Teorie regionálního rozvoje: nástin, kritika, implikace
Jiří Blažek , David Uhlíř
Během více než deseti let, které uplynuly od přípravy prvního vydání, se objevila řada nových teorií, konceptů a přístupů, které se snaží nabídnout vysvětlení současného dynamicky se měnícího globálního prostředí a nastínit implikace pro regionální rozvoj. V novém vydání jsou zcela přepracovány a podstatně rozšířeny kapitoly věnované oběma směrům, které v oblasti teorií regionálního rozvoje v současnosti dominují, tedy institucionální teorii regionálního rozvoje a škole nové ekonomické geografie. Jsou analyzovány následující nové nebo relativně nové teorie a koncepty: globální hodnotové řetězce a globální produkční sítě, trojitá šroubovice (triple helix), regionální inovační systémy, znalostní základny, příbuzná rozmanitost (related variety), klastry, koncept „local buzz – global pipelines“, odvětvová a geografická krátkozrakost aj.... celý text
Přidat komentář
Kniha shrnující nejpodstatnější teorie regionálního rozvoje... skvělé pro základní nastudování i jako start pro další studium vybraných teorií. Moderní teorie však jsou podle mého názoru až příliš podrobně rozebrány, kdy se studující může trochu ztrácet v přebytku informací.
V podstatě se dá hovořit Bilbi pro každého, kdo se chce věnovat či věnuje regionálnímu rozvoji. Zejména se však hodí pro sociální a ekonomické geografy.
Srozumitelným a logickým způsobem tu je popsán nejen vývoj od nejstarších po nejnovější teorie regionálního rozvoje, ale kniha také předkládá stručný metodologický přehled hlavních přístupů ve společenských vědách (pozitivismus, postpozitivismus,...) v jejich obecné podobě, nastiňuje jejich hlavní rysy a také jaký byl jejich význam v ekonomické teorii a teorii regionálního rozvoje.