Ten, kdo stojí v koutě

Ten, kdo stojí v koutě
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289223/bmid_ten-kdo-stoji-v-koute-ES4-289223.jpg 4 3040 3040

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskeho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše - máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se Chboskemu podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze. 2. vydání... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Brio

The Perks of Being a Wallflower, 1999

Slovanka
05.02.2019 4 z 5

Trochu závidím Charliemu jeho schopnost vnímat všechno kolem sebe do hloubky, ale také tu radost, když člověk prožívá věci poprvé a jsou úžasné, protože právě v té chvíli se cítí "nekonečně", byť jenom když narazí na vhodnou píseň při jízdě autem. Střední škola bývá takových okamžiků plná a někdy se člověku po těch chvílích zasteskne, zvláště když chytne knihu do ruky a už má střední za sebou.
Kniha je parádní, ale jde vidět, že je napsaná před dvaceti lety, a proto může film působit o něco realističtěji.
V originálu (angl.) jde o lehké čtení, takže mohu jen doporučit i pro méně zdatné čtenáře.

lucianah
04.02.2019 5 z 5

Naprostá srdcovka a jedna z nejoblíběnějších knih, která mě přivedla k dalším, které stojí za to si přečíst.

stolind
02.02.2019 4 z 5

Spousta písniček, slov,poezie a úryvků k zamyšlení. Knížka ve mě něco zanechala, jen nevím jak to popsat.

Ana72154
27.01.2019 4 z 5

Knihu jsem četla už před dvěma roky. Tehdy jsem ji nedočetla, teď se mi to povedlo. Charlie mi přijde strašně citlivý, když pořád brečí a nechá druhé za sebe rozhodovat. Na jednu stranu je to logické, když si prošel tím čím si prošel, ale na druhou stranu se měl rozhodovat sám za sebe a ne aby mu někdo radil, co má dělat.

martinasudová
10.01.2019 3 z 5

Tak pořád nějak nevím, na jednu stranu mi přijde hlavní hrdina neuvěřitelně naivní, na druhou dosti otrlý. Některé pasáže se mi četli skvěle, některé jsem měla chuť přeskočit. Jako celek za mě průměr.

Brambor16
07.01.2019 5 z 5

Úžasná. Myslela jsem si, že když jsem viděla film tak mě kniha nebude bavit ale jako vždy je to ještě lepší. Miluju Charlieho a jeho kamarády. Je to skvělá kniha a má svou myšlenku a hloubku. Těším se až se k ní znovu vrátím.

KnihomolkaMari
03.01.2019 5 z 5

Tato kniha má hloubku, mnoho zajímavých myšlenek a je natolik reálná až jsem chvílemi měla pocit, že Charlie jsem já. Neskutečná, nádherná ale i svým způsobem smutná kniha!

BeyondHorizon
02.01.2019 1 z 5

Abych byla upřímná, tohle bylo pro mě docela zklamání. Obecně si zachovávám odstup od populárních knih, protože vím, jak to končí, ale tentokrát jsem tomu dala šanci. Název samotný mě zaujal.
Řekla bych, že je kniha populární hlavně proto, že je napsána pro ty z nás, kteří se k Charliemu dokáží přirovnat. I když se kousek po kousku měním, pořád jsem z větší části velmi pasivní a nekonfliktní člověk, který je radši sám a myslím, že jím taky zůstanu. Tato kniha má být pozitivním vlivem a ukázat, že přece jen je lepší se do toho života trochu zapojovat. To je hezké a já naprosto chápu o co se autor snaží, ale to provedení a styl psaní je otřesný.
Za prvé, ten cringe, jakým jsou dialogy i monology, je téměř nesnesitelný. Já vím, že to má být melancholické a někdy i naschvál klišé, ale jak je to podané... to mi prostě fakt nevyhovuje. Působí to na mě moc jednoduše.
Za druhé, tahle kniha je neuvěřitelně nudná. I scény, které by mohly být poměrně zajímavé, ve mně nic nevyvolaly. Žádné emoce.
Přiznávám se, že mi možná některé věci unikly, jelikož jsem poslouchala anglický audiobook a to ještě s velkými pauzami, ale myslím, že moje zvýšená pozornost by hodnocení knihy nezvýšila. Spíš naopak.
Chtěla jsem dát nižší hodnocení, ale konec knihy, který byl rozhodně nečekaný a zpráva, kterou nese a některé myšlenky si zaslouží alespoň tohle.

vejik
02.01.2019 5 z 5

Úžasná kniha! Poprvé přečtena před několika lety a stále se k ní ráda vracím. Snad na každé straně lze nalézt myšlenku nebo citát, který stojí za zapsání či zapamatování.

„Každý přijímá takovou lásku, jakou si podle svého názoru zaslouží.“

jahoda444
22.12.2018 3 z 5

Postavy mi byli sympatické a kniha se četla skoro sama, ale přesto mi tady něco chybělo.
Charlie byl skutečně zajímavá a milá postava, ale vadilo mi na něm, jak pořád plakal nebo jak již padlo v předešlých komentářích, tak dělal přesně to, co mu někdo řekl.
Tři hvězdičky za formu psaní a hezké, zajímavé myšlenky.

markulka
21.12.2018 4 z 5

Charlie byl opravdu velmi zajímavý charakter. Měl svou hlavu a své názory, ale radši než aby je vyslovil, napsal je do dopisu. Asi kniha nebyla nějaká bomba nebo tak, ale četla se dobře.

broskev28
09.12.2018 2 z 5

Drze beru za svůj - a to od prvního písmenka po poslední, snad mi to autorka promine - komentář AsiUrčitě. Pořád jsem tak nějak nevěděla, co mi na téhle knížečce vadí či chybí. Četla jsem v pauzách mezi kapitolami jiných knih, ale nic se nezlepšilo. A potom jsem si přečetla tenhle komentář a rázem se mi rozsvítilo. Takže moc děkuju AsiUrčitě a vám, kdo jste ještě nečetli, přeju zajímavé zážitky!

liletka_a
06.12.2018 5 z 5

Opravdu vyjímečná kniha, která mě dokázala vtáhnout během cesty tramvají, tak, že jsem skoro přejela svojí zastávku. :D Ve zvláštnosti je krása, ani nevím, co k tomu dodat. :) Stojí za přečtení.

AsiUrčitě
25.11.2018 2 z 5

Celou dobu jsem si říkala, že kniha je taková nijaká. Hlavní podíl má na tom hlavní hrdina. Charlie dělá pouze to, co mu někdo řekne. Sice má své vlastní názory, ale pokud mu někdo řekne, že by si je měl nechat pro sebe, tak to udělá, ačkoliv by rád dělal opak. Na začátku mu profesor angličtiny řekne, aby se víc zapojil mezi lidi. Tak se seznámí s Patrickem a Sam. A od té doby se řídí navíc i radami, které mu dají Patrik nebo Sam. Nesedl mi ani styl vyprávění. Ačkoliv je to formou dopisů, vše je psáno jakoby s odstupem – např. Patrick se rozběhl, Sam se rozběhla, tak i já se rozběhl a nic nemohlo být lepší. - a ve finále to ve mně nebudilo žádné emoce. Avšak tohle všechno může být dáno i tím, co je odhaleno na konci. I tak mi potom přišlo, že se to nijak nezměnilo. Prostě mu Sam řekla, ať se chová, jak chce, tak to dělá. Stejně tak styl psaní se nezměnil. Ano, konec je překvapivý a některé myšlenky jsou zajímavé, ale bohužel to nevyváží zbytek knihy. Celkově – neurazí ani zvlášť nenadchne. (Spoiler: Nemohla jsem se po přečtení zbavit pocitu, že ať je to jak chce, tak Charlie trpí Stockholským syndromem.)

Francesca14
15.11.2018 5 z 5

Je to jedna z mých oblíbených knih, které jsem přečetla už několikrát. Čte se to krásně, člověk si prostě musí oblíbit postavy a celý příběh s Charliem velmi silně prožívat. Kniha je plná krásných myšlenek, charakterů, poznatků a momentů, je zajímavé vidět svět očima zvláštního patnáctiletého kluka, který je neuvěřitelně vnímavý a upřímný. Forma psaní dopisů možná nesedne všem, ale mně se líbila. Ke knížce se vracím každý podzim a vždycky je to příjemné čtení, člověk to má za chvíli, ale hodně si z toho odnese. Doporučuji, obzvlášť lidem na střední, kteří se ne vždycky cítí úplně nejlépe v kolektivu.

Brambu
03.11.2018 3 z 5

Nevím proč, ale asi jsem od knihy čekala víc. Samotný příběh špatný rozhodně nebyl, ale chybělo mi tam velké vyústění či vyvrcholení na závěr. Chvilkami jsem se v příběhu ztrácela, ale forma dopisů mi přišla velmi zajímavá. Takže, kdo si chce přečíst o životě jednoho zajímavého puberťáka, rozhodně směle do toho!

Vysky
15.10.2018 5 z 5

Kniha se mně velmi líbila. Styl kterým kniha je napsána je mi velmi sympatický a sedí mi. Při četbě člověk narazí na hromadu krásně řečených věcí, citátů a nebo krásných okamžiků. Kniha není jen o přátelství, ale je to takový průvodce myšlením mladého středoškoláka Charlieho, který myslí opravdu hodně..... možná až příliš. Kniha si udržela mojí pozornost po celou dobu četby. Můžu tvrdit, že jsem nenarazil ani na jednu část knihy, který by mě nebavila. Abych to shrnul, knihu doporučuji úplně všem, je vhodná pro mladší i starší čtenáře pro náročné i nenáročné čtenáře. Přeji příjemné čtení

mandari
11.10.2018 5 z 5

Hodně výjimečná kniha. Přečteno na jeden zátah a myslím, že mi hodně dlouho zůstane Charlie v mysli.

roman9276
04.10.2018 5 z 5

Tady nás Charlie ve formě dopisů nechal nakouknout do svojí hlavy. Přemýšlí trochu zvláštně, ale mě se to líbí! Je to dost divnotvor, občas trošku creepy, většinou ňuňan se zlatym srdcem a kvůli tomu jsem si ho zamiloval. Kniha mě vtáhla a nepustila, postavy skvěle vymyšlený a filmová verze s Ezrou a Herminou se ke knižní předloze mega hoděj. Rozhodně doporučuju.

adriane9
23.09.2018 5 z 5

Sedím tady a poslouchám Asleep a ten Charlie je prostě fakt divnej. Uvažovat odborněji, řeknu, že tam je kus aspergera, kus těžké podivnosti a kus traumatu co v sobě nesl. Ale ono to je vlastně úplně jedno, celý ten jeho příběh jsem dala téměr na jeden zátah, smála se a smutnila s ním. Kniha není pro všechny, spíš doporučuji těm, co mají fantazii, přemýšlí víc a někdy vůbec.. A myslím si, jo fakt si to myslím, že bejt divnej je lepší než bejt obyčejně normální./ Filmové zpracování je proti knize nuda.