Tajemství pražských klášterů: Hrad a Hradčany

Tajemství pražských klášterů: Hrad a Hradčany
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481138/bmid_tajemstvi-prazskych-klasteru-hrad-a-3ff-481138.jpg 3 9 9

Přijměte pozvání na místa, kde se po staletí odehrávaly jevy nevšední až zázračné; vypravíme se do areálů okrášlených vynikajícími architekty a umělci, kam míří poutníci zblízka i zdaleka, kde modlitba střídá obdivuhodné počiny… Přijměte pozvání do čtveřice pražských klášterů na Hradě a Hradčanech. Každý z nich nabízí úchvatné příběhy, okamžiky triumfů i ponížení, tajemná a neprobádaná zákoutí… Stejně jako celou paletu půvabů, za něž vděčíme architektům a stavitelům, sochařům, malířům, šikovným mistrům svého řemesla a v neposlední řadě sestrám či bratřím, kteří v nich sídlili či dodnes sídlí. Vydejme se za tajemstvím a krásou kláštera benediktinek u baziliky sv. Jiří, bosých karmelitek u kostela sv. Benedikta, kapucínů u kostela Panny Marie Andělské se sousední Loretou a nakonec voršilek u kostela sv. Jana Nepomuckého. Autor o knize říká: „Předsevzetí, že se budu coby píšící cestovatel a milovník historie, architektury a umění věnovat klášterům, ve mně zrálo dlouho. K činu jsem přikročil poté, co jsme s kolegou a přítelem Otomarem Dvořákem dopsali knihu Krajinou Karla IV. (aneb S Otcem vlasti Prahou, Čechami a Moravou). Při práci na ní ještě zesílilo mé povědomí o tom, jak zásadní roli kláštery hrály v rozvoji umění, vzdělanosti, ale i hospodářství, státní správy a kultivace území – čehož si byl tento císař a král dobře vědom, a proto je zakládal a všemožně podporoval. Můj prvotní záměr se týkal Prahy; zdejší kláštery jsem hodlal popsat ve dvou knihách, věnovaných levému a pravému břehu Vltavy. Začátek jsem si stanovil v centru české státnosti – na Hradě – a současně u našeho nejstaršího kláštera, Svatojiřského. Jakmile jsem se však ponořil do studia pramenů a shromažďování podkladů a přibral několik klášterů v okolí, bylo mi jasné, že kniha popisující celou levobřežní Prahu by příliš nabyla na objemu. Po zralé úvaze jsem se tudíž rozhodl věnovat tento svazek čtveřici klášterů na Hradě a Hradčanech. Pravda, dočítáme se o nich leckde – z pohledu jednou historických událostí, jindy architektury, umění a uměleckých řemesel, pak zase církevních dějin a řádového života… Prostudoval jsem dlouhou řadu pramenů a pokusil se propojit jednotlivé aspekty v textu, který má být nejen obsažný a komplexní, ale také čtivý. A přidal jsem pohled svůj: jak vidím kláštery a jejich svatyně očima okouzleného poutníka, který v úžasu hledí na veliká díla, stvořená stovkami proslulých umělců i bezejmenných mistrů, a váží si toho, co nám řehole zanechaly.“... celý text

Přidat komentář

Bakana
09.12.2022 3 z 5

Na jednu stranu je skvělé, když má člověk takový koníček, že na dané téma dokáže napsat knihu. To smekám, je vidět, že autor se klášterům opravdu velmi podrobně věnoval a strávil v nich a jejich zkoumáním spoustu času.
Na druhou stranu mě rušilo, jak do knihy autor vkládá své vlastní názory na věc. Ano, souhlasím, je strašné, jak se komunisté dokázali podepsat na památkách, které tu stojí stovky let, ale o jakou literaturu se autor pokoušel? Buďto to měla být odborná monografie, a pak by se měl podobných citových zabarvení zprostit, nebo je to populárně naučná kniha, a na tu byl obsah až moc podrobný a odborný.
Takže co to mělo být?

cérka
26.06.2022 4 z 5

Na knihu mě upozornil manžel, který už pochopil mou vášeň pro historii, poté co vyslechl rozhovor s autorem. Trochu mě vyděsily zdejší komentáře, nicméně mě neodradily ;).

Autor se pokusil přiblížit historii budov v kontextu s historií jejich obyvatel a myslím, že se mu to celkem povedlo. Dokážu si představit procházku, s knihou v ruce, po těchto místech. Právě tehdy a tam bych všechny informace nejlépe a nejvíce vstřebala. Bohužel je mi jasné, že si při samotné četbě nejsem schopná zapamatovat všechny ty osobnosti, letopočty i události.

O samotných řádech a duchovním rozměru tady toho mohlo být řečeno více, proto hvězdičku ubírám.

Kniha mě potěšila a obohatila o spoustu nových informací. Podotýkám, že jsem věřící člověk, který si nesmírně váží lidí, kteří svůj život obětovali pro blaho jiných.


jaja1989
01.01.2022

Mám ráda historii, ale styl autora mi nesedel.
Bylo to nudne

Sidonka3
10.12.2021 3 z 5

Autor se soustředí především na architektonické stavby a stručnou historii budov než na duchovní stránku. Religionistická stránka mi tam chyběla. Čím se vyznačuje určitý řád, jak se chová, jeho myšlenkové zásady, odlišnosti od jiných řádů, jak se jeptišky a mniši oblékají, jaký mají denní rozvrh (pokud je zde zmíněn, tak třeba jen kdy jeptišky vstávají a kdy jdou spát a to je všechno), stýkají se s jinými lidmi a pokud ano, tak jakou formou a jak často? Nevím, jestli je zmíněno proč jsou Bosé karmelitky takto nazývané, když bosé nechodí? Konkrétně karmelitky mi hodně zaujaly a ráda bych věděla víc. U některých fotografií schází popisky, je tam zbořeniště, cihly, u toho jeptišky a prý dělají bohulibou činnost - chybí informace, že tou činností je pomoc s budováním nového kláštera v Drastech). Je to spíše polotovar, některé informace mi tam scházely.
Díky panu Snětivému jsem se ovšem dozvěděla o klášterech na Hradčanech a o řádech, o kterých jsem nevěděla a začala se o ně díky knize zajímat. Budu pátrat dál a další fakta si zjistím jinde.
Píše se zde o:
klášteru benediktinek u baziliky sv. Jiří, pak bosích karmelitkách u kostela sv. Benedikta, kapucínech u kostela Panny Marie Andělské se sousední Loretou a voršilkách u kostela sv. Jana Nepomuckého.