Tajná zbraň na Ussuri: Záhady sovětsko-čínského konfliktu z března 1969

Tajná zbraň na Ussuri: Záhady sovětsko-čínského konfliktu z března 1969
https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35136/bmid_tajna-zbran-na-ussuri-zahady-sovets-cVY-35136.jpg 4 16 16

Co se vlastně odehrálo na ostrově Damanskij uprostřed řeky Ussuri? Proč se tento kousek země o rozloze menší než čtvereční kilometr stal předmětem lítých bojů, které hrozily přerůst ve velkou válku dvou jaderných mocností? Je pravdou, že sovětští vojáci použili proti čínským tajnou zbraň, která doslova vypařila - podle některých odhadů - až na 6000 čínských bojovníků i s jejich technikou, děly, minomety a skladišti zbraní? A proč se vůbec sváděly bitvy o tak malý kousek země, když sovětsko-čínské hranice měřily tehdy téměř 6400 kilometrů a Číňané uplatňovali nárok na více než milion čtverečních kilometrů sovětského Dálného Východu? V novém svazku Edice Magnetka autor nejen rekonstruuje tehdejší události, ale na základě dokumentů odtajněných v souvislosti se 40. výročím tohoto konfliktu podrobně popisuje, o jakou zbraň se jednalo. V té době byla skutečně tajná a poprvé byla použita právě na řece Ussuri.... celý text

Přidat komentář

Adapa
31.10.2024 4 z 5

Tenká knížečka, která má téměř záhadologický název a také anotace svádí k tomu, že Sověti u řeky Ussuri použili tajnou zbraň proti Číňanům. Ale už na prvních stránkách je odhaleno, že nic takového nebylo možné a jedná se o krátkou seriozní knížku.

Pan Syruček ve stručnosti rozepíše historii rusko-čínských vztahů, popíše řeku Ussuri, krajinu a já se chytám za hlavu. Mám ve zvyku u čtení podobných knížek googlovat, toulat se na google mapách a číst u toho wikipedii. A právě srovnání této knížky a wikipedie mě překvapilo. Pan Syruček vydal knihu v roce 2010 a na wikipedii existuje několik článků z roku 2008 od různých autorů, které pan Syruček použil ve své práci, někdy doslova opsal celý odstavec aniž by změnil jediné písmeno. Toto mě docela překvapilo.

Pan Syruček se věnuje podrobně vztahu mezi čínskými a sovětskými komunisty, vysvětluje čínský pocit ukřivděnosti a pak přechází k válčení o naprosto nevýznamný ostrov Damanskij na řece Ussuri. Zapomenutý konflikt, který málem přešel v otevřenou válku. Sověti ostrov uhájili, roky běžely a v roce 1991 ho podpisem jednoho papíru předali Číně.

Slavomír53
27.12.2022 4 z 5

Ešte pred rokom 2010, keď kniha vyšla, som o tom vyparení sa čínskych vojakov počul v domove dôchodcov, nebola to teda úplne neznáma záležitosť. Rozhodne je ale dobre, že sa pán Syruček podujal na napísanie tejto knihy a uvádza mnohé opakujúce sa mylné predstavy na pravú mieru.


hnatlubo
03.06.2019 3 z 5

Dobře napsáno, ale kniha se věnuje spíše politice, nikoliv samotné zbrani. Z tohoto pohledu je název zavádějící. To však nijak nesnižuje kvalitu díla.

Finn123
13.06.2016 4 z 5

Zajímavý pohled na polozapomenuté události. Většinou po čase zjistíme ,že pravda byla utajována a médii překroucena .Důvody byly a jsou úplně jiné, než si člověk představuje. Ovšem většinou se za vším skrývá politika ,případně peníze .Platí to o tehdejší době i o dnešní.
Autor jako zahraniční zpravodaj a zcestovalý novinář přesní ví o čem a jak píše.Literatura faktu je jeho specialita.

Štítky knihy

Čína války Sovětský svaz pohraničí tajné zbraně rok 1969 fakta a mýty

Autorovy další knížky

Milan Syruček
česká, 1932
2008  54%Banderovci - hrdinové nebo bandité?
2010  70%Tajná zbraň na Ussuri: Záhady sovětsko-čínského konfliktu z března 1969
2015  68%Rusko-ukrajinské vztahy
2007  77%V zajetí džungle: Nejdelší válka 20. století
2014  72%Záhady brdských lesů