Tajemství hladiny

Tajemství hladiny
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34178/tajemstvi-hladiny-Y8R-34178.jpg 4 6 6

Hermeneutika živého Anton Markoš, docent Přírodovědecké fakulty UK, ve své práci mapuje vědecké úsilí o pochopení fenoménu života. Při zkoumání života proti sobě stojí na jedné straně experimentální vědy, které hledají jednoduché zákonitosti na pozadí různorodosti jevů, a na straně druhé vědy humanitní, které na podobné ambice z velké části rezignovaly a vnímají jedinečnost a historickou podmíněnost kulturních projevů, včetně samotného poznání. Historicky je dnešní biologie spíše vědou experimentální. Živá bytost se však formuje jako entita historická, je produktem miliardy let trvající evoluce, a potomkem nepřerušené linie předků, kteří jí odkázali svou zkušenost jednak genetickým zápisem (DNA), jednak pravidly, jak tento zápis využívat. Z toho pramení některé paradoxy i výzva pro současnou biologii. Je čtení genetického zápisu strojovým dekódováním, nebo je čtením v pravém smyslu slova? 2. vydání... celý text

Přidat komentář

TGC
15.12.2024 3.5 z 5

Šíří záběru impresivní, sílou argumentů a jejich podpory slabší. Alternativní pohled na biologii a evoluci, který - ač psán dobře - mě nepřesvědčil.

yennda
17.10.2017 3 z 5

Na pomezí biologie, filosofie, filosofie vědy, života,… Autor v oddělených kapitolách uvádí různé biologické školy a přístupy, které mohou sloužit jako inspirace pro současnou biologii, pro lepší, celistvější vnímání života. Sám je zastáncem hermeneutického vnímání života. Mnohdy však balancuje nejen na hraně biologie/filosofie, ale taky věda/pavěda, což se dá zjistit až podle dohledání si citovaných autorů. Jeho pojetí života a zřejmě hlavní životní vlastnosti-možnosti rozhodování, je nesmírně vágní, kdy není patrno, jestli ji autor považuje za čistě fyzikální (vědeckou) vlastnost velmi složitých systémů anebo metafyziku zahalenou tajemstvím, díky níž na biologii nelze aplikovat redukcionistický přístup. Každopádně ale skvělý úvod do ohromné šíře biologického myšlení.