Teorie regionálního rozvoje: nástin, kritika, implikace
Jiří Blažek , David Uhlíř
Publikace představuje a kriticky reflektuje teorie a koncepty, které usilují o vysvětlení současné dynamicky se měnící ekonomické geografie světa, a nastiňuje implikace pro podporu regionálního rozvoje a konkurenceschopnosti. Od prvního uvedení knihy uplynulo téměř dvacet let a čtenáři se tak dostává do rukou třetí, zásadně přepracované a rozšířené vydání. Autoři se podrobně věnují mj. dvěma teoriím, které výrazně dominují současnému regionálnímu výzkumu, tj. teorii globálních hodnotových řetězců a teorii regionálních inovačních systémů. Rovněž nově představují přístupy k podpoře regionálního rozvoje, zejména koncept inteligentní specializace.... celý text
Přidat komentář
Kniha shrnující nejpodstatnější teorie regionálního rozvoje... skvělé pro základní nastudování i jako start pro další studium vybraných teorií. Moderní teorie však jsou podle mého názoru až příliš podrobně rozebrány, kdy se studující může trochu ztrácet v přebytku informací.
V podstatě se dá hovořit Bilbi pro každého, kdo se chce věnovat či věnuje regionálnímu rozvoji. Zejména se však hodí pro sociální a ekonomické geografy.
Srozumitelným a logickým způsobem tu je popsán nejen vývoj od nejstarších po nejnovější teorie regionálního rozvoje, ale kniha také předkládá stručný metodologický přehled hlavních přístupů ve společenských vědách (pozitivismus, postpozitivismus,...) v jejich obecné podobě, nastiňuje jejich hlavní rysy a také jaký byl jejich význam v ekonomické teorii a teorii regionálního rozvoje.