Tenkrát v ráji: Jeden život, jedna šance...
Josef Urban
Příběh o svobodě ve zlých časech … Román o osudech legendárního horolezce Josky Smítka nás zavede do divokých skal Českého ráje v období třicátých let a okupace. Příběh vypráví nejen o strmých cestách v pískovcových stěnách, ale především o křivolaké cestě ke svobodě. Za neobvyklé pohledy na svět i prožitky souznění se platí cenou převysokou. I za osudovou lásku, jež hlavního hrdinu dožene k extrémnímu rozhodnutí. Srážka s okupační mocí dává příběhu fatální charakter. V zápasu o svobodu, o vysněnou ženu, je hranice mezi přátelstvím a nenávistí někdy tenčí, než list nepopsaného papíru. Příběh o kamarádství na laně, pro které mělo smysl žít a zemřít … Příběh, kdy muži pláčou a ženy zůstávají hrdé …... celý text
Přidat komentář
Ten příběh má potenciál. Film byl pěkný, ale také mu něco chybělo. V knížce se mi moc nelíbil styl vypravování, spíš popisu. Trochu to ztrácelo napětí a někdy jsem musela přemýšlet, kdo to říká...
A dost už s tou spontánní českou sérií, kterou hrubě porušuji zaběhlý čtecí pořádek! Aneb v nejlepším načas přestat, poněvadž domácí Tenkrát v ráji právě dosáhlo nadmořské výšky s výhledem na světové literární obzory.
Víte, horolezení mě odpuzuje a slintání po starších paničkách jakbysmet, ale jakmile mám cukání lovit v mapách, kdepak se to vlastně dělo?, a koukat, jak a s kým to zfilmovali?, značí to, že knížka fest zabodovala! 21/23
Kniha by mohla být zajímavá, pokud by to nebyl pouze příběh o pubertálních kamarádech, které okouzlila starší vdaná paní. O lezení ani o Joskovi jsem se toho moc nedozvěděla, za to přesně vím, jaká prsa má Vlasta. Škoda.
Neporozuměla jsem střídání vypravěčské perspektivy, za mě také příliš mnoho snových pasáží.
Bohužel nejsem ani náhodou horolezec, potěšení z lození po skalách mi zůstávají zcela skryta a tak jsem nemohl ocenit asi tak tři čtvrtiny textu. Zbývající část se zabývá válečnou láskou dvou chlapců k jedné ženě a také problémy života v protektorátu Čechy a Morava. Celkově mne to příliš nedojalo, ani nevím vlastně proč. Takových knih s poměrně silným příběhem momentálně v Čechách moc nevychází.
Joska Smítka pro mě byl neznámou osobou. Film jsem neviděla a o horolezectví toho moc nevím. O to víc mě ale příběh zaujal a na konci i nějaká ta slza ukápla. Knihy Josefa Urbana jsou prostě sázka na jistotu.
Příběh Tenkrát v Raji, film i kniha mne jako celoživotního horolezce-pískaře, znajícího Smítkův příběh i jeho cesty a horolezecký život, mne hlubove zklamal neumětelstvím, neznalostí a neúctou k tragickému životnímu příběhu. Realie horolezeckého života, psychologie příběhu i jeho logika jsou zcela vedle.
Zajímavý, dojemný a čtivý příběh, ale pro mě ne příběh o hrdinství. Hlavní hrdina je vykreslený spíše jako bezohledný sobec, který ohrožoval na životě nejen ostatní horolezce ale hlavně svého otce. Film mě zklamal, proto jsem sáhla po knize, ale i tak mám z Josky rozporuplné pocity.
První vzpomínky na Český ráj mám spojený s Hanou Zagorovou a její písničkou Duhová víla, kterou jsme si při výletu v 6 třídě s paní učitelkou Sobotkovou ( tak ráda bych ji někdy zas potkala, kdoví, jestli sem na DK zavítá- byla skvělá a naprosto ideální češtinářka a dějepisářka na parnické škole v roce 1976-77) zpívali a poznávali českou krajinu. Kde by nás bývalo napadlo, že i tady vedly cesty odboje a kde by nás bývalo napadlo, že i odbojáři byli lidé s touhou po lásce. Tenkrát se tohle v dějepise nepsalo a nás to tehdá ani nenapadlo. Každopádně tahle kniha z prostředí trochu sportovního, trochu zamilovaného, trochu statečného je jedním slovem nádherná . MOžná je to i tím, že Český ráj je opravdu...zemský ráj to na pohled , mám to tady ráda již od dětství, v dospělosti jsem se sem vrátila a na ty skály a nádheru okolo budu po přečtení koukat rozhodně jinak, než jen jak na přírodní krásy, ale i lidské osudy protkané jemnou pavučinou osudů .
Než jsem si pořídila tuto knihu, o existenci Josky Smítka jsem neměla ani tušení. Knihu jsem četla už před delším časem a jako román se mi líbila a pozitivní je, že mě inspirovala v tom, abych si vyhledala dostupné informace o Pepovi Smítkovi. Upozornění na začátku knihy o pouhé inspiraci osobou Josky Smítka je důležité. Sama mám raději, když se podobné knihy v maximální možné míře drží reálií o popisované osobě. Tady to tak úplně není, byl to spíš milostný román, ale nevadilo mi to. Považuji za přínosné, že taková knížka člověka někam nasměruje, inspiruje ho a donutí hledat a číst třeba další materiály, aby se dozvěděl o postavě víc. Někdo, kdo má zásadní vliv na rozvoj jakékoliv činnosti (v tomto případě horolezectví), si zaslouží pozornost. A autoři podobných knih pak asi mají tendenci je trošku idealizovat, což je právě případ Josky (jak jsem pochopila z dalších dostupných internetovýh zdrojů). Rozhodně je knížka dobrá jako vhled do rozvoje horolezectví pro neználky jako já. Pokud jste horolezec druhou generací, tak vám ta knížka v tomto směru asi moc nedá. Naštěstí jsem si dojem z knihy nikdy nezkazila filmem, který má špatné recenze.
Miluju tuhle knížku.... Hledala jsem informace o hlavní postavě, Joskovi, nevím, jestli to vykreslení v knize a filmu na něj sedí úplně přesně, ale to je konec konců asi jedno... Příběh je to tak i tak silný... Po opakovaném čtení knihy jsem pociťovala místy vztek, proč se ten Joska zachoval tak a tak, stačilo tak málo a dočkal by se konce války, vydržel ve skalách v krutých podmínkách takovou dobu a pak.... Bylo mi líto jeho otce.
Dočteno a snad taky oschly slzy - no tak co - mám slabost pro tak úžasného blázna do života, jakým byl Joska Smítko. A všichni máme jen jeden život a jednu šanci.
Nebudu tady psát slohovku, ale jenom poděkování pro Josefa Urbana, který nádherně zahrál na moji citlivou strunu.
P.S.
Není velký rozdíl mezi touto krásnou knihou a stejně skvělým filmem.
Pro mě něco mezi 3 a 4 hvězdičkami. Miluju milostné příběhy z 2.světové války, ale Tenkrát v ráji byla trošku jiná knížka než jsem čekala. Nalákal mě na ní filmový trailer - čekala jsem velkou love story, příběh 2 nejlepších kamarádů (kteří se však zamilují do stejné ženy), dobrodružství, napětí a boj o život. Nakonec to ale dopadlo trošku jinak, jak už to bývá :)) Tahle knížka je spíš hodně o pocitech, o tom, co se děje uvnitř hrdinů.. Takže na mě trošku těžší čtení, pokud však máte rádi psychologické knížky (které jdou do hloubky a jsou hodně hodně po pocitech), určitě bych Vám ji doporučila. Mně se v tomto případě líbil o hodně víc film (i když bylo něco upravené).
Tenkrát v ráji rozhodně doporučuji - ovšem za mě knížku spíš pro náročnější čtenáře , ale film pro všechny :))
V podstatě dobrá a čtivá kniha,které by slušelo být více "podle skutečných událostí",než autorovou fikcí.Ale i tak u mě dobrý.65%.
Nejdříve jsem se nemohla vůbec začíst a knížka mě lehce nudila. Nicméně po cca 30 stránkách jsem začala hltat a hlavnímu hrdinovi fandila až do poslední stránky. Doporučuji všem, kteří mají rádi tématiku 2 sv. války.
Štítky knihy
horolezectví zfilmováno česko-německé vztahy milostné vztahy Protektorát Čechy a Morava Český rájAutorovy další knížky
2019 | Návrat do Valbone |
2010 | Habermannův mlýn |
2015 | Tenkrát v ráji: Jeden život, jedna šance... |
2012 | 7 dní hříchů: Román o zradě, lásce, přátelství |
2020 | Stíny Valbone |
Kniha mě zaujala tématem. Horolezectví, milovaný Český ráj a období války. Zajímalo by mě i filmové zpracování. Příběh se mi líbil. Kluci milovali skály a bylo jedno jaké byli národnosti. Zamilovali si starší ženu, no a co, takové věci se dějí pořád. Co vše si musel Joska vytrpět, obdivuhodné. Co mi trochu vadilo, bylo to hazardování při lezení. Mám takového divokého kamaráda a bojím se, aby se mu to nevymstilo. Možná by ho mohla tahle kniha bavit. Doporučím mu ji.