Tango na pláních
Robert James Waller
Na pláních v siouxských rezervacích se tyčí ztichlé vrchy. V umírajících městečkách se prohání vítr. A s větrem se nese tango hrané na harmoniku, dunění osamělého bubnu a vzdálený křik bojovníka. Vítr přináší i vůni starých kožených sedel, santalového dřeva a kouře dávných obřadních ohňů. Do městečka Salamander přijíždí Carlisle McMillan (syn Roberta Kincaida, jedné z hlavních postav Madisonských mostů), tulák a tesař, který hledá klid, daleko od ruchu civilizace. Znechucený velkoměstským životem koupí u tajemného, magického Vlčího kopce malý domek a začne ho opravovat, aby tak vzdal poctu muži, který ho naučil řemeslu. S domem přestavuje i svůj život. Nachází tu dvě zajímavé ženy - Gally Deverauxovou, která je vdaná, pracuje v místní restauraci a touží po něčem víc, a Susannu Benteenovou, která se v městečku objevila z nejasných důvodů a lidé v ní vidí čarodějnici. Do pokojného života, který tu Carlisle vede, však zanedlouho zasáhnou plány na výstavbu dálnice přímo přes jeho pozemek. Většinu zdejších lidí těší představa, že s větším provozem Salamander opět ožije, ale Carlisle bojuje za záchranu svého domu i ohrožených ptáků, kteří na kopci žijí. Brzy se však bude muset rozhodnout, zda by neměl vzít lásku, kterou tu nalezl, a jít hledat svůj klidný kousek světa někam jinam... Hořkosladký romantický příběh v nejlepší tradici Madisonských mostů, příběh člověka, který navždy změnil jedno město a ono změnilo jeho.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2006 , Ikar (ČR)Originální název:
High plains tango, 2006
více info...
Přidat komentář
Po letech jsem se pustila do již čtených knih a knihy R. J. Wallera rozhodně nemohu vynechat. Stále mi připadají úchvatné. Miluju je všechny, protože všechny jsou propojené a ve všech je víc než jen prostý příběh.
Tango na pláních je ale rozhodně jiná kniha než Madisonské mosty. Děj je komplikovanější i když rozhodně "Wallerovský", takže tam nechybí přesah, tajemná žena, závan dávných věků a věčný boj s konzumem a postupující "civilizací". Navíc je tato kniha až strašně moc současná. Také bych bojovala s dálnicí, protože na tom, kudy ji chtějí vést, něco hrozně smrdí. Bohužel nejsem Carlisle.
"Dálnice, sídliště, rychle stavěné domy, restaurace rychlého občerstvení, nákupní centra plná nesmyslů, které ve skutečnosti nikdo z nás nepotřebuje... Kdosi nás přesvědčil, že víc znamená líp, ale nikdo už neříká, čeho víc. Prostě jenom víc. Víc je líp, protože míň je hůř."
Tahle kniha mě doslova mučila. Vybrala jsem si jí z důvodu, že od spisovatele mám ráda Madisonské mosty a chtěla jsem po napínavém thrilleru něco odlehčeného, nějakou romantiku. Již od začátku je jasné s kým hlavní postava skončí, ale žádného Sparkse nečekejte. Spisovatel se až příliš věnuje detailům kolem než postavám a příběhu. 15 stránek jen o tom jak staví dům ze dřeva, 150 stránek pouze o stavění dálnice a boji proti ní, naprosto nezáživné a nedůležité. Kniha, která by vůbec nemusela vzniknout.
Moc ráda bych dala vyšší hodnocení, protože tento příběh má svoje poslání pro nás všechny. Škoda, že autor se nedržel zásady, že méně je často více a zapletl se do politických machinací mocných tohoto světa. Mohla to být krásná romantika se vším co si můžeme přát, už proto, že Carlisle McMillan je muž o kterém sní mnoho žen.
Romantický příběh s krásnou atmosférou pro ty, kdo znají Madisonské mosty. Hlavní hrdina je syn Roberta Kincaida. Pro ostatní to možná nemá to pravé kouzlo.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2008 | Madisonské mosty |
2003 | Prach tisíce cest |
2006 | Tango na pláních |
1996 | Pomalý valčík v Cedar Bend |
1996 | Volání dálek |
Tango na pláních je příběh Carlisle McMillana - syna Roberta Kincaida známého z Madisonských mostů. Z knihy jsem nasála atmosféru magického Vlčího kopce, kde hlavní hrdina si opravuje domeček a s ním mění i svůj život. Seznamuje se s tajemnou ženou a zároveň bojuje proti konzumu a lidem, kteří se neštítí využít téměř všechno ke komerčním účelům. Hořkosladký příběh, který stojí za přečtení.