Tajemství dívky s dračím tetováním
Dan Burstein , Arne J. De Keijzer , John-Henri Holmberg
Proč je postava Lisbeth Salanderové tak výjimečná a každý si ji zapamatuje? Co na smrti Stiega Larssona jsou jen spekulace a co skutečnost? Jaké změny se dějí v překladech Larssonových knih po jeho smrti a proč? Jak měla vypadat čtvrtá kniha série? Dochovaly se nějaké poznámky k tomu, kam se měla celá série, původně plánovaná jako desetidílná, vlastně ubírat? Měli jsme se potkat s Lisbethiným dvojčetem Camillou? Poskytla Lisbeth novou definici feminismu? Jak dopadnou boje mezi Larssonovými dědici? A kdo patří mezi nejslibnější pokračovatele tohoto významného spisovatele? To všechno a mnohem víc řeší kniha trojice autorů, kteří se rozhodli, že zmapují svět Stiega Larssona tak jako nikdo předtím. Dan Burstein, Arne de Keijzer a John-Henri Holmberg shromáždili množství pronikavých komentářů a podnětných rozhovorů, které odhalují, kolik toho knihy Stiega Larssona mají společného s jeho vlastním životem. Jeden z autorů, John-Henri Holmberg, byl po několik desetiletí Stiegovým přítelem. Díky tomu se o autorovi knih, které dobyly svět, dozvídáme víc, než jsme kdy mohli doufat.... celý text
Literatura naučná O literatuře
Vydáno: 2012 , HostOriginální název:
The Tattooed Girl, 2011
více info...
Přidat komentář
Čtivá a velmi slušná kniha, která poskytuje jiný náhled na trilogii Milenium a prakticky naláká k jejímu dalšímu přečtení, tentokráte už trošku "hlubšímu" a analytičtějšímu. Je moc fajn, že autoři tu velmi stručně a přitom jasně podají Larssonův životopis a odhalí motivace, které při psaní knih měl a je až fascinující, jak moc paralel bylo v životě jeho a jím vymyšlených postav a jak se vlastně dá věčně text zkoumat z různých hledisek. Oceňuji také, že je tu Švédsko popsáno věcně, částečně je demytizováno jakožto spravedlivý sociální stát, přesto ale z knihy nečiší nějaká prvoplánová kritika některých tamních zákonů, takže čtenář si může udělat vlastní názor a přemýšlet, co je dobré a co tak úplně ne. K nejlepším částem knihy patří jednak upozornění na naprosto odfláknutý anglický překlad, který zcela měnil vyznění některých dialogů a událostí a jednak to, že se autorům podařilo i přes fakt, že Larsson prokazatelně zemřel na infarkt, snad v každém probudit hlodavého červíčka pochybností a konspiračních teorií, že to vlastně mohlo být jinak a okolo jeho smrti existuje až moc podezřelých náhod. Vytknout ale musím možná zbytečné množství rozhovorů s jinými severskými autory, které mi nepřišly až tak objevné a důležité, protože vlastně nejsou o Larssonovi, ale o těch autorech samotných. Trošku vadí i to, že některé informace se tu opakují, což je ale dáno kompilačním stylem psaní, takže se to dá odpustit. Pro všechny, kterým Milenium učarovalo, by tohle měl být takový příjemný dozvuk a trochu jiný než subjektivní náhled. 70%
Kniha plná postřehů a zajímavostí nejen o Milléniu, ale také ze života samotného Larssona, který už bohužel nenapíše víc tak skvělých knih.
Záhada jménem Milénium
Trilogie Milénium uchvátila knižní svět a možná i proto se na trhu objevila kniha, která odpovídá na otázky týkající se právě tohoto díla.
Na jaké otázky tedy vlastně kniha odpovídá? Zde je jejich malý výčet:
Co na smrti Stiega Larssona je pravda a co jen spekulace?
Jak by vypadal čtvrtý díl Milénia?
Poskytla Lisbeth Salanderová novou definici feminismu?
Jaké změny se dějí v překladu knih po autorově smrti a proč?
Kdo patří mezi nejslibnější pokračovatele Stiega Larssona?
Pokud vás zajímá trilogie Milénium, a to už z jakéhokoliv hlediska, rozhodně si tuto knihu přečtěte. Díky ní totiž uvidíte Milénium v úplně jiné perspektivě. Čtením této knihy nahlédnete pod roucho tajemství skvělé trilogie a zjistíte, že obsahuje plno odkazů na autorův život a na jeho osobnost a že je vlastně plná unikátních detailů, kterých jste si třeba při čtení ani nevšimli.
Řekl bych, že tato severská detektivka měla nakonec příběhy tři. Prvním je samotná trilogie Milénium, druhým příběhem jsou právě ony odpovědi na otázky kupříkladu výše vypsané, ale i na jiné otázky a poslední třetí příběh je boj o odkaz autora a jeho komercializace. Kniha jako taková je z velké části psaná formou rozhovoru a nabízí i doprovodný obrazový materiál. Jen je na škodu, že fotky v knize jsou černobílé.
Komu bych tedy tuto knihu doporučil? Samozřejmě těm, kteří četli trilogii Milénium nebo se zajímají o autora tohoto knižního skvostu.