Tajné dějiny světa
Jonathan Black (p)
Alternativní výklad dějin lidstva podle esoterické tradice. Autor představuje dějiny světa v podobě, v jaké je uchovávaly a předávaly tajné společnosti. Seznamuje s poznáním, kterého se zasvěcencům dostalo prostřednictvím speciálních duchovních technik vyvolávajících změněné stavy vědomí. Na scénu uvádí množství legendárních postav i historických osobností, které v různých obdobích lidských dějin rozvíjely esoterickou tradici. Počátky světa, stvoření člověka, mytologie nejstarších civilizací a kultur, templáři, svobodní zednáři, rozenkruciáni, okultismus - to je jen nejstručnější výběr z ohromujícího množství témat, která autor, zabývající se mj. vydáváním knih s duchovní tematikou, zvládl v obsáhlé publikaci pojednat. Jako červená nit se celým textem vine autorovo přesvědčení, že tradiční, racionální vědecký přístup k dějinám neumožňuje odhalit jejich pravý smysl.... celý text
Esoterika, astrologie, okultismus
Vydáno: 2009 , ArgoOriginální název:
The secret history of the world, 2007
více info...
Přidat komentář
Za mě zajímavý pohled na světové dějiny, je na tom něco pravdy, možná ano, možná ne, ale čtení je to zábavné, dobře napsané, informace přidávány postupně, zajímavá knížka.
No, je to hodně ulítlé pojetí, ale proč ne. Nicméně je to skvělý pramen různých duchovních učení, směrů a postav celé historie lidstva, vhodných pro další studium mystiky. A ilustrace jsou vskutku nádherné. Tak jen do toho, rozšiřte si obzory a najděte si svoji cestu!
Nechápu, jak jsem mohl tuto knihu dočíst do půlky. Asi jen proto, že jsem čekal, že konečně se Black, tedy Booth, rozjede a opustí ty neskutečné žvásty. Už jen to, že kniha začíná tím (jak si matně vzpomínám), že někdo mu v nějakém knihkupectví či kde, chtěl sdělit tajemství o tom, jak jsme se skutečně vyvíjeli. Následovaly žvásty o jakémsi duchovním třetím oku. Vím, že můj komentář je trochu kostrbatý a neucelený (podobně jako kniha samotná), četl jsem Tajné "dějiny" světa asi před třemi lety a od té doby funguje jako podložka regálu v knihovně. Lepší využití nezná. Pokud se chcete dozvědět něco o podvědomí civilizace a lidstva, raději se uchylte k Jungovi nebo k fantastickému Josephu Campbellovi.
Pokud budete k Blackově knize přistupovat jako k literatuře fikce a ne faktu, za kterou se pokládá, pak to může být ještě relativně snesitelné čtení.
Kniha neodpovídá mému světonázoru, nicméně člověk má být schopen vyklouznout ze svého obvyklého pojetí... Shledal jsem ji poměrně zajímavou, byť občas nudnou. Ale spoustou fakt a závěrů nezavrhnutelnou.