Tisíc let radostí a smutků
Wej-Wej Aj
Kniha nejslavnějšího čínského umělce současnosti daleko přesahuje běžný memoár. Vyprávění začíná dlouho předtím, než Aj Wej-Wej přišel na svět. Příběhy Ajova otce, Mao Ce-Tungova blízkého spolupracovníka a ceněného lyrického básníka Aj Čchinga a samotného Wej-Weje se odehrává na širokém plátně čínské historie poslední stovky let, v kulisách dějinných otřesů a vzájemně se zrcadlí. Stejně jako otec odchází v mládí za uměleckou inspirací do Paříže, volí syn ve svých čtyřiadvaceti letech únik před čínskou realitou do Spojených státu, setkává se s Allenem Ginsbergem a objevuje Andyho Warhola. Podobně jako Aj Čching sdílel za Kulturní revoluce ve vyhnanství pohnutý osud levicové avantgardy, Aj Wej-Wej se v důsledku společenské angažovanosti od roku 2008 rovněž konfrontuje s režimem. Autor líčí rovněž čínskou uměleckou scénu na přelomu milénia a poměry v Číně po potlačení demokratického hnutí i vlastní snahu o svobodné umělecké vyjádření. Zároveň čtenáře provází po vlastním díle zahrnující plastiky, fotografie, film i elektronická díla.... celý text
Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: 2023 , PasekaOriginální název:
1000 Years of Joys and Sorrows: A Memoir, 2021
více info...
Přidat komentář
Autor a zde také hlavní hrdina mi nemusí být úplně sympatický, abych jeho knihu ocenila, což je případ této osobní zpovědi.
Nejvíce na ní vyzdvihuji to, že ukazuje, jak i někdo s režimem spřátelený může rychle upadnout v nemilost jen kvůli tomu, že chce vyjádřit něco skrz umění, a to umění není režimu poplatné.
Některé Aj Wej-wejovy projekty mi mohou připadat přinejmenším podivné, a některé jednání výstřední, nic to ale nemění na tom, že kultura má být mnohavrstevná, svobodná a vyvolávající reakce. Rozhodně ne "národní a žádná jiná".