Tajemství Santa Vittorie
Robert Crichton
Vynikající román amerického autora se odehrává v Itálii v roce 1944. Tato situace se obráží v malém vinařském městečku, v jehož sklepech je ukryto přes milion lahví vína, které se německé vojsko snaží zabavit. Vinaři rozehrají velkolepou frašku, aby víno zachránili. 25-092-77
Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: 1977 , SvobodaOriginální název:
Secret of Santa Vittoria, 1966
více info...
Přidat komentář
Zvláštní kniha. Pod dojmem již zveřejněných komentářů, jsem očekával snad něco ve stylu seriálu Haló, haló, ale ono si mi to tak nezobrazilo. Určitou podobnost ve Zvonokosích bych tam našel, ale přeci jen tu jsou i dost závažné a tragické prvky. Dávám čtyři hvězdy, ale upřímně zároveň dodávám, že mi chování a některá rozhodnutí obyvatel Santa Vittorie, byla nepochopitelná a zarážející. Sám bych celé vyznění knihy pasoval spíš do tragikomična, než jen za pouhý odlehčený a s nadhledem podaný pohled na život v zapadlém italském městečku za II. světové války, kdy se pro Němce naplno ukazuje, že o tento lid se jen těžko může opírat, jako o své spojence.
Tahle kniha byla naprosto vynikající. Dlouho mě žádná kniha tak nepobavila. Groteskně napsaná, přesto na vážné téma války a obsazení italského města Santa Vittorie Němci, kteří se sem vydali za účelem zabavení vína, jehož větší část obyvatelé města schovali a Němci nenašli. Obyvatelé městečka mi úplně přirostli k srdci. Dojemné, jak je jim víno vším, celým životem a bohatstvím. Doporučuji!
Začátek knihy byl trochu rozpačitý - a je dost pravděpodobné, že pokud bych měl ve vlaku jinou četbu, asi bych tuto knihu odložil, ale postupně jsem se začetl a nelituji.
Knížku jsem četla dávno, ale pamatuji si že byla hodně dobrá. Líbilo se mi jak se obyvatelé městečka Santa Vittorie snažili před ozbrojenými okupanty ukrýt milion lahví vína. Víno bylo pro ně totiž ta nevzácnější tekutina. Rovněž filmová verze z roku 1969 je naprosto vynikající. V hlavních rolích Anthony Quinn, Anna Magnaniová a Virna Lisi. Super knížka i film.
Mně nevím proč přijde úsměvné jméno Italo Bombolini. Přijde legrační i Italům?
Na knížce mě trochu zarazilo, jak se z nezáživného popisu, to na začátku, plynule přelévá do frašky nebo grotesky, aby tu a tam zesmutnila do realistického válečného dramatu, mezi tím však většinou trvá kocourkovská groteska.
Občas vysvitne lidová moudrost, třeba o tom, že když se zbabělost dělá poctivě, jde ji i obdivovat a zklamán proto není ani milovník různě hluboké filozofie.
Anotace nelže - je to výborný román.