghaji. Několik stran věnováno krvavým bakchanálím v Nankingu , za které nesl odpovědnost japonský princ Asaku. Sorge měl i japonskou přítelkyni Hanako, s kterou se autor knihy setkal a čerpal z jejich vzpomínek některé informace do knihy. Stalin, tradičně nikomu nevěřící, považoval Sorgeho za kecala, který se spolčil v japonských bordelech s továrníky, Sorge varoval a poslal první depeši o napadení SSSR , Německem už 18. dubna 1940. Jak vše dopadlo je známé z historie.