Temná strana národních států: Etnické čistky v moderní Evropě
Philipp Ther
V knize Temná strana národních států se autor věnuje etnickým čistkám a vyhnáním v Evropě ve 20. století. Stranou přitom ponechává problematiku holocaustu, která podle jeho názoru představuje zcela specifický a svébytný způsob rasově zdůvodňovaných čistek. Srovnávacím způsobem analyzuje vyhánění a etnické čistky před první světovou válkou, resp. těsně po ní, meziválečný status quo, v němž byla vedena napříč evropskými státy debata o ochraně národnostních menšin. Velkou kapitolu představují návrh na řešení národnostních otázek na konci druhé světové války, resp. vyhnání Němců z Polska a Československa. Stranou však neponechává ani vyhánění a transfery obyvatelstva v Sovětském svazu po celé období jeho existence. Své zkoumání problému pak dovádí až do konce 20. věku v souvislosti s válkami v bývalé Jugoslávii, přičemž nalézá velké paralely těmito etnickými čistkami a etnickými čistkami na Balkáně v první polovině minulého století.... celý text
Literatura naučná Historie Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: 2017 , ArgoOriginální název:
Die dunkle Seite der Nationalstaaten: „Ethnische Säuberungen“ im modernen Europa, 2011
více info...
Přidat komentář
Rozhodně dobrá kniha, která nám připomene, co se vše může stát, když se hranice států vytyčují podle pravítka na mapě. Jedním velkým nedostatkem knihy je, že postrádá mapy. Popisovat etnické problémy a lokality bez doplňujícíhc map, zvlášť pro menší lokality je nešvar; když čtu knihu opravdu nechci "googlit" o jaké oblasti pojednává, i když mlhavě tu představu mám. A věřte tomu nebo ne, některé podrobné mapy ani nenajdete nebo v takovém měřítku, že vám stejně nic neřeknou. A jeden malý spoiler, ač se autor snažil být objektivní, tak od určité části začnete přemýšlet o jeho původu a nebudete se mýlit.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2017 | Temná strana národních států: Etnické čistky v moderní Evropě |
2016 | Nový pořádek na starém kontinentě |
2022 | Jiný konec dějin: Eseje o velké transformaci po roce 1989 |
2008 | Národní divadlo v kontextu evropských operních dějin |
Kniha, která patří do každé knihovny. Je tristní, jak málo a povšechně se o daném tématu mluví. Všichni víme, že etnické čistky a genocidy proběhly či probíhají. Ale když je s nimi člověk konfrontován najednou, zdá se idea národního státu jako jeden z nejhorších nápadů moderní doby. Kniha nepoukazuje jen na katastrofální dopad kreslení hranic států podle statistik a od oka, ale také na nebezpečnost představy, že stát má být tvořen jediným národem a že zdrojem problémů jsou menšiny. Autor na důkazech a věcně popisuje, jak snadno lze tuto myšlenku zneužít politickými elitami k tomu, aby se udržely u moci za cenu masového násilí, které se nám retrospektivně jeví jako nepochopitelné a spontánní. To je bohužel až příliš aktuální.
Je to děsivé čtení, když člověk vidí ta nepředstavitelná čísla, čísla reprezentující lidské bytosti okradené o domov, mnohdy veškerý majetek a nezřídka i zdraví či o život. Přesto je kniha co do důsledku ke čtenáři vlídná a pokud popisuje spáchaná zvěrstva, pak jen povšechně. Nikoli snad proto, že by se tomu autor chtěl vyhnout, jeho záměrem je nicméně hledat příčiny a následky etnických čistek, jejich širší souvislosti spíše než podávat přesný popis jednotlivých zločinů. I díky tomu je kniha přiměřeně dlouhá, ačkoli je co do obsahu takřka vyčerpávající.
Musím zvlášť ocenit autorovu neuvěřitelnou objektivitu. Jeho národnost jsem znala od začátku a skutečně netuším, v čem konkrétně by měl být ne zcela objektivní. Podle mě je tomu zcela opačně. Musím nicméně souhlasit, že mapy v knize zoufale chybí.