Tajemství ztraceného tábora

Tajemství ztraceného tábora
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/115259/tajemstvi-ztraceneho-tabora-115259.jpg 4 9 9

Prázdninové příběhy chlapců ze skautského tábora v lese pod Kamennou horou, z doby těsně před 2. světovou válkou. Skautský tábor, to není žádné prázdninové lenošení v připravených stanech, se zařízenou kuchyní a záplavou bezpracné zábavy. Tady co si člověk neudělá, to nemá, takže se táborníci občas vůbec nezastaví. Jenže to je právě ta největší zábava. A když se přidají různé hry, zkoušky a dokonce záhadný Fantom - co si může správný kluk přát o prázdninách víc?... celý text

Přidat komentář

vojtec
25.08.2020 2 z 5

Bohužel to není dobrodružný příběh, je to v podstatě vyprávěná táborová kronika. První kapitola chystáme se na tábor, druhá kapitola odjíždíme na tábor, třetí kapitola stavíme tábor atp. Sice je tam pár tajemných záhad, ale vcelku záhy je zřejmé, že je to jen nějaká hra někoho z oddílu. K tomu nemalé množství mravní a vlastenecké výchovy, včetně toho, že hoši nemají chodit za lehkými děvami. ???? Pro dnešní děti je kniha podle mě stěží použitelná. Možná by bylo zajímavější si od autora přečíst nějakou faktografickou knihu než tento pokus o beletrii, prožil velice zajímavé období skautingu těsně před 2. svět. válkou, snaha udělat z vyprávění o svém oddíle román se podle mě nepodařila. Škoda.

Turlogh
21.08.2018 4 z 5

Velmi dobře napsaná kniha, zachycující věrně atmosféru skautských táborů 30. let minulého století. Zajímavé, čtivé a milé. Ano, snad tam je až příliš dokonalých skautů, ale osobně se domnívám, že skauting v období první republiky byl mnohem ryzejší a opravdovější než dnešní. Znám osobně dosti dobře několik prvorepublikových skautů, dnes již pánů v letech, vesměs kolem devadesátky a mohu potvrdit, že to jsou dodnes praví skauti, kteří mohou jít všem ostatním příkladem. Souhlasím nicméně s tím, že tiskárna si mohla dát více záležet a skutečně časté hrubky a překlepy dosti značně ruší v četbě příběhu. Nicméně, zdá se mi, že tragických osudů je v knize až příliš, (vůdci Akélovi zemřou dokonce oba synové, Petru Marešovi zahynou při autonehodě oba rodiče, apod.) Jaksi se mi to zdá až neuvěřitelné... Reakce postav v příběhu někdy nejsou úplně přesvědčivé snad občas i trochu povrchní. Zde ovšem může roli hrát čas odstupu od doby
konání tábora k sepsání knihy, a to i když předpokládám, že autor, tedy Martin, si jako správný skaut vedl svůj osobní deník a oddíl měl určitě i svoji oddílovou kroniku, možná i táborovou. Každopádně popis tábora je perfektní, příběh čtivý i když, ke konci již nepříliš napínavý. Dávám tedy čtyři hvězdy, skauti, kteří si chtějí přečíst jak má vypadat správný tábor od A do Z si mohou ještě půl hvězdy v hodnocení přidat.


Isew
12.11.2016 5 z 5

Z celé knížky na mě dýchala atmosféra pohody, přátelství a krásné přírody. A je mi jedno, pokud si někdo myslí, že je to naivní. Myslím, že když se k sobě děti i dospělí chovají slušně, bez hrubostí, tak to naivní není. A snaha napodobit Foglara? Copak Foglar jediný měl patent na psaní o skautech? Kniha odráží dobu i skutečný život. Smrt, vizi budoucích koncentračních táborů, problematiku šikany ... a na druhé straně kamarádství, čestnost a slušnost. Myslím, že i současným dětem má tato knížka co nabídnout.
Výtku mám k chybám v textu. Překlepy, dokonce hrubky. Pokud se mají učit děti český jazyk čtením, tak tady toho pochytí hodně špatného.
Pro minirock: Myslím, že autor je skaut Martin.

minirock
21.01.2016 4 z 5

Překvapil mě rok vydání originálu - 2001. Pan Vydra napsal tuhle knížku tedy v 82 letech, zřejmě jsou to jeho vzpomínky na skautský tábor na kterém jako kluk byl. Docela by mě zajímalo pod kterou přezdívkou se skrývá. Pochybuji ale, že by dnešní kluky tohle čtení nějak moc zaujalo, je příliš naivní a uhlazené, všichni hoši jsou čestní, slušní, pilní, pravdomluvní atd. Je tu možná snaha napodobit foglarovky, do těch to má ale dost daleko.