Ten šnek má flek
Vladimíra Staňková
Šnek Dan má flek. Proč ho má? Kdo ví. On ne. Knížka o šnekovi Danovi dětem přináší napínavý příběh plný ponaučení, který si budou moct přečíst úplně samy. Text respektuje zásady genetické metody výuky čtení, kterou v Čechách zavedl spisovatel a pedagog Josef Kožíšek už v roce 1913 a jež se po skončení socialistického zákazu od 90. let opět postupně vrací do mnohých škol. Při genetickém čtení se neslabikuje, děti se zprvu učí jen velká tiskací písmena, která hláskují. Proto je příběh o šnekovi Danovi nejprve složený jen z jednoslabičných slov. Jeho putování po třech jednoslabičných kapitolách přejde na dvojslabičná a nakonec troj- a čtyřslabičná slova. Ačkoliv se rodičům čtení jednoslabičných příběhů může zdát zvláštní, děti tato krátká slova motivují ke čtení. Texty jsou doplněny také o otázky k textu a cvičení. Knížka je vhodná pro čtení ve škole i na doma.... celý text
Přidat komentář
Přečteno za jeden večer pro syna. Synovi se příběh moc líbil a určitě budeme čist častěji. Moc krasny příběh.. A ty ilustrace, boží.. Krásné..
Když píšu o knize Ten šnek má flek, je mi smutno, a to tak že převelice.
Je to jedna z nejnovějších knih, které jsme do naší knihovny koupili, a mě velmi překvapila – vůbec jsem netušila, že je psaná verzálami, navíc jsem žila v domnění, že to bude knížka typu „obrázek + jedna věta na stránce“. Jenže on je to příběh jako hrom, navíc v jeho první části jsem velmi ocenila novodobou variantu jednoslabičné pohádky, paráda!
Minulé pondělí jsem tuhle knížečku doslova vnutila jednomu šikovnému druháčkovi (a tím jsem ji fakticky zachránila, viz dále); jeho mamka mu to vymlouvala s tím, že už si vybral docela dost knížek. Klučina se nedal a knížku s krásnou obálkou si odnesl s tím, že mi při další návštěvě knihovny poví, jak se mu líbila. A teď přichází ten důvod, proč je mi smutno.
V pondělí uplynul přesně týden od jeho návštěvy a naše malá obecní knihovna už není. Povodeň, kterou nezastavila ani drahá a důkladná protipovodňová opatření, nejprve „pomocí“ kamenů vyrazila všechna okna. Vodní masa poté vypáčila i dveře a domečkem, který knihovnu tvoří, se prohnala s takovou silou, že v budově nezůstala na svém místě a v použitelném stavu jediná police, jediná kniha . . .
Před sedmi lety jsme s kolegyní knihovnu převzaly v neutěšeném stavu: zastaralá, knižní fond neobnovovaný, chyběly především nové dětské knihy, ale taky „klasika“ typu Bylo nás pět nebo Pipi Dlouhá punčocha; nábytek každý pes jiná ves a děti ze školy, na jejímž pozemku knihovna leží, tam téměř nechodily a o knihovně často ani nevěděly.
Ještě před týdnem jsme byly pyšné na práci, kterou jsme za sedm let v knihovně udělaly: zcela nové police a koberec, pravidelné nákupy zajímavých knih, každoměsíční čtenářské aktivity a také dětský čtenářský kroužek. Před knihovnou levandulový záhon, jinan a magnolie, na plotě rozrostlý břečťan a na trávníku lavička s polštářem a knihami zvoucí za pěkného počasí k posezení. Ale největším úspěchem jsou naši čtenáři: nejen že jich výrazně přibylo, ale děti školou povinné nyní tvoří tři čtvrtiny pravidelných návštěvníků!
Stačil jediný zářijový víkend, který vlastně začal už v pátek 13., a všechno je pryč.
Knihu četla synovi (3,5) dcera (8). Dceru knížka moc bavila číst. Díky slovům se třemi nebo čtyřmi slabikami se jí četla snadno a přišla jí moc vtipná. Syn seděl a spokojeně poslouchal. Teď by chtěl na šneky malovat fleky. Ilustrace jsou nádherné a příběh nabízí, jak je u autorky již zvykem :), něco navíc. Moc se nám líbila. Snad vyjdou další knihy!
První čtení pro prvňáčky. Velká písmena, krásné ilustrace na každé straně a k tomu hezký příběh.
Kniha vypráví o šnekovi Danovi, který má flek. Potká další šneky, ale ti se mu za fialový flek posmívají. Šnek Dan je sám a je mu smutno. Nechápe, proč jsou ostatní šneci zlý.
Až když se potkají za situace, kdy ti ostatní šneci mají nějaký svůj problém a Dan jim pomůže, zjistí, že vlastně není tak špatný. Postupně se tak seznámí se třemi bratry šneky Smykem, Šikem a Zvykem.
Děti se naučí, že nemají dát na první dojem, každý jsme jiný, ale to neznamená, že špatný. Dozví se, proč má šnek Dan flek, jak si navzájem pomáhat a kamarádit a i nějaké informace o šnekách.
Příběh je přiměřeně dlouhý, přečetli jsme si ho na jeden zátah před spaním. Zatím je dcera předškolák, ale už se těší až si za rok přečte knihu sama. Krásný příběh pro děti na zamilování se do knih. Doporučuji.
Tahle knížka se opravdu povedla. Už jsme nějaké jednoslabičné příběhy s dětmi četly, ale neměly zdaleka tak propracovaný děj a takovou jazykovou hravost. Opravdu čtivé, promyšlené a poučné. Pěkné čtení jak pro děti samotné, tak pro rodiče, kteří uvítají, když je kniha baví také. Součástí jsou i otázky k textu, což mám moc ráda. A ilustrace jsou také kouzelné. Pokud mají děti ještě navíc rádi šnečky, je to perfektní volba. Ale tahle knížka není jen o životě šneků, ale i o různých nesnázích i radostech, se kterými se děti mohou setkat mezi sebou. Moc doporučuji.
Autorovy další knížky
2022 | Vymetkout a záhada prázdného pokoje |
2024 | Ten šnek má flek |
2022 | Abeceda zvířátek |
2023 | Vymetkout a zoubková víla |
2023 | Abeceda rostlin |
Po knize, jako je tato, jsem určitou dobu pátrala. Syn (necelých 5 let) má velký zájem o samostatné čtení, ale běžné knihy pro děti jsou na tyhle první pokusu moc obtížné. Šnek má veškeré předpoklady k tomu, aby dětem první čtení usnadnil - velká písmena a zpočátku jednoslabičná slova, která se postupně prodlužují. Příběh je neotřelý, chytrý a v lecčem děti poučí. Oceňuji také otázky na závěr a krásné ilustrace. Syn teď čte první stránky sám a má z toho velkou radost, což je nejvíc, co může dětská kniha přinést.