Technologická past: Kapitál, práce a moc ve věku automatizace

Technologická past: Kapitál, práce a moc ve věku automatizace
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476760/bmid_technologicka-past-kapital-prace-a--xiJ-476760.png 3 5 5

Vynálezy můžou být pro lidstvo požehnáním. A pro člověka katastrofou. V roce 2013 všechna světová média vydala zprávu o závěrech odborného článku — téměř polovinu současných pracovních pozic prý může nahradit umělá inteligence. Z automatizace se od té doby stalo jedno z hlavních společenských i politických témat. Robotizaci se dál věnuje i jeden z autorů původního článku, ekonom Carl Benedikt Frey. Namísto nejisté budoucnosti však Frey studuje minulost. Podle něj se před lidstvem totiž odvíjí až příliš známý scénář: není to poprvé, co technologie zřejmě od základu promění lidskou společnost. Je sice pravděpodobné, že v dlouhodobém horizontu a dostatečném odstupu bude lidstvo z automatizace profitovat, stejně jako tomu bylo v případě technologií průmyslové revoluce. Ta ovšem byla z perspektivy většiny tehdejších lidí katastrofou: radikálně se zhoršila životní úroveň i mocenské vztahy, což vyústilo v mnohá politická zemětřesení. Automatizované budoucnosti se podle Freye nevyhneme — můžeme však výrazně ovlivnit, jak bude vypadat.... celý text

Přidat komentář

los
30.05.2022 2 z 5

vizuálně vypadá kniha moc pěkně, ale obsah dost pokulhává: z 540 stran zabírají referenční texty 140 (jen úspornější sazba by je minimálně o třetinu srazila), 400 stran chronologicky řazeného výkladu o historii technologií, inovací, o průmyslových revolucích, mechanizaci a automatizaci ve výrobě a o nástupu experimentů a prvních výsledků UI je sice bohatě zdrojováno a odborně podloženo, ale až nesnesitelně často jsou tytéž informace znovu a znovu opakovány, jak dětská říkanka pořád dokola, takže ve výsledku aby čtenář vyzobával minimum informací v hromadách hlušiny; celkově je výklad velmi nevyvážený: do 18. století autor alespoň výběrově reflektuje světový vývoj, ale se vznikem USA už se věnuje výhradně hospodářské situaci angloamerického prostředí

no a překladatel by si taky mohl odpustit ty "hrdla lahve" a naučit se překládat metafory

8422
06.03.2022 4 z 5

Když v devatenáctém století probíhala velká průmyslová revoluce, začaly stroje nahrazovat práci dělníků. Ti se začali bouřit a stroje rozbíjet. Jednou z možností byla regulace pokroku. Jaké byly její důsledky?
Po zavedení elektrického osvětlení v New Yorku přišlo o práci šest tisíc lampářů. Zajímavé na tom je, že nikoho nenapadlo, aby šel rozbíjet žárovky. Proč?
Prezident Trump sliboval voličům, že vrátí Americe zase práci, že uvalí cla na dovoz a opět naplní továrny proletariátem. Proč se mu to nepodařilo?
Proč zmizely některé profese? Kam vede automatizace a robotizace? Jakmile se rozšíří využití autonomních automobilů, přijde o práci několik milionů profesionálních řidičů. V USA je to jedno z nejčastějších povolání. Profese řidič zmizí ze světa stejně jako lampář, spojovatelka, výhybkář a další. Jsme na to připraveni?
Tohle není kniha, která baví, ale učí. Některé technické objevy práci ubírají a některé zase naopak vytváří možnosti dalšího rozvoje. V tomto měnícím se světě obstojí společnost, která se umí vzdělávat.
Byl jsem rád, že jsem měl možnost si knihu přečíst


Autorovy knížky

2021  64%Technologická past: Kapitál, práce a moc ve věku automatizace