Modrý lotos
Hergé (p)
Tintinova dobrodružství série
< 5. díl >
Tintin je odvážný reportér, který se svým psem Filutou zažívá ta nejbláznivější a nejneuvěřitelnější dobrodružství na všech světadílech a s důvtipem překoná všechny překážky, přemůže proradné zločince i nepřátele a vždy dosáhne cíle. Belgický kreslíř Hergé, který si postavu Tintina vymyslel, je dnes uznávaným klasikem evropského komiksu. Dobrodružství odvážného reportéra Tintina, které začalo v příběhu Faraonovy doutníky, se blíží do finále. Tintin cestuje na Dálný východ, aby zde konečně odhalil bandu pašeráků, která mu po celou cestu usiluje o život. Komiks patří do výtvarné stránce k nejoriginálnějším, protože belgický kreslíř Hergé se při tvorbě nechal výrazně inspirovat čínskými stavbami, písmem i oblečením.... celý text
Literatura světová Komiksy Pro děti a mládež
Vydáno: 2004 , Albatros (ČR)Originální název:
Le Lotus bleu, 1936
více info...
Přidat komentář
Asi začínám Tintinovi přicházet na chuť. V minulosti jsem se často nudil, ale poslední dva díly jsem si užíval. Bylo to tak akorát střelené, dobrodružné i vtipné.
Tenhle díl jsem už kdysi četl, ale po Faraonových doutnících jsem si jej dal znovu, abych odhalil hlavního padoucha (bohužel to byl ten jediný podezřelý).
Navíc mne baví sledovat svět, který už je dávno pryč. Rozsekání Číny na jednotlivá území je zajímavá historická pikantnost.
Pribeh misty navazuje na predchozi dil Faraonovy doutniky, ale to prilis nevadi. Libilo se mi jak je kresba postav uz vyrazne vyzralejsi nez u prvnich dilu v serii. Pribeh uz jenom obcas zakulha a nejakym zazrakem se rozuzli. Legracni jsou veskrze nesympaticke postavy japoncu, zrejme dobove poplatne a dotykajici se japonske okupace cinskeho uzemi pred druhou svetovou valkou. Ac samotny Herge v jednom miste bojuje proti zapadnim predsudkum vuci cinanum, skoro vsichni jeho japonci maji silne kulate bryle a dlouhe predni zuby :-)
Ach, jak jsem tak dlouho mohla míjet tuto zásadní klasiku v žánru komixu! Po předchozích dílech se Hergého styl vytříbil, zmizela zbytečná grotesknost (ovšem s vyjímkou výtečníku Kadlece a Tkadlece), a zápletka nabyla na daleko větší rafinovanosti. Hrdinové na obou stranách už vládnou daleko zajímavějšími a nejednoznačnými charaktery, díky čemuž už komix není zdaleka tak předvídatelný. Zajímavým momentem pro mne bylo, když se najednou z Tintina stal hrdina, jenž je zranitelný a zároveň jej nesmírně polidštilo i přátelství s chlapcem Čangem. Obrovské plus vidím ve skvělém úvodním slovu, které jednak zasazuje dílo do dějinného kontextu, který pro Hergého hraje velkou roli, jednak nás uvádí do geneze celé série čímž nás zároveň nechá i nahlédnout do autorova přemýšlení. Od Modrého lotosu jsem se jednoduše nemohla odtrhnout, jak byl napínavý a skvěle vystavěný i nakreslený, a ještě dlouho ve mě zůstal.
Postavy z tohoto komiksu mne proste bavi, Kadlec a Tkadlec jsou uzasni :-) Po shlednuti filmu jsem si precetla muj prvni komiks a myslim, ze nezustanu jen u prvniho, ale rada si prectu i dalsi prihody Tintina.
Autorovy další knížky
2011 | Tintin v zemi Sovětů |
2004 | Tintin v Americe |
2010 | Tintin v Tibetu |
2011 | Tintin v Kongu |
2004 | Faraonovy doutníky |
Setsakura, tak tohle už začíná být ten slavný Tintin. Hergého kvalita výrazně stoupla, příběh stále méně a méně pokulhává a objevují se už i vážnější témata, poplatná době, například napětí ze strany Japonců (rok 1934). Někdo asi autora dřív vypeskoval za kulturní nesnášenlivost, protože v tomto díle se naopak snaží překlenout rozdíly mezi národy.
Moc hezké, promyšlené kresby, útěk Tintina z vězení jako kdyby dal myšlenku útěku v seriálu Money Heist.
A jak zde poznáš Japonce? Má převážně vždy úzký protáhlý obličej a veliké zuby :)
“V mém srdci se rozklenula duha. Pláču nad Tintinovým odjezdem a raduji se, že jsem našel maminku a tatínka…